testik

Skwer Ojca Adama Wiktora


W minionym tygodniu skwer przy skrzyżowaniu ulic Pułaskiego i Olejniczaka nazwano imieniem księdza Adama Wiktora. To nie pierwsze miejsce w Bytomiu, w którym upamiętniono cenionego proboszcza z Knajfeldu.

Kim był ojciec Adam Wiktor? Był proboszczem jezuickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu. Dotychczas jego imię nosił należący do niej plac kościelny. W przypadku skweru inicjatywę wykazali sami bytomianie. To mieszkańcy jezuickiej parafii oraz członkowie „Solidarności” byli pomysłodawcami upamiętnienia tego miejsca imieniem księdza. Rada Miejska poparła ostatecznie ideę.

Ksiądz Adam, kiedy w 1989 roku przyjechał do Bytomia, od samego początku wzbudził zaufanie mieszkańców. Wcześniej pracował jako katecheta i wikariusz w różnych miastach w Polsce. W trakcie pełnienia funkcji proboszcza i superiora parafii św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu rozpoczął działalność opozycyjną. Popierał protestujących robotników, w stanie wojennym pomagał internowanym i represjonowanym oraz ich rodzinom. Wielokrotnie udostępniał pomieszczenia swojej parafii do gromadzenia i przekazywania darów nadsyłanych z zagranicy, a także odwiedzał osoby, które znajdowały w ośrodkach odosobnienia. Mimo gróźb i represji nie zaprzestał prowadzonej w parafii działalności oświatowej, kulturalnej, a także współpracy z wydawnictwami podziemnymi. Zyskał tak duży autorytet, że nazywany jest „wrocławskim Popiełuszką”.

Wspominający go na łamach strony Urzędu Miejskiego Krzysztof Przybylski, w latach '80 związany z opozycją działacz Solidarności i sekretarz Miasta Bytomia, mówi: O tym, że w naszym mieście posługę kapłańską pełni jeden z najbardziej zasłużonych duszpasterzy „Solidarności" zwany wrocławskim Popiełuszką uświadomiłem sobie dopiero po objęciu przez ojca Adama (…) funkcji proboszcza. Pracował dla Boga i ojczyzny w typowy dla siebie sposób: bez rozgłosu i gwiazdorstwa. (…) Uczył nas, że dar wolności, to nie tylko prawa, ale też wielki obowiązek.

Ojciec Adam zmarł niespodziewanie, piętnaście lat temu, w zakonnej celi. Pamięć o księdzu, który podbił serca mieszkańców Bytomia, nie umarła jednak do dziś. Przez 10 lat swojej pracy w naszym mieście, stał się ogromnym autorytetem, o którym do dziś pamiętają bytomianie. Dowodem na to jest chociażby skwer nazwany jego imieniem.

Najnowsze

Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem?Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem? 26-11-15 - Już w grudniu stare parkomaty ustąpią miejsca nowym. Razem... czytaj...
Arsenał broni w garażu [VIDEO]Arsenał broni w garażu [VIDEO] 25-11-15 - Takiego magazynu broni nie powstydziłyby się... czytaj...
Piłka nożna: Rozbark znika, a 7 naszych drużyn spadnie?Piłka nożna: Rozbark znika, a 7 naszych drużyn spadnie? 25-11-15 - Wydawałoby się, że kiedy prezydentem został były prezes... czytaj...
270 kg lewego tytoniu270 kg lewego tytoniu 25-11-15 - Straż Graniczna wykryła w Bytomiu dziuplę, w której zmagazynowane... czytaj...
Kronika Policyjna: 24 listopada [przegląd]Kronika Policyjna: 24 listopada [przegląd] 24-11-15 - Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu informu czytaj...
Młody bytomianin z tytułem Mistrza Polski!Młody bytomianin z tytułem Mistrza Polski! 24-11-15 - Bytomianin Mateusz Flasz sięgnął po najwyższe trofeum Mistrzostw... czytaj...
Pracownia BytomiaPracownia Bytomia 24-11-15 - Trwa dwudniowa konferencja "Pracownia Miast" organizowana po... czytaj...
Pociąg do srebraPociąg do srebra 23-11-15 - W dwa najbliższe weekendy nadarzy się rzadka okazja, by przejechać... czytaj...
Bytom jeszcze bardziej się zadłużyBytom jeszcze bardziej się zadłuży 22-11-15 - Ratusz przygotował projekt budżetu miasta na przyszły rok.... czytaj...
Kaj się bawić? 20.11 - 26.11Kaj się bawić? 20.11 - 26.11 20-11-15 - W ten weekend czeka nas szereg koncertów w bytomskich klubach.... czytaj...