Bytom z klocków LEGO


Szyb Krystyna, wieża wodna przy ul. Olimpijskiej, stary dworzec kolejowy - te i inne obiekty zostały odtworzone przy użyciu klocków Lego przez członków stowarzyszenia Zbudujmy.To. Miniatury będzie można zobaczyć na specjalnej wystawie w Teatrze Rozbark.

Fenomen duńskich klocków jest znany na całym świecie. To zabawka uniwersalna, ale nie tylko z tego względu, że za pomocą Lego można zbudować niemal wszystko, lecz również dlatego, że sprawia radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Świetnym tego przykładem jest stowarzyszenie Zbudujmy.To, które zrzesza fanów najsłynniejszych klocków globu i propaguje hobby polegające na kreatywnym budowaniu najróżniejszych przedmiotów.

Członkowie stowarzyszenia potrafią wznieść prawdziwe cuda z Lego. Na wystawach organizowanych w całym kraju prezentują swoje dzieła. W ten weekend ekspozycja Zbudujmy.to zostanie otwarta w bytomskim Teatrze Rozbark. Przez dwa dni będzie można zobaczyć m.in. największą w Polsce makietę miasteczka. Jej powierzchnia wynosi aż 25 m2 i w całości jest zbudowana z Lego.

Na wystawie pojawią się też bytomskie akcenty. Zobaczymy na niej miniatury Szybu Krystyna dawnej kopalni Szombierki, wieżę ciśnień przy ul. Oświęcimskiej oraz odtworzone na podstawie zdjęć stary bytomski dworzec kolejowy i pałac Thiele-Wincklerów w Miechowicach. Prezentowane modele są autorskimi budowlami - takich zestawów nie da się kupić w sklepach. Zostały zaprojektowane i zbudowane przez członków stowarzyszenia, ale przy użyciu zwykłych klocków.

Wystawa zostanie otwarta w sobotę o 10:00. Pierwszego dnia potrwa do 18:00, natomiast w niedzielę będzie można ją oglądać od 10:00 do 15:00. Organizatorzy przygotowali dla gości dodatkowe atrakcje. Młodsi i starsi sami będą mogli pobudować z udostępnionych klocków. Odbędą się również konkursy. Wstęp na wystawę jest darmowy.

Organizatorami wystawy są: Miasto Bytom i stowarzyszenie Zbudujmy.to.

fot. Grzegorz Ludwiczek