Wojsko opanuje kopalnię


Kolejny rok z rzędu tereny po dawnej kopalni w Miechowicach zamienią się w wojskowy poligon. W najbliższy weekend odbędzie się tu 13. edycja Zlotu Pojazdów Militarnych.

Bytomski zlot jest organizowany od 2005 roku. Z każdą edycją wzbudza coraz większe zainteresowanie bytomian i pasjonatów wojskowości. Dawniej centrum wydarzeń był obszar zamkniętej kopalni Powstańców Śląskich w Dąbrowie Miejskiej, jednak po utworzeniu w jej miejscu strefy ekonomicznej imprezę przeniesiono na pogórnicze tereny do Miechowic.

W tym roku miłośnicy militariów znów spotkają się w tym miejscu. Pierwszym dniem zlotu będzie sobota, 3 czerwca. O 10:30 pojazdy uczestniczące w wydarzeniu uformują kolumnę i przejadą z Miechowic, przez Karb na bytomski Rynek, gdzie zostaną przywitane przez władze miasta. Od południa do 13:30 będzie można tu zobaczyć zabytkowe samochody wojskowe oraz grupy rekonstrukcyjne w mundurach różnych formacji.

O 15:00 pojazdy wrócą do obozowiska w Miechowicach, w którym będzie miała miejsce konkursowa prezentacja pojazdów na arenie zlotowej. Dwie godziny później rozpoczną się widowiskowe pokazy walk w terenie z wykorzystaniem sprzętu wojskowego i pirotechniki. Następnie o 18:00 chętni będą mieć okazję, by przejechać się pojazdami uczestniczącymi w zlocie, natomiast w międzyczasie będą odbywać się występy zespołów artystycznych. Na zakończenie dnia zaplanowany jest pokaz sztucznych ogni.

Niedzielne atrakcje rozpoczną się już o 11:00. Na tę godzinę zaplanowano festyn rodzinny z pokazami pojazdów, zabawami dla najmłodszych, konkursami oraz jarmarkiem militarnym. W ciągu dnia swoje uzbrojenie prezentować będzie 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej z Bytomia, a Bractwa Kurkowe grodów bytomskiego i zabrzańskiego przeprowadzą pokazy strzeleckie.

Na 12:00 przewidziana jest duża atrakcja tegorocznej edycji zlotu - Tank Crash. Publiczność zobaczy starcie czołgu z samochodem. Efekt jest łatwy do przewidzenia - auto zostanie zgniecione jak puszka Coli. Po dwóch godzinach odbędzie się koncert orkiestry wojskowej. Cała impreza zakończy się o 17:00.