Elektrociepłownia wróciła - Wąskotorówka znów ruszy


EC Szombierki po kilku latach przerwy znów będzie uczestniczyć w Industriadzie, i to w jeszcze bardziej widowiskowy sposób, niż nigdy wcześniej. Święto Szlaku Zabytków Techniki będzie też obchodzić kolej wąskotorowa, która uczci je żywym ogniem i efektami pirotechnicznymi. Sobota będzie pełna wrażeń!

Industrialna Katedra, jak często nazywana jest Elektrociepłownia Szombierki, pod opieką nowego właściciela wraca do życia. Obiekt stał się dostępny dla artystów, dla których stanowi on inspirację, bądź intrygujące tło dla ich twórczości. W tamtejszych halach ponownie zaczęli buszować fotograficy, filmowcy i tancerze. Jednak przede wszystkim ten zabytkowy zakład znów zaczynie być udostępniany do zwiedzania, a wstępem do tego jest tegoroczna Industriada.

Elektrociepłownia będzie jednym z pierwszych obiektów, które rozpoczną w tym roku Święto Szlaku Zabytków Techniki. Dawna "Kraftwerk Oberschliesien" w ramach industriadowego Rozruchu Maszyn w piątek 9 czerwca zostanie efektownie podświetlona. Następnego dnia do środka wejdą turyści, którym udało się miesiąc wcześniej zarezerwować miejsce na zwiedzanie. 700 wejściówek wyczerpało się w ciągu zaledwie jednego dnia, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu, jakim cieszy się ten zabytek. Na szczęście gospodarze EC Szombierki przygotowali mnóstwo atrakcji odbywających się przez całą sobotę na ogólnodostępnym terenie przed zakładem.

Program wydarzeń plenerowych jest bogaty. Do jego stworzenia fundacja EC Generator zaprosiła szereg różnych organizacji i instytucji z Bytomia. Od 11:00 do 19:00 będzie trwać piknik rodzinny "Postindustrialne sErCe miasta", w trakcie którego będzie można wziąć udział w warsztatach recyklingowych i zabawach z animatorem, zostać budowniczym muru, sprawdzić swoje możliwości podczas gier i zabaw sportowych z BTM Runners, zagrać na cajonach, posłuchać Muzikantów, Kuli Band oraz chóru "Wrzosy Jesieni". Po południu na teren elektrociepłowni wjedzie Rowerowa Masa Krytyczna, która wyruszy z bytomskiego Rynku o 15:00. Z kolei fundacja DKMS będzie tu prowadzić akcję "Zostań dawcą".

W międzyczasie osoby zwiedzające wnętrza Industrialnej Katedry zobaczą pokazy krótkich form scenicznych w wykonaniu studentów Wydziału Tańca PWST oraz wystawę fotograficzną z pokazem multimedialnym "Poezja przemysłu" Marka Stańczyka. Gospodarze zapewniają, że wejście do środka zakładu będzie możliwe również po Industriadzie. To dobra wiadomość dla osób, którym nie udało się zdobyć wejściówek na wycieczkę. Fundacja EC Generator chce go udostępniać zwiedzającym przynajmniej raz w miesiącu. Natomiast w dniu Święta Zabytków Techniki każdy będzie mógł przekroczyć próg budynku biurowego elektrociepłowni. Na drugim i trzecim piętrze Muzeum Górnośląskie będzie prowadzić warsztaty dla rodzin oraz wykłady pełne naukowych ciekawostek o otaczającym nas świecie.

Na zakończenie Industriady w EC Szombierki zaplanowany jest szczególny koncert: INDUSTRIAL JAZZ. Będzie to mix industrialnego metalu w wykonaniu zespołu NeuOberschliesien z jazzowymi improwizacjami Karo Glazer i jej muzyków. Przed nimi wystąpi warszawski zespół rockowy Clockmaid. Muzyczna część festiwalu rozpocznie się o 21:00.

W sobotę świętować będzie też Górnośląska Kolej Wąskotorowa. Główna część imprezy odbędzie się na terenie lokomotywowni i stacji na Karbiu przy ul. Reja. Uczestnicy będą mogli zwiedzić zakamarki kolejowych obiektów, zobaczyć zabytkowy tabor kolejowy, przejechać się drezyną ręczną i obejrzeć wystawę fotografii i projekcje filmów historycznych. Od 11:00 do 21:00 co dwie godziny z bytomskiego dworca kolejowego (peron wąskotorowy od strony ul. Zabrzańskiej) będą odjeżdżać pociągi na Karb, które po drodze będą zatrzymywać się przy Elektrociepłowni Szombierki.

Na 21:30 zaplanowano wyjątkowe widowisko "Ogień pod kotłem III". Kolejarze-wynalazcy grając na wszystkim, co wpadnie im w ręce, będą generować na żywo nie tylko muzykę, ale też i dialogi, odgłosy, a nawet efekty specjalne. Wszystko po to, by opowiedzieć nieznaną i metaforyczną historię Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. W widowisku zostaną wykorzystane projekcje, live looping oraz żywy ogień.

Pełen program tegorocznej Industriady, informacje o komunikacji (darmowe przejazdy Kolejami Śląskimi, KZK GOP i MZK Tychy) itd. można znaleźć na oficjalnej stronie Święta Szlaku Zabytków Techniki.