Wirtualna rzeczywistość i Wajda w sądzie


Rusza tegoroczna edycja Bytom Film Festival. Trzydniowa impreza pokaże widzom przyszłość kina, lecz także sięgnie po dobrą klasykę. Czekają nas seanse w wirtualnej rzeczywistości, spotkania z twórcami i projekcje w nietypowych sceneriach.

Festiwal rozpocznie się w czwartek już od rana. Od 10:00 w sali Gorczyckiego Muzeum Górnośląskiego do 19:00 co pół godziny będą odbywać się pokazy filmów wykorzystujące technologię VR. Po założeniu specjalnych gogli widzowie będą mogli zobaczyć animacje, dokumenty i krótkie fabuły nagrane w 360 stopniach. Dzięki temu przeniosą się wprost do środka filmu - będą mogli się rozglądać dookoła i nie będą już skazani na obserwowanie akcji poprzez kadry narzucone przez reżysera. Wieczorem odbędzie się spotkanie z twórcą projektu Czasoprzestrzenie VR Jackiem Nagłowskim.

Tego samego dnia w bibliotece miejskiej odbędą się również wykłady Marcina Kotyli z fundacji Legalna Kultura o prawie autorskim oraz Sebastiana Jagielskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego o twórczości Andrzeja Wajdy. Wśród najważniejszych wydarzeń pierwszego dnia festiwalu będą: pokaz z udziałem twórców filmu "Piotrowsky" oraz otwarcie tegorocznej edycji BFF, podczas którego zostanie przedpremierowo zaprezentowany film dokumentalny "Beksińscy. Album wideofoniczny" zrealizowany na podstawie prywatnych, nigdy niepublikowanych materiałów z archiwum Beksińskich.

Festiwalowy piątek rozpoczną warsztaty montażu z Filipem Drzewieckim, absolwentem Szkoły Filmowej w Łodzi i członkiem Polskiego Stowarzyszenia Montażystów. Następnie w Teatrze Rozbark, czyli dawnej cechowni KWK Rozbark zostanie wyświetlony film "Benek" Roberta Glińskiego, który w 2007 roku został nagrany właśnie w tym miejscu. Równolegle w Beceku odbędą się pierwsze pokazy filmów zgłoszonych do konkursu. Dzień zakończy seans "Ziemi obiecanej" w reżyserii Andrzeja Wajdy w zabytkowym holu Sądu Rejonowego.

Ostatniego dnia zobaczymy kolejne filmy konkursowe z kategorii "Fabuła" oraz "Animacja / Eksperyment". Festiwal zakończy gala rozdania nagród w Bytomskim Centrum Kultury, któremu będzie towarzyszyć pokaz polskich krótkich metrażów z Cannes. Na rozluźnienie po trzech dniach pełnych emocji w klubie Fantom odbędzie się afterparty połączony z pokazem teledysków.

Więcej informacji o festiwalu i formularz rezerwacji miejsc można znaleźć na oficjalnej stronie BFF. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

fot. Agnieszka Bieda