Bytomianie uczą ślonskij godki


Dwójka bytomian na YouTube tłumaczy jak posługiwać się językiem śląskim. Każdy z nich robi to w zupełnie różny sposób. Jednak dzięki nim nasza godka wciąż jest żywa.

Mikołaj Wilga to popularny śląski youtuber. Znany jest głównie z nagrywania tzw. letsplejów, czyli filmów, podczas których pokazuje w jaki sposób przechodzi poszczególne gry komputerowe. Spośród setek innych gamerów wyróżnia się tym, że często o swoich doświadczeniach opowiada po śląsku. Dzięki temu zaskarbił sobie sympatię internautów, a jego kanał Niklaus Pieron subskrybuje aż 58 tysięcy widzów.

Oprócz rejestrowania swoich postępów w grach Mikołaj Wilga tworzy również krótkie filmy, w których zapoznaje swoją widownię ze znaczeniem przeróżnych śląskich słów. Każdy z jego video-słowników obejrzano przeszło 30 tysięcy razy. Niedawno nawiązał współpracę z Gryfnie - śląską marką odzieżową - w wyniku której powstały dotąd dwa odcinki "Kursu ślonskij godki". Licznik wyświetleń na Facebooku każdego z nich przekroczył już 100 tysięcy.

Zupełnie inne podejście do tematu prezentuje Grzegorz Kulik. Na swoim kanale "Chwila Z Gŏdkōm" skupia się na objaśnianiu gramatyki i ortografii języka śląskiego. Jest tu co tłumaczyć, bo samo stosowanie śląskich słów nie oznacza, że potrafimy godać. Śląski ma swoją specyficzną składnię, która odróżnia się od polskiej, czy niemieckiej. Co więcej godka ma szereg własnych dialektów regionalnych.

Grzegorz Kulik od lat dzieli się swoją wiedzą na temat języka śląskiego i znacząco przyłożył się do jego popularyzacji. Jest nie tylko twórcą "Chwili z Gŏdkōm", ale też autorem tłumaczenia gry Euro Truck Simulator 2, śląskich napisów do "Gwiezdnych Wojen", przekładów WordPressa i Firefoxa, śląskiego korektora ortograficznego, czy śląskiej wersji słynnej "Opowieści wigilijnej". Nieustannie tworzy coś nowego, dlatego warto obserwować jego stronę internetową www.grzegorzkulik.pl, aby być na bieżąco z jego projektami.