Strażacy z Suchej Góry służą nam już 115 lat


16 września strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Sucha Góra będą świętować 115-lecie istnienia. To najstarsza tego typu jednostka w naszym mieście.

Straż pożarna w Bytomiu to nie tylko Komenda Miejska, która ma swoją siedzibę przy ulicy Strażackiej. W naszym mieście są także oddziały Ochotniczej Straży Pożarnej. Jedna z nich właśnie świętuje piękny jubileusz.

OSP Sucha Góra powstała 2 września 1902 roku, a więc obchodzi 115-lecie istnienia. Na początku tworzyła wraz z Bobrownikami, Rudnymi Piekarami oraz kopalnią Fryderyk Związek Sikawkowy Bobrowniki.

Trzy lata później przy ulicy Szkolnej została wybudowana strażnica z wieżą do ćwiczeń. W 1974 roku OSP Sucha Góra przeniosła się do nowego budynku, który znajduje się nieopodal, bo przy ulicy 9 maja i służy strażakom do dzisiaj.

Suchogórscy strażacy obecnie mają do dyspozycji dwa samochody ratowniczo-gaśnicze ze specjalistycznym sprzętem. Dzięki temu mogą wspomagać w codziennej pracy Komendę Miejską. Do ich obowiązków należy nie tylko gaszenie pożarów, ale także likwidacja niebezpiecznych gniazd owadów, gaszenie hałd i wysypisk, usuwanie skutków nawałnic, czy zabezpieczanie imprez masowych.

Na szczęście pomimo upływu lat cały czas nie brakuje ludzi, którzy chcą pracować w OSP. Obecnie strażacy z Suchej Góry mają 30 członków, którzy społecznie dbają o nasze bezpieczeństwo oraz spieszą nam z ratunkiem w chwilach zagrożenia.

W Bytomiu są trzy zespoły Ochotniczej Straży Pożarnej. Ta z Suchej Góry jest najstarsza. OSP Górniki i OSP Stolarzowice powstały w 1924 roku.

fot. archiwum Ochotniczej Straży Pożarnej Sucha Góra