Podwórka do rewitalizacji

Kilkadziesiąt podwórek w Śródmieściu i Rozbarku przejdzie metamorfozę w ramach rewitalizacji Bytomia. Zmiany zaprojektują sami mieszkańcy, a pomogą im w tym zawodowi architekci. Następnie podwórza zostaną przebudowane według przygotowanych koncepcji.

Przedsięwzięcie realizują Bytomskie Mieszkania wraz z firmą Pronobis Studio. Na początek wyznaczono kilkadziesiąt lokalizacji, w których zostaną wypracowane modelowe rozwiązania dla bytomskich podwórek, które będą mogły być później wykorzystywane w kolejnych miejscach. Pionierami, którzy stworzą wzorcowe projekty będą mieszkańcy kamienic przy ul. Piłsudskiego (15, 34-36, 38, 40, 42, 44, 50), Kwietniewskiego (23), Żeromskiego (32, 34, 36, 38), Piekarskiej (27, 43, 45), Katowickiej (11-13, 34, 60) oraz Siemianowickiej (16-18, 18b). Z podwórzy będą mogli korzystać również osoby zamieszkujące w sąsiednich budynkach, dlatego one też będą mogły brać udział w ich projektowaniu.

Reklama

Pierwsze działania rozpoczęły się już dziś. Architekci z Pronobis Studio odbyli spacer inwentaryzacyjny po wybranych podwórkach. Na poniedziałek i wtorek mają zaplanowane spotkania indywidualne z mieszkańcami, z którymi w środę i w piątek przeprowadzą spacery badawcze. W międzyczasie odbędą się warsztaty z licealistami oraz dziećmi, w ramach których powstaną pomysły na idealne podwórka dla najmłodszych, młodzieży i seniorów. W następną sobotę, 13 stycznia, na pl. Sikorskiego, ul. Piłsudskiego i przed Biedronką na Pogodzie stanie punkt informacyjny, gdzie będą zbierane uwagi i sugestie dotyczące bytomskich podwórek.

Po tygodniu intensywnego zbierania informacji w poniedziałek 15 stycznia odbędą się warsztaty z mieszkańcami w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Chrobrego. Podczas tego spotkania architekci razem z osobami biorącymi udział w tym wydarzeniu zaprojektują wybrane podwórka. Na koniec całego procesu powstanie dokument - program funkcjonalno-użytkowy - który posłuży Bytomskim Mieszkaniom do wybrania wykonawcy, który przeprowadzi remont podwórek. - Celem opracowania jest uzyskanie optymalnego rozwiązania w zakresie zagospodarowania terenu poprzez udostępnienie wielofunkcyjnej, otwartej i ogólnodostępnej przestrzeni publicznej przeznaczonej dla różnych użytkowników - wyjaśnia Sylwia Widzisz-Pronobis z Pronobis Studio.

Na początku lutego projektanci planują przeprowadzić prezentację finalnych propozycji zagospodarowania podwórek. Projekty dla placów przy Piłsudskiego, Kwietniewskiego, Żeromskiego, Piekarskiej, Katowickiej i Siemianowickiej będą modelowymi rozwiązaniami dla całego miasta, dlatego ważne jest, by udział w ich projektowaniu wzięli nie tylko mieszkańcy budynków bezpośrednio sąsiadujących z tymi podwórkami, ale wszyscy bytomianie z terenów objętych rewitalizacją.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (5 replies).

Maciej Polok Avatar
Maciej Polok odpowiedział w temacie: #176423 2018/01/07 10:41
Moim zdaniem dla mieszkańców Śródmieścia (Karola Miarki, części Moniuszki, Rostka i okolicznych ulic), a także Rozbarku, teren przykopalniany powinien zostać zamieniony na fajny plac zabaw z ławkami, ścieżkami rowerowymi, może jakimś skateparkiem.
Teren jest olbrzymi więc i pomysłów można by tam wiele zrealizować.
trybik Avatar
trybik odpowiedział w temacie: #176418 2018/01/07 00:00
myszaty
obszar, o którym piszesz, jest poza obszarem wyznaczonym do rewitalizacji
jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z doświadczeń z obszaru rewitalizowanego
Powodzenia :)
Grzegorz Pronobis Avatar
Grzegorz Pronobis odpowiedział w temacie: #176415 2018/01/06 22:21
Kwestie nie są jeszcze przesądzone w wszystkich lokalizacjach w zakresie wyburzeń. Część oficyn jest faktycznie w fatalnym stanie technicznym . Istotne jest także to że ich ewentualny remont i tak nie zapewni sensownych funkcjonalnie mieszkań. Stąd zasadne wydaje się ich wyburzenie.
Chcemy wypracować możliwości kształtowania przestrzeni podwórek, aby te projekty stały się przykładem i inspiracją dla innych lokalizacji.
W kwestii zakresu prac remontowych i harmonogramu prac dla poszczególnych budynków warto spytać biuro rewitalizacji w urzędzie miasta lub Bytomskie Mieszkania - dział rewitalizacji.
Zapraszam na spotkanie warsztatowe 15 stycznia w Szkole Podstawowej na ulicy Chrobrego - godzina 17.00. Będzie można dowiedzieć się więcej. Będą tez przedstawiciele Bytomskich Mieszkań.
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #176410 2018/01/06 21:25
Fajnie że przynajmniej kilka...niech spróbują to zrobić na Batorego, Estreichera, Ligęzy, Chrzanowskiego - wspólnoty podzieliły podwórka jak Polska w czasie rozbicia dzielnicowego, więcej tam zakazów, tablic a nawet powstają już ogrodzenia uniemożliwiające wejście do innych klatek od podwórza, kontenery ze śmieciami muszą przeciągać po 200-300 metrów bo wjechać nie można.
duszek480 Avatar
duszek480 odpowiedział w temacie: #176409 2018/01/06 21:03
Czy do wyboru wymienionych podwórek przyczynili się mieszkańcy czy była to po prostu odgórna decyzja? Jestem ciekaw co z tego wyjdzie, bo jeżeli rewitalizacja podwórek będzie przy okazji wiązać się z remontem całych kamienic to mamy szansę na odzyskanie blasku wielu mocno zaniedbanych miejsc.
Trapi mnie jeszcze jedna rzecz - na niektórych z wymienionych podwórek znajdują się oficyny w tragicznym stanie - czy one automatycznie idą do wyburzenia czy jest to kwestia dogadania z mieszkańcami? Wątpię, aby ktoś reanimował aż takie trupy.
Bardzo chciałbym, aby lokalna społeczność wykazała się aktywnością w tym temacie, a następnie dbała o zrewitalizowane podwórka czy budynki...nie wiem czemu mam złe przeczucie i wydaje mi się to wszystko zbyt piękne jak na bytomskie warunki. Tym bardziej patrząc na to jak "zadbane" są niektóre kamienice wytypowane do tego programu...Obym się mylił!

Reklama