Bytomianie będą debatować o bytomianach


Rusza cykl debat pod nazwą "Bytom 2054" poświęconych naszemu miastu i jego przyszłości. Pierwsza dyskusja będzie dotyczyć tego, co sami mieszkańcy są w stanie zrobić, aby zmienić Bytom na lepsze.

Bytom w swojej historii miał wiele wzlotów i upadków. Zdarzały się nawet kryzysy znacznie gorsze do tego, w jakim obecnie mamy do czynienia. Jednak Bytom zawsze prędzej czy później wychodził z nich jeszcze silniejszy. W 2054 roku minie 800 lat od nadania mu praw miejskich - pytanie czy do tego czasu wciąż będzie tkwić w marazmie, czy w następne stulecie swojego istnienia wejdzie jako zdrowe, nowoczesne miasto?

Nad tym zastanawiają się inicjatorzy projektu "Bytom 2054", którzy zapowiadają cykl debat dotyczących poszczególnych sfer życia miasta. W ich zorganizowanie zaangażowały się osoby z różnych środowisk i posiadających odmienne poglądy. Jak mówią, łączy ich troska o przyszłość Bytomia oraz otwartość na rozmowę o perspektywach jego rozwoju.

Pierwsza z debat odbędzie się w poniedziałek o 18:00 w sali im. G. Gorczyckiego Muzeum Górnośląskiego przy ul. Korfantego 34. Do dyskusji zaproszono m.in. Dawida Dąbrowskiego ze stowarzyszenia Aktywne Łagiewniki, Aleksandrę Prajs z Pięknej Strony Miasta, Grzegorza Pronobisa z Miasta dla Mieszkańców, księdza Dariusza Pietrasia z parafii św. Rodziny na Bobrku oraz Piotra Jakoweńko z Inicjatywy Ulicy Mickiewicza. Goście będą wspólnie dyskutować nad tym jaka ma być rola mieszkańców w Bytomiu, jak aktywizować ich do działania, jak gospodarować środkami publicznymi, by wzmacniać ich więź z miastem oraz co zrobić, żeby bytomianie zaczęli być dumni z miejsca, w którym żyją.

Organizatorzy zachęcają do przyjścia na jutrzejsze spotkanie w Muzeum Górnośląskim, aby posłuchać zaproszonych gości. Wstęp jest bezpłatny, a miejsc na sali powinno wystarczyć dla każdego zainteresowanego. Debata powinna potrwać około dwóch godzin.

Kolejne spotkania w ramach inicjatywy "Bytom 2054" mają poruszać innych zagadnienia, w tym np. kulturę. By wyjść naprzeciw mieszkańcom i wciągnąć ich do dyskusji debaty będą odbywać się również w dzielnicach.

Discuss this article in the forums (4 replies).

Lusia Avatar
Lusia odpowiedział w temacie: #172753 2017/06/24 21:31
Wielkie brawa dla pomysłu i organizatorów. trzeba coś robić i nie patrzeć na tych co nic nie robią.
Ghost Avatar
Ghost odpowiedział w temacie: #172658 2017/06/13 10:48
Wczoraj odbyła się pierwsza debata w ramach Projektu Bytom2054.

Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele polityki, duchowieństwa, organizacji pozarządowych, społeczników, przedsiębiorców i zwykłych bytomian z różnych dzielnic miasta, od juniorów do seniorów. Właściwie był cały przekrój społeczności. Dyskusja była rzeczowa i merytoryczna. Każdy mógł się wypowiedzieć publicznie i przedstawić swój punk widzenia czy podzielić się doświadczeniami. Zgłaszano pomysły nowych działań. Zawarto wiele znajomości, które w przyszłości mogą zaowocować wspólnymi działaniami. Projekt Bytom2054, to chyba pierwsze takie miejsce spotkań, w którym bez przeszkód ścierają się wszystkie poglądy i opinie bytomian.

Za dwa tygodnie kolejne spotkanie. Jeżeli ktoś nie może wziąć udziału a chce się wypowiedzieć, zadać pytanie czy podzielić doświadczeniem, można pisać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wiadomości od internautów są później omawiane podczas debaty.
Bytomski.pl Avatar
Bytomski.pl odpowiedział w temacie: #172643 2017/06/12 18:20
...

Transmisja na żywo z debaty "Bytom 2054" w Muzeum Górnośląskim. Tematem dyskusji jest rola mieszkańców w funkcjonowaniu miasta.

Czytaj artykuł...
korios maneto Avatar
korios maneto odpowiedział w temacie: #172624 2017/06/11 21:29
i bardzo dobrze niech cos sie dzieje!