Czekają nas derby Polonii z Szombierkami i Ruchem Radzionków?


Polonia Bytom zakończyła sezon na ostatnim miejscu tabeli II ligi, co oznacza spadek do niższej klasy rozgrywkowej. Prawdopodobnie z powodu problemów finansowych drużyna wystartuje nie w III, lecz w IV lidze. To oznaczałoby, że w przyszłym sezonie czekają nas mecze Polonii z Szombierkami oraz Ruchem Radzionków.

Ostatnie spotkanie z II lidze Polonia rozegrała na wyjeździe z Odrą Opole. Bytomianie stracili trzy gole i ani razu nie udało im się umieścić piłki w bramce przeciwników. W tym sezonie Polonia przegrała 20 razy, zremisowała 6 i zwyciężyła 8. Nawet gdyby Polski Związek Piłki Nożnej nie odebrał jej ośmiu punktów za niedotrzymanie terminów spłaty zadłużenia, to z takimi wynikami nie miałaby szans na utrzymanie.

Udział Polonii Bytom w rozgrywkach III ligi jednak nie jest taki oczywisty, jakby mogło się wydawać. Klub złożył dokumenty licencyjne na grę w II lidze, ale związek w piątek zdecydował o nieprzyznaniu mu jej z uwagi na liczne braki w dokumentacji finansowej, a przede wszystkim na niezłożenie jakichkolwiek dokumentów finansowych wynikających z podręcznika licencyjnego. Teraz prezes Jakub Snochowski ma pięć dni na odwołanie się od tego postanowienia.

Najprawdopodobniej klub nie otrzyma też licencji na III ligę, gdzie kryteria finansowe są zbliżone do II ligi. Szanse na jej uzyskanie będzie mieć dopiero w IV lidze, w której nie weryfikuje się dokumentów z ZUS i Urzędu Skarbowego, natomiast do stwierdzenia wymaganego braku zaległości wobec pracowników i zawodników wystarczy jedynie oświadczenie samego klubu.

Spadek do IV ligi będzie największym w blisko 100-letniej historii klubu. Polonia jeszcze nigdy nie grała tak nisko. Na tym poziomie rywalizowałaby m.in. z Ruchem Radzionków i Szombierkami Bytom. Jak zapowiada Tomasz Kupijaj, dyrektor sportowy Polonii, drużyna w większości ma opierać się na własnych wychowankach. To oznacza, że spotkania z Szombierkami lub Radzionkowem mogą być trudne do wygrania. Ruch obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli, a Szombierki czwarte, przy czym trzeba podkreślić, że w rundzie wiosennej były niepokonane na swoim boisku.

Choć Polonii pod wieloma względami będzie łatwiej w IV lidze, to wciąż nad klubem będą ciążyć długi ciągnące się za nim jeszcze od czasów gry w Ekstraklasie. Sami działacze nie potrafią dokładnie oszacować ich wysokości. Tomasz Kupijaj w wypowiedzi dla TVP Katowice stwierdził, że mogą one wynosić od 5 do nawet 8 milionów złotych. Mimo, iż przez ostatnie 5 lat Bytomiem rządzi były prezes Polonii, który różnymi sposobami stara się dofinansowywać pieniędzmi gminy działalność swojego dawnego klubu, to nadal ma on problemy ze spłatą należności i jest niemal co tydzień odwiedzany przez komornika.

Nie wiadomo, czy dwukrotny mistrz Polski zdoła się wydostać z dołka, w którym się znalazł. Tak źle nie było jeszcze nigdy. Gra w IV lidze wcale nie musi być najgorszym scenariuszem. Problemy finansowe mogą nawet doprowadzić do upadłości klubu. Wtedy Polonia musiałaby zacząć od samego dołu - B klasy. O ile w ogóle ktokolwiek byłby w stanie reaktywować jej działalność...

Discuss this article in the forums (22 replies).

Baron Avatar
Baron odpowiedział w temacie: #172618 2017/06/11 17:15
Naprawdę Zorro? Czy ty jesteś poważny, bo dajesz mocne podstawy ku temu że nie. No nic, czego ja się spodziewałem... Ale może po kolei.

Wspominasz o lokalnym nasyceniu klubów regionu. Co to ma do rzeczy ?.
Czy chcesz nas przekonać, że kilka, kilkanaście lat temu było mniej klubów w regionie i łatwiej było wygrywać mecze ?. Kpisz ?


Ma bardzo dużo do rzeczy pod tak rozpatrywanym tutaj kątem finansowym. Gdybyś nie wiedział, to sport jak każda inna dziedzina także, idzie ostro do przodu i potrzebne są coraz większe środki na rozwój. Zaznaczam że mówię o uprawianiu sportu na poziomie profesjonalnym. Kilkanaście lat temu nie było na przykład sport testerow do pomiarów wyników sprawnosciowych oraz zdrowotnych całej drużyny - koszt kompletów sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponadto, kilkanaście lat temu nie było na przykład programów komputerowych analizujących grę zawodników - myślisz że są za darmo? Nie są, a za używane nawet w ligach lokalnych. Ciągła profesjonalizacja w sporcie na poziomie zawodowym generuje coraz większe koszta - więc gdzie jest błąd logiczny w tym co napisałem że przy nasyceniu wielu klubów z ambicjami potrzeba wielu pieniędzy od sponsorów i miasta, no ale przecież tutaj diabeł bo polityka i zło i nie można... Więc sensowni sponsorzy - jak ich znaleźć przy takim nasycenie różnych klubów i kibiców w regionie? Kpisz to ty tutaj. Rozwiązanie? Więc albo kasa z miasta albo drużyny amatorskie żeby wszyscy mieli po równo.

W ogóle pojąć nie mozna, Twojej pogardy wobec pasjonatów z Szombierek. Mimo, iż nie dostawali tyle co kopacze z Olimpijskiej, będą grać na tym samym poziomie. Bo chcą grać mimo kłód rzucanych pod nogi i cenią to czego się sami dorobili.. Czego nie można powiedzieć o PB.
I na tym właśnie polega idea sportu - jeśli w ogóle wiesz co to jest.


W ogóle pojąć nie umiem skali twoich kalumni pod moim adresem. Gdzie ja niby uwłaczyłem Szombierkom lub ich graczom oraz działaczom!? Proszę o konkretny cytat albo daj sobie spokój. Granie mimo kłód pod nogami? To już to widzieliśmy - Damian Bartyla wyciągający Polonię z ówczesnego trzeciego poziomu rozgrywek o prowadzący ją do ekstraklasy. I ileż było psów na Polonię rzucanych i kłód pod nogi? I co im to dało - jest kompleks przy Olimpijskiej? A wy rozważacie ekstraklase i kompleks na Szombierkach... I jeszcze ideą sportu się tutaj posługujesz - co ty myślisz że Szombierki nie będą musiały wejść w politykę i inne równie ciekawe rzeczy żeby osiągnąć coś więcej?! Winszuję... Ja Szombierki i każdy inny klub w tym mieście szanuje i trzymam za nich kciuki. Jedyną pogardę jaką tutaj znaleźć można to twoja niczym nieuzasadniona ocena mojej osoby pod tym kątem....

Jesteś dumny, że dla funkcjonowania w społeczeństwie potrzebujecie sponsorów i lokalnych biznesmenów, którzy będą nam odpalali haracz, bo sami się do roboty nie weźmiecie, chyba, że chodzi o przekręty i łapówki
Mało tego, gardzicie tymi którzy robią coś z pasji, i rozpiera was duma, że funkcjonujący wśród was gangsterzy bez konsekwencji niszczą ich pracę.


To samo co wyżej - czysta pogarda i niezrozumienie tematu z twojej strony... Tak jakby inne kluby nawet w A klasie nie miały sponsorów. Powiedz mi na czym maja zarabiać? Na biletach może?? O jakiej robocie ty mówisz, jak klub może realnie w takich warunkach zarabiać na siebie? Bilety, szkółka i sprzedaż zawodników - tylko i wyłącznie. Rzeczy tak niedochodowe w naszych warunkach że szkoda gadać.

Czy klubowy propagandzista, jak sam jak 12 maja sam przyznałeś :
-
... sam robiłem z tego materiał video razem z redaktorem/spikerem Polonii Rafałem Rymarzem - materiały dostępne na kanale YT/KSPoloniaBytomSA
.
aby zapewnić godziwą przyszłość swojej rodzinie, zamiast wziąć się do roboty szuka sponsora / sponsorki ?. Fuj


Tak jak wyżej pisałem - poważny to Ty nie jesteś chyba. Sprawdź znaczenie słów których używasz. Czy gdziekolwiek tutaj na forum gloryfikuje wyższość Polonii czy Bartyli w mieście? Czy jak ty znajdziesz pracę W TVP KATOWICE to też będziesz propagandystą Kaczyńskiego?! I nie, od dawna nie Z Polonią żaden stosunek pracy nie wiąże. A czy na Szombierkach już w czynie społecznym budują kompleks na ekstraklase skoro tak o pracę apelujesz? No Fuj, fuj - jak można tyle wyssanych z palca pomówień porobić to ja nie wiem.

Ale nie jesteś w stanie mnie obrazić - po prostu: bez odbioru :)
71hanysek Avatar
71hanysek odpowiedział w temacie: #172614 2017/06/11 16:10
Uuuu...proszę,nie brnij dalej.Twoja wiedza w temacie jest jednak bardzo ograniczona.
Błażej,po prostu po męsku...odpuść ;)
Błażej Avatar
Błażej odpowiedział w temacie: #172611 2017/06/11 13:19
Chciałem także dodać, że zarówno Chorzów jak i Zabrze toną teraz w długach. Chorzów dotował Ruch na kwotę około 30 milionów złotych przez co brakowało na podstawowe inwestycje w mieście. Ciężko mówić ile wydało Zabrze...
Sir Zorro Avatar
Sir Zorro odpowiedział w temacie: #172608 2017/06/11 11:33
hanysku,
pokaż, że zrozumiałeś co napisałeś, i wraz z kolegami poślij Bartylę z jego świtą tam gdzie ich miejsce.
Pokażcie, że chociaż jedną pożyteczną rzecz potraficie zrobić.

Baron,
Właśnie tymi słowami Błażej trafił w sedno.

Górnik jest w ekstraklasie - ale tylko dzięki kroplówce p. prezydent Mańki-Szulik. Co się stanie jeżeli ktoś z opozycji zostanie prezydentem Zabrza?
Górnika już nie będzie. Tak to niestety wygląda, przedsiębiorcy, sponsorzy, dają pewnego rodzaju stabilizację w porównaniu z polityką.
Bo polityka się zmienia jak w kalejdoskopie. Przychodzą następni wywalają tamtych wsadzają swoich.
Dlatego Wy jako kibice powinniście się starać o to, aby polityka nie miała wpływu na klub sportowy bo jak pokazuje przykład Damiana Bartyli wcześniej prezesa teraz prezydenta, jemu wcale nie chodziło o Polonię.
Tylko o pieniądze i profity za grę w ekstraklasie. Jednak zapomniał o tym, że w ekstraklasie trzeba płacić piłkarzom naprawdę duże pieniądze i, że niepłacenie w terminie prędzej czy później odbije się czkawką na lata - co właśnie teraz widzimy.


Żeby tego nie zrozumieć to trzeba być naprawdę albo nieogarem albo oderwanym od rzeczywistości marnym etatowym propagandzistą IV - ligowej drużyny na poziomie KS Panki lub Nadwiślan Góra - bez urazy dla tamtejszych pasjonatów piłki nożnej..

Różnica pomiędzy Górnikiem Zabrze jest taka, że podobnie jak Polonia otrzymywali kroplówki od włodarzy, ale to Polonia a nie Gornik spada do IV ligi.
Na przykładzie Bytomia przekonaliśmy się jak to jest, kiedy brak kompetencji i umiejętności zastępuje się pazernością,nieuczciwością i postawą roszczeniową.
Jeśli zabrzańskie kroplówki polegały - jak w Bytomiu - na zmuszaniu innych podmiotów do zadłużania się i płaceniu haraczu, to nieodpowiedzialny prezydent również powinien zostać rozliczony przez następców. I nic w tym dziwnego.
Sam fakt, że kiedy PB otrzymała miliony za grę w ekstraklasie, a Bartyla zadłużał klub 350% rocznie, był mocnym sygnałem ostrzegawczym.
www.bytomski.pl/forum-bytomia/newsroom/1...ki-likwidacji#169296
I do tego ten syndrom grupowego myślenia ...
www.bytomski.pl/forum-bytomia/newsroom/1...ligi?start=15#172420

Wspominasz o lokalnym nasyceniu klubów regionu. Co to ma do rzeczy ?.
Czy chcesz nas przekonać, że kilka, kilkanaście lat temu było mniej klubów w regionie i łatwiej było wygrywać mecze ?. Kpisz ?

W ogóle pojąć nie mozna, Twojej pogardy wobec pasjonatów z Szombierek. Mimo, iż nie dostawali tyle co kopacze z Olimpijskiej, będą grać na tym samym poziomie. Bo chcą grać mimo kłód rzucanych pod nogi i cenią to czego się sami dorobili.. Czego nie można powiedzieć o PB.
I na tym właśnie polega idea sportu - jeśli w ogóle wiesz co to jest.

Jesteś dumny, że dla funkcjonowania w społeczeństwie potrzebujecie sponsorów i lokalnych biznesmenów, którzy będą nam odpalali haracz, bo sami się do roboty nie weźmiecie, chyba, że chodzi o przekręty i łapówki
Mało tego, gardzicie tymi którzy robią coś z pasji, i rozpiera was duma, że funkcjonujący wśród was gangsterzy bez konsekwencji niszczą ich pracę.

Czy klubowy propagandzista, jak sam jak 12 maja sam przyznałeś :
-

... sam robiłem z tego materiał video razem z redaktorem/spikerem Polonii Rafałem Rymarzem - materiały dostępne na kanale YT/KSPoloniaBytomSA

.
aby zapewnić godziwą przyszłość swojej rodzinie, zamiast wziąć się do roboty szuka sponsora / sponsorki ?. Fuj
Baron Avatar
Baron odpowiedział w temacie: #172600 2017/06/10 16:42
Bo żeby Zorro deliberować o sytuacji Szombierek zlokalizowanych pośród dziesiątek innych Śląskich drużyn zestawiając je z Nieczeczą pośród dziesiątek pól i łąk to trzeba być naprawdę trollem albo nieogarem - w obydwu przypadkach szkoda klawiatury. GÓRNIK się skończy bo się prezydent miasta zmieni? A kto miał chwilę temu za sponsora chyba największego ubezpieczyciela na tej planecie? Hallo? Tylko dobrotliwy szaleniec, lokalny Godula2, bytomski milioner jest w stanie włożyć w lokalny w skali tak nasyconego klubami regionu kilka milionów od ręki i być sponsorem nawet pomimo tego że może się to reklamowo nie opłacać bo przecież kibice Ruchu i Górnika nie przyjdą kupić do polonisty. Ostatni taki był chyba Michał Goli i Armada (szacunek). Bez takich ludzi zostają pomniejsi sponsorzy i/lub drużyna typowo amatorska bez płacenia zawodnikom + wsparcie miasta (stypendia). Nic więcej się nie da wymyślić. Tylko bardzo lokalny biznes i bardzo oddany miastu jego właściciel może znowu Polonię podnieść z kolan.