997

4-osobowa rodzina zatruła się czadem

Małżeństwo z dwójką dzieci trafiło do szpitala z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Najprawdopodobniej przyczyną zaczadzenia był niesprawny piecyk i brak odpowiedniej wentylacji.

Mieszkanka ulic Piłsudskiego w czwartek około godziny 9:30 połączyła się z numerem alarmowym. Zgłosiła operatorowi, że w jej mieszkaniu prawdopodobnie ulatnia się czad. Jej mąż stracił przytomność, a kobieta wraz z dziećmi bardzo źle się czuła.

Reklama

Na miejsce wysłano służby ratunkowe. Strażacy stwierdzili w lokalu duże stężenie tlenku węgla, jednak po pomiarach w innych mieszkaniach uznano, że nie ma zagrożenia dla sąsiadów.

45-latek wraz z dwójką dzieci w wieku 6 i 14 lat oraz żoną zostali przewiezieni do szpitala, natomiast w celu dokładnego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia powołano biegłego w zakresie pożarnictwa, który razem z policjantami z komisariatu przy ul. Rostka przeprowadził badania instalacji i urządzeń grzewczych, aby znaleźć przyczynę ulatniania się tlenku węgla.

Uwaga na czad

Służby każdej zimy przestrzegają mieszkańców przed czadem. To bardzo podstępny "zabójca". Co roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt osób w całej Polsce. Czad jest bezbarwny i nie ma zapachu, przez co jest dla ludzi niewyczuwalny.

Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla i ropy, spowodowanego brakiem wystarczającej ilości tlenu. Potencjalnymi źródłami zagrożenia są piece węglowe, kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece gazowe i olejowe etc.

Powstawanie czadu może wynikać z braku dopływu świeżego powietrza do urządzenia, przez co paliwo jest niedostatecznie spalane. Powodować to może np. przedwczesne zamknięcie paleniska, zapchany lub nieszczelny przewód kominowy, bądź zła regulacja palnika gazowego.

W okresie grzewczym należy dbać o należytą wentylację mieszkania. Szczelnie pozamykane okna, zatkane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych mogą sprzyjać wytwarzaniu tlenku węgla. Dlatego trzeba regularnie kontrolować drożność przewodów wentylacyjnych i kominowych, a także wietrzyć pomieszczenia. Warto też zaopatrzyć się w czujnik czadu.

Jak wykryć zatrucie czadem?

Objawami lekkiego zatrucia tlenkiem węgla są: lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie. W przypadku średniego zatrucia może wystąpić nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, przyśpieszony oddech oraz zaburzenia rytmu serca. Z kolei z ciężkim zatruciem wiążą się drgawki i utrata przytomności.

Jeśli zatrucie czadem zostanie wykryte, należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza do pomieszczenia, a poszkodowaną osobę wynieść w bezpieczne miejsce z czystym powietrzem, rozluźnić jej ubranie (rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać, by nie doprowadzić do przemarznięcia).

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (4 replies).

klapouch1234 Avatar
klapouch1234 odpowiedział w temacie: #177299 2018/02/12 07:40
i co z tego ze sa czujnki jak powodem zanieczyszczenia sa kominy piece i tp dlaczego nie pzyszpiesza procesu remontu budynkuw i zmienianie na centralne tak jak to obiecali niby a nie pchac se kase w kieszen
marcinen Avatar
marcinen odpowiedział w temacie: #177297 2018/02/11 22:08
Faktycznie ludzie myślą, że problem ich nie dotyczy bo mają często nowe piecyki gazowe. Nie inwestują w czujniki, które może nie są doskonałym rozwiązaniem ale jednak jakimś tam są. Czasami lepiej wydać 100zł i żyć niż dla 100zł stracić życie.

Wbrew pozorom większość poważnych zatruć jest od piecyków gazowych a nie piecy węglowych. Choćby teraz nagłaśniane w Zabrzu zatrucie śmiertelne 27 letniej kobiety i było kolejne śmiertelne w Rudzie.
MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #177279 2018/02/11 14:27
Czujniki nie rozwiążą problemu w 100%. Znając ludzi, to wielu z nich po prostu wyłączałoby czujniki, żeby im nie wyły zamiast przewietrzyć mieszkanie i sprawdzić instalacje.
Monika Stok Avatar
Monika Stok odpowiedział w temacie: #177278 2018/02/11 13:52
to przerazajace ,mimo iż problem jest od lat i jest naglasniany gdy przychodzi okres grzewczy ludzie nie instalują czujnikow :( a miasto wciąż ma za mało pieniędzy by pomoc najbiedniejszym ...
wszystkim się wydaje ze to ich nie dotyczy :(

Reklama
Promocja noworoczna