997

Tragedia na Katowickiej: ofiary już po sekcji zwłok. W całym mieście będą kontrole


Cały czas trwa wyjaśnianie przyczyn wybuchu gazu w kamienicy przy ulicy Katowickiej,  a katowicka prokuratura przeprowadziła sekcję zwłok. Czynione są także starania, by taka historia już się nie powtórzyła. PINB nakazał kontrole we wszystkich mieszkaniach w Bytomiu.

Reklama

W sobotnie południe doszło do wybuchu gazu w jednym z mieszkań w kamienicy przy ulicy Katowickiej 37. Trzy osoby zmarły, a cztery zostały ranne. Ofiarami są 39-letnia kobieta i jej dwie córki w wieku 5 i 7 lat. Bytomska tragedia poruszyła całą Polskę, a mieszkańcy cały czas próbują się po niej pozbierać. W międzyczasie trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Wyniki sekcji zwłok utajnione

Śledztwo prowadzi katowicka prokuratura. Prawdopodobnie doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej. Nie wiadomo jednak, jak do tego doszło. Prokuratura w poniedziałek mówiła, że nowe światło na sprawę może rzucić sekcja zwłok ofiar zaplanowane na wtorek. "Gazeta Wyborcza" informuje, że ciała zbadano, ale wyniki na razie są utajnione.

- Sekcja zwłok już się zakończyła. Nie udzielamy żadnych informacji na temat wstępnych ustaleń sekcji ze względu na dobro śledztwa - mówi prokurator Beata Książek-Nowicka.

Po tragedii mieszkańcy mówili, że już wcześniej czuli zapach gazu, co podobno zgłaszali. Bytomska straż pożarna jednak odpowiadała, że w tej sprawie nie otrzymała żadnych zgłoszeń. Sugerowano też, że do rozszczelnienia mógł doprowadzić niekończący się remont ulicy Katowickiej, ale i taką ewentualność wykluczono.

Jak informuje TVN 24, ostatnią kontrolę instalacji gazowej na tej ulicy przeprowadzono dwadzieścia dni przed wybuchem. Nie stwierdzono wówczas żadnych nieprawidłowości. Następnie po tragedii pogotowie gazowe co cztery godziny robiło pomiary i żaden z nich nie wykazał nawet minimalnego uchodzenia gazu.

Uwaga, będą kontrole!

Ogólnopolska stacja podała także informację, która dotyczy wszystkich mieszkańców Bytomia. Państwowy Inspektorat Budowlany nakazał kontrolę instalacji gazowych we wszystkich lokalach na terenie całego miasta.

- Mnie interesują instalacje wewnątrz lokali. Dlatego takie polecenie dostali zarządcy lokali, w tym gmina - mówi Elżbieta Kwiecińska z PINB.

Trzeba zatem liczyć się z tym, że niebawem do naszych domów zapukają kontrolerzy. Być może w ten sposób uda się uniknąć kolejnej tego typu tragedii. Straż pożarna jednak apeluje, aby każdy, kto w domu korzysta z gazu, zaopatrzył się w odpowiedni czujnik, który zaalarmuje, gdy wyczuje gaz.

We wtorek pierwsi mieszkańcy wrócą do swoich domów. W kamienicy przywrócono już wodę i prąd.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (7 replies).

toled Avatar
toled odpowiedział w temacie: #185191 2019/07/10 10:48
W wyjaśnieniu całej sprawy istotne mogą być dwa wątki - sekcja zwłok ofiar - czy w momencie wybuchu jeszcze żyły, czy zginęły przez wybuch. Druga kwestia - gdzie znajdowały się ciała - bo gdyby w przedpokoju przy drzwiach, to scenariusz, który podał myszaty też jest możliwy. Pod nieobecność gaz zbiera się, ofiary wchodzą do domu, odruchowo włączają światło i dochodzi do wybuchu.

Pod kątem siły wybuchu, ten na Katowickiej nie był duży, co prawda ciśnienie i fala uderzeniowa zrobiły swoje, ale gdyby doszło do stężenia około 15%, śmiem wątpić, czy ta kamienica jeszcze by stała na swoim miejscu.
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #185185 2019/07/09 22:04
ja wyczuje bom szkolony ( najpierw szkoła górnicza, a potem palniki gaz/olej + E i D gazowe )
ale czy np. moja żona byłaby taka przezorna? śmiem wątpić.
Weź taką sytuację : kto ma taką świadomość że iskra inicjuje wybuch tylko na podstawie smrodu gazu?
I jak ten gaz śmierdzi?
Inna sprawa że smród z wykopu też jest.
A ile razy słyszałem od żony czy sąsiada że mu w domu czadem śmierdzi - a to był snrodek gdzieś z komina - bo jak wiedzą uczeni w piśmie czad nie ma zapachu i zabija z nienacka...
georg11 Avatar
georg11 odpowiedział w temacie: #185182 2019/07/09 21:41

myszaty napisał: A bierzecie pod uwagę taki scenariusz: rozszczelnia się instalacja gazowa pod nieobecność lokatora, stężenie osiąga odpowiedni poziom, wchodzisz do mieszkania i naciskasz wyłącznik światła : iskra na zestyku i buuum.
Bo instalacji typu Ex nie ma nikt w domu....

Chcesz powiedzieć,że przy stężeniu ok 10% gazu wchodząc do mieszkania nie czujesz tego smrodu ? Nie żartuj.
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #185179 2019/07/09 20:37
A bierzecie pod uwagę taki scenariusz: rozszczelnia się instalacja gazowa pod nieobecność lokatora, stężenie osiąga odpowiedni poziom, wchodzisz do mieszkania i naciskasz wyłącznik światła : iskra na zestyku i buuum.
Bo instalacji typu Ex nie ma nikt w domu....
szeryf Avatar
szeryf odpowiedział w temacie: #185177 2019/07/09 20:32
Rafał, jakoś wszyscy zapomnieli o wybuchu na Stroszku.Widać to po wpisach.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.