997

To już koniec przywożenia odpadów na Bobrek!


Konferencja na śmietnisku w Bobrku. Cofnięto decyzje związane ze składowaniem odpadów. Co z setkami tysięcy ton śmieci?

Reklama

Władze Bytomia zorganizowały briefing prasowy w pobliżu wielkiego składowiska na Bobrku. Powodem było ogłoszenie decyzji dotyczącej działalności prowadzonej dotąd w tym miejscu. Przypomnijmy, że firma, która miała tam przetwarzać odpady, niestety je składowała.

Prezydent miasta Mariusz Wołosz zapewnił, że decyzja na podstawie której odpady przywożono na Bobrek, została skutecznie wygaszona. Włodarz wspomniał także o 25 innych wygaszonych, lub uchylonych zgodach w podobnych sprawach. - W czasie dziewięciu miesięcy, w których sprawujemy władzę, została wydana tylko 1 decyzja (warunkowa) i tylko na rok - dodał Mariusz Wołosz Prezydent twierdzi również, że poprzednie zgody, były zawsze wydawane na okres dziesięciu lat.

Już wcześniej miasto podjęło działania mające na celu ograniczenie i zaprzestanie wwożenia odpadów m.in. wzmogło kontrole ciężarówek i wprowadziło zakaz ruchu dla pojazdów powyżej 3,5 t. Jak mogli się przekonać przybyli dziennikarze, przyniosło to wyczuwalne efekty. Podczas dzisiejszej konferencji po prostu nie śmierdziało.

To nie są odpady?

Przedstawiciele władzy nie umieli jednak odpowiedzieć, co dalej się stanie ze wspomnianym terenem. Na razie planują współpracę ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym oraz Politechniką Śląską w zakresie oceny zagrożenia oraz pomocy we wprowadzaniu zmian. Te jednak mogą następować powoli. Problemem może być np. wyegzekwowanie uprzątnięcia odpadów przez posiadaczy gruntów, bowiem część ziemi jest w rękach prywatnych. - Jeżeli chodzi o to miejsce, to mamy ustalonych już właścicieli tych działek, które w sposób dziwny w latach 90 i dwutysięcznych przeszły w prywatne ręce m.in. w ręce małżeństwa rencistów, którzy nie posiadali niemalże żadnych dochodów - powiedział radny Maciej Bartków.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (3 replies).

Naimad Avatar
Naimad odpowiedział w temacie: #185597 2019/07/30 21:40
Jestem przeczulony czy na Szombierkach lekki fetor unosi się w powietrzu w okolicach Wyzwolenia ?
Jawor Avatar
Jawor odpowiedział w temacie: #185489 2019/07/26 13:43
Oczywiście że tak. To jest na tyle dobry biznes że tak szybko się sam nie skończy. Nikt z kapuchy nie zrezygnuje co najwyżej zmieni miejsce.

Podejrzewam że odpady z Niemiec już od 90 lat są wożone do Polski. Pewnie najpierw zakopywali je na zachodzie kraju bo bliżej, a teraz z latami poszli w głąb kraju. Bo niby po co jechać że śmieciami 300 km od granicy jak można je zakopać pod Legnicą....
empirius Avatar
empirius odpowiedział w temacie: #185450 2019/07/25 09:47
Jak nie tu to gdzie indziej. Możliwe że też w Bytomiu.
Problem jest na tyle duży że bez konkretnych działań rządu ciężko będzie.

Wysłane z mojego Mi A2 przy użyciu Tapatalka

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.