Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: 10 lat zmian w Bytomiu

10 lat zmian w Bytomiu 2020/05/10 17:54 #191142

Witam serdecznie, Piotr Studziński z tej strony. Dawno mnie tu nie było :)

Dla tych, którzy nie wiedzą, jestem autorem witryny internetowej ruiny.bytom.pl. Jakiś czas temu stwierdziłem, że szkoda, aby ciężka praca poszła na marne, więc dołożyłem starań, aby uaktualnić wiadomości. Właśnie opublikowałem nową wersję wspomnianej strony i zapraszam do odwiedzin

Strona aktualnie koncentruje się na 10 latach zmian, jakie zaszły w naszym mieście. Jest to pierwszy tego rodzaju i tak szczegółowy raport. Któż miał go stworzyć, jak nie ja? :) Przebieg tych zmian opisany jest osobno dla każdej z bytomskich dzielnic. Starałem się, aby całość była w miarę ciekawa i czytelna. W Bytomiu wciąż mamy około 170 wyłączonych z użytkowania budynków z czego ponad 135 mieszkalnych (szczegółowe informacje wraz z ponad 380 zdjęciami znajdziecie w "spisie pustostanów"). W ostatniej dekadzie ponad 50 obiektów różnego typu zostało zrównanych z ziemią, w tym kilka cennych kamienic. W ciężkim stanie jest większość zabytków przemysłowych, w tym symbole miasta jak EC Szombierki, czy Szyb Krystyna.

Ten okres to jednak nie tylko powtarzające się katastrofy budowlane i niepowodzenia w pozyskiwaniu funduszy na zagospodarowanie nieużytkowanych obiektów. To również czas ponad 270 remontów kamienic oraz obiektów zabytkowych w Śródmieściu, które prezentuję na mapie zmian własnego opracowania wraz z krótką analizą. Nowa odsłona to także wygodniejsze przeglądanie galerii z 2500 fotografiami (największa bytomska galeria w internecie), które obecnie przechowywane są w google, a odnośniki do udostępnionych albumów znajdziecie w dziale "bank zdjęć". Do tego projekty bytomskich widokówek, tych wydanych i tych oczekujących.

Lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych Bytomiem, którzy poszukują merytorycznej treści. (Ta publicystyka nie jest przez nikogo sponsorowana i nie powstała w celach zarobkowych).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

10 lat zmian w Bytomiu 2020/05/20 19:23 #191471

Póki co przejrzałem tylko Śródmieście i częściowo bank zdjęć. Widać sporo włożonej pracy, ciekawe jest zwłaszcza wyliczenie metrów bieżących, czy procent odnowionych kamienic na danej ulicy. Co do podsumowania to trudno się nie zgodzić. Sam mam mieszane odczucia jeśli chodzi o ostatnie 10 lat. Z jednej strony sporo wyremontowanych przez wspólnoty kamienic, z drugiej wiele nadal nie doczekało się remontów. Z kolei część tych odnowionych utraciło swoje walory pod styropianem bądź w wyniku źle przeprowadzonych prac renowacyjnych. Mimo wszystko jestem umiarkowanym optymistą i mam nadzieję, że przez kolejne 10 lat uda się wyremontować jeszcze więcej kamienic, a świadomość mieszkańców będzie powoli wzrastać i remonty nie będą przeprowadzane byle jak i przez najtańsze firmy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

10 lat zmian w Bytomiu 2020/05/21 19:05 #191505

Dziękuję za zainteresowanie. Właśnie te statystyki mają dokładnie pokazać ponad wszelką wątpliwość skalę i remontów i problemów, żeby nie rzucać hasłami "dużo", czy "mało". Same konkrety. Za kilka lat ponownie do tego wrócę i będziemy mieć fajne porównanie.

Życzmy sobie remontów jak największej ilości kamienic z przewagą cegły na elewacji, bo one najdłużej zachowują estetykę, tam gdzie jest cały tynk, zazwyczaj szybko dochodzi do zabrudzenia. Doskonale widać to na rogu Chrobrego / Piłsudskiego. Fajnie, że nic się już z takiego domu nie sypie, ale jednak estetyka cierpi, bo kto ma kasę, aby czyścić mury co kilka lat?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Ghost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone