Witam serdecznie, Piotr Studziński z tej strony. Dawno mnie tu nie było
Dla tych, którzy nie wiedzą, jestem autorem witryny internetowej ruiny.bytom.pl. Jakiś czas temu stwierdziłem, że szkoda, aby ciężka praca poszła na marne, więc dołożyłem starań, aby uaktualnić wiadomości. Właśnie opublikowałem nową wersję wspomnianej strony i zapraszam do odwiedzin
Strona aktualnie koncentruje się na 10 latach zmian, jakie zaszły w naszym mieście. Jest to pierwszy tego rodzaju i tak szczegółowy raport. Któż miał go stworzyć, jak nie ja?

Przebieg tych zmian opisany jest osobno dla każdej z bytomskich dzielnic. Starałem się, aby całość była w miarę ciekawa i czytelna. W Bytomiu wciąż mamy około 170 wyłączonych z użytkowania budynków z czego ponad 135 mieszkalnych (szczegółowe informacje wraz z ponad 380 zdjęciami znajdziecie w "spisie pustostanów"). W ostatniej dekadzie ponad 50 obiektów różnego typu zostało zrównanych z ziemią, w tym kilka cennych kamienic. W ciężkim stanie jest większość zabytków przemysłowych, w tym symbole miasta jak EC Szombierki, czy Szyb Krystyna.
Ten okres to jednak nie tylko powtarzające się katastrofy budowlane i niepowodzenia w pozyskiwaniu funduszy na zagospodarowanie nieużytkowanych obiektów. To również czas ponad 270 remontów kamienic oraz obiektów zabytkowych w Śródmieściu, które prezentuję na mapie zmian własnego opracowania wraz z krótką analizą. Nowa odsłona to także wygodniejsze przeglądanie galerii z 2500 fotografiami (największa bytomska galeria w internecie), które obecnie przechowywane są w google, a odnośniki do udostępnionych albumów znajdziecie w dziale "bank zdjęć". Do tego projekty bytomskich widokówek, tych wydanych i tych oczekujących.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych Bytomiem, którzy poszukują merytorycznej treści. (Ta publicystyka nie jest przez nikogo sponsorowana i nie powstała w celach zarobkowych).