Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: ŚTT zostanie zlikwidowany... ale ma się odrodzić na nowo

ŚTT zostanie zlikwidowany... ale ma się odrodzić na nowo 2013/05/11 09:13 #127514

Śląski Teatr Tańca ma zostać zlikwidowany. Władze miasta tłumaczą, że to jedyna możliwość, aby spłacić jego długi. Jednostka jednak chwilę później ma powstać na nowo, w rozbudowanej formule.

Radni w styczniu przyjęli uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji teatru. Termin podjęcia ostatecznej decyzji mija 28 lipca. Wszystko wskazuje na to, że Rada Miejska formalnie zlikwiduje jednostkę. To jednak nie będzie oznaczało końca ŚTT. Jak poinformował na Facebooku Jacek Łumiński, wraz z początkiem nowego roku teatr ma rozpocząć działalność na nowo.

Wraz z miastem będzie go prowadzić Marszałek Województwa Śląskiego. Trwają starania, aby trzecim organizatorem był Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Placówka będzie funkcjonować według nowej, szerszej formuły. Oprócz produkcji spektakli tanecznych, będzie przeprowadzać więcej warsztatów z osobami niepełnosprawnymi i realizować bogatszą ofertę projektów edukacyjnych.

Kwestia nazwy nowej jednostki nie została jeszcze ustalona. Najprawdopodobniej pozostanie "Śląskim Teatrem Tańca", ponieważ to mocna i rozpoznawalna marka. Ma się to definitywnie rozstrzygnąć podczas planowanego w najbliższym czasie spotkania.

Zgodnie ze wcześniejszymi zamierzeniami siedzibą nowego-starego teatru będzie przebudowywana właśnie cechownia dawnej kopalni Rozbark. Obok niego modernizowany jest budynek biurowy, w którym powstanie bursa dla studentów Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, a między obiektami zostanie zaaranżowany zielony skwer z ławkami oraz duży parking dla samochodów i autobusów. Prace są już bardzo zaawansowane - termin oddania inwestycji do użytku jest wyznaczony na koniec tego roku.

W międzyczasie odbędzie się jubileuszowa, 20. Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego. W tym roku zaplanowano ją na dni 30 czerwca - 7 lipca. Szczegóły programu nie są jeszcze znane.

Przeczytaj też:
  -
Jak Koj i Bartyla tańczą z ŚTT
- Elektronik: reaktywacja. ŚTT: likwidacja
- ŚTT do likwidacji
- Polscy twórcy napisali list otwarty ws. ŚTT [/ul]

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ŚTT zostanie zlikwidowany... ale ma się odrodzić na nowo 2013/05/11 13:00 #127541

ma się odrododzić?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ŚTT zostanie zlikwidowany... ale ma się odrodzić na nowo 2013/05/11 13:02 #127542

 • piotrkoj
 • piotrkoj Avatar
 • Gość
 • Gość
Z przykrością informuję, że informacje dotyczące przyszłości teatru, to tylko pobożne życzenia. Nie ma najmniejszego dowodu, poza intencjami, że scenariusz ten zostanie zrealizowany. Piszę o tym, bo niestety, bardzo często władza mija się z prawdą. Jeżeli jest inaczej, to chętnie zapoznam się z porozumieniem między miastem, a województwem lub między miastem, a ministerstwem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ŚTT zostanie zlikwidowany... ale ma się odrodzić na nowo 2013/05/11 18:02 #127547

Myślę, że władze w rozmowach z ministrem powinny mówić o utworzeniu NARODOWEGO Teatru Tańca i NARODOWEGO Centrum Tańca na Rozbarku. Bytom bowiem jest miastem, które ma najlepsze predyspozycje spośród wszystkich innych miast Polski, z Warszawą włącznie.

Dlaczego? Otóż jesteśmy JEDYNYM miastem w Europie, w którym tancerze szkolą się na wszystkich etapach edukacji - od podstawówki po szkołę wyższą. To tu działa PIERWSZA w Polsce szkoła baletowa, która jako PIERWSZA w kraju zaczęła szkolić tancerzy w technikach tańca współczesnego, natomiast Opera Śląska jest PIERWSZYM teatrem operowym w Polsce uruchomionym po II wojnie światowej.

Jeżeli więc, gdzieś w Polsce miałoby powstać Narodowe Centrum Tańca, to powinno powstać właśnie w Bytomiu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ŚTT zostanie zlikwidowany... ale ma się odrodzić na nowo 2013/05/11 18:04 #127548

Z przykrością, to można stwierdzic, że miałeś 6 lat na to ażeby porządnie zadbać o tę instytucję. Że miałeś wszelkie atrybuty i mozliwości ku temu aby w ŚTT nie doszło do tego do czego doszło. Że miałeś czas aby ją pchnąć do przodu, dofinansować i wypromować. Zmarnowałeś ten czas, inni muszą po Tobie sprzątać, więc może teraz - Piotrze Koju - zamilcz. Nawet hipokryzja powinna mieć swoje granice.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ŚTT zostanie zlikwidowany... ale ma się odrodzić na nowo 2013/05/11 21:17 #127568

piotrkoj napisał: Piszę o tym, bo niestety, bardzo często władza mija się z prawdą.


Autor zdaje się nie dostrzegać ironii wypowiadając takie zdanie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

ŚTT zostanie zlikwidowany... ale ma się odrodzić na nowo 2013/05/11 21:45 #127571

 • Geronimo
 • Geronimo Avatar
 • Gość
 • Gość
Posunięcie wydaje się logiczne. Oby tylko faktycznie tak to wyglądało - ŚTT wymaga gruntownej reformy, to oczywiste.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1
Moderatorzy: Robert CzykielGhost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.