Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Były wiceprezydent na fotelu prezesa

Były wiceprezydent na fotelu prezesa 2016/01/30 11:12 #164329

W tym tygodniu doszło do przetasowań w Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym. Miejsce dotychczasowego prezesa zajął były wiceprezydent Piekar Śląskich.


Od 2012 roku szefem jednego z najważniejszych firm należących do miasta był Dawid Zięba. Do głównych zadań BPK należy zarządzanie miejskim wysypiskiem śmieci przy al. Jana Pawła II, dostarczanie wody, odprowadzanie ścieków i oczyszczanie ich w dwóch bytomskich oczyszczalniach. Choć przedmiot działalności spółki nie jest spektakularny, to ma ona ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego miasta. W styczniu Regionalna Izba Gospodarcza przyznała Ziębie Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii "Menadżer, lider społeczno-gospodarczy".

W poniedziałek Rada Nadzorcza BPK postanowiła dokonać zmian w zarządzie firmy. Zięba został przesunięty na stanowisko wiceprezesa ds. technicznych, natomiast na fotelu prezesa zasiadł Zenon Przywara (na zdjęciu). Nowy szef BPK wcześniej pełnił obowiązki zastępcy dyrektora ds. finansów i organizacji w szpitalu miejskim przy ul. Żeromskiego w Bytomiu. Przed tym w latach 2008 - 2014 roku piastował funkcję wiceprezydenta Piekar Śląskich, a obecnie zasiada w tamtejszej Radzie Miejskiej.

Władze miasta nie podały informacji z jakiego powodu zdecydowano się na zmiany w zarządzie BPK. Ze względu na powiększający się z każdym rokiem deficyt budżetowy, można spekulować, że Damian Bartyla ponownie spróbuje sprzedać firmę. Ostatnim razem, w 2014 roku, dążono do wydzierżawienia jej infrastruktury prywatnej firmie, lecz w wyniku dużego oporu mediów i opozycji w Radzie Miejskiej ostatecznie wycofano się z tego pomysłu. Wówczas dziura budżetowa była o połowę mniejsza, niż ma być w tym roku (blisko 50 mln zł), dlatego władze miasta mogą być jeszcze bardziej zdeterminowane, by sprywatyzować BPK.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Były wiceprezydent na fotelu prezesa 2016/01/30 14:28 #164331

A niech tylko spróbuje... . Jak doprowadził do takiego deficytu, to przed trybunał go...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Były wiceprezydent na fotelu prezesa 2016/01/30 15:21 #164332

Niezrozumiała jest decyzja Rady Nadzorczej BPK. Jeżeli postanowiono o zmianie prezesa to dlaczego oferuję się mu ponownie miejsce w zarządzie spółki?Tym bardziej, że stanowisko odnośnie spraw technicznych istnieje już w spółce w randze dyrektora. Jakieś dziwne ruchy odbywają odnośnie BPK i ja mam także nadzieje, że nie będzie to związane z ponowną próbą dzierżawy/sprzedaży spółki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Były wiceprezydent na fotelu prezesa 2016/01/31 14:23 #164342

Najpierw prezes BPK Dawid Zięba za swoję pracę otrzymuje Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji, po czym momentalnie zostaje zdegradowany przez radę nadzorczą spółki o szczebel w dół do rangi wiceprezesa. Nie ogarniam... Nasuwa mi się tylko powiedzenie: "Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Były wiceprezydent na fotelu prezesa 2016/02/01 08:05 #164349

znalezione na fb (Janusz Wójcicki):
Nowy prezes BPK-u! Zmiany w BPK-u!
Kilka dni temu, na Radzie Nadzorczej nastąpiło odwołanie poprzedniego prezesa zarządu BPK-u, od dawna oczekiwane, za całokształt jego ,,osiągnięć”, których to prawdziwe, a nie PR-owe żniwo wypłynie przy pierwszym lepszym, obiektywnym zewnętrznym audycie…Następnie nastąpiło coś całkiem niezrozumiałego mianowicie odwołanego Prezesa powołano na w-ce Prezesa ( zwiększając jednocześnie jego wynagrodzenie o 0,5 średniej w sektorze przedsiębiorstw tj. ok. 2000 zł. miesięcznie!!!). Czy to „kara” czy nagroda za zasługi dla Bytomia? Prezesem został Pan Zenon Przywara z wynagrodzeniem wyższym od poprzednika o 1 średnią w sektorze przedsiębiorstw. ok. 4000 zł. miesięcznie. Tak oto Zarząd BPK ( liczący do tej pory dwóch członków) powiększył się o dodatkowego „zarządzającego”. Zmiana, która miała miejsce w miniony poniedziałek, a polegająca na postawieniu nowego zadania przed Panem Zenonem Przywarą, czyli powołaniem go na stanowisko Prezesa zarządu BPK Sp. z o.o. w Bytomiu powinna być celowa tylko w przypadku sporządzenia w miarę transparentnego bilansu zamknięcia/otwarcia dla działalności spółki pod nowym Prezesem…na dzień przejęcia przez niego spółki we władanie… w każdym innym wypadku Pan Zenon Przywara w przyszłości może spotkać się z zarzutami niegospodarności w działaniu spółki, które nie będą konsekwencją jego działalności, a mogą wynikać np. z niezbyt wnikliwej analizy stanu spółki na dzień jego nastania. Doskonale wiemy, że:
1. Spółka w ostatnich kilku latach działała nadzwyczaj aktywnie w branży ,,deweloperskiej”, w rozumieniu kupowania kolejnych działek od miasta.
2. Wchodziła w tak ,,lukratywne” interesy jak ten w branży pt. ,,dywersyfikacja- zakup ujęcia wody” w Tarnowskich Górach, że obecnie analizując cenę zakupu ujęć i bieżący wynik finansowy z tej działalności nawet fachowcom branżowym trudno jest połapać się w celowości tego zakupu, nie wspominając już o wysokości ceny uiszczonej sprzedającemu… . ,,Złoty laur” temu, komu uda się odsprzedać te ujęcia bez straty dla BPK-u, z wynikiem plus/minus 0, bo o obiecywanej ,,dywersyfikacji” wody dla Bytomia, mającej swój początek w transferze tejże wody dla potrzeb komunalnych Bytomia nawet w wywołanej firmie już się nie mówi… albo kwituje się taką propozycję uśmiechem na twarzy .
3. Bytomianie zadają pytania - co dalej z zakupionymi kilka lat temu od miasta działkami przy ul. Magdaleny w pierwszym przetargu z jedynym chętnym do zakupu za ok. 20 mln. zł.? Co dalej z sąsiednią działką kupioną pod koniec minionego roku za ok.1 mln. zł. również w pierwszym przetargu z jedynym chętnym do zakupu? Co dalej z terenem zakupionym w dzielnicy Łagiewniki? Czy tak ma wyglądać zapewnienie wpływów do „pustej” kasy miejskiej?
4. Nadal aktualne pozostaje pytanie o wycieczko-konferencję w Izraelu, bo co prawda obecnie już nieco ,,posprzątano” w papierach, ale są i inne ślady, które pozostały. Ciekawy był profil, zestaw i bardzo ,,zaawansowany” wiek osób tworzących grupę izraelską, jak też ich zapewne przypadkowa ,,bliskość” w stosunku do ,,bardzo ważnego radnego” miejskiego z Miechowic.
5. Pamiętamy o uposażeniu byłego Pana Prezesa za ,,Bytomski Sport” bez udziału w ,,Bytomskim Sporcie”… Dodatek był za realizowanie zadania budowy kompleksu sportowego a nie za tworzenie spółki bytomski sport
6. Wiemy o astronomicznej kwocie asygnowanej jak dotąd na remont lokalu leżącego na pierwszej kondygnacji budynku, w którym mieści się siedziba BPK Sp. z o.o. jak też sposobu wyłonienia firmy do remontu toalet.
7. Kolejną kwestią wartą wyjaśnienia są sprawy związane z kontrolą składowiska odpadów, konsekwencji tejże kontroli i jak możemy przeczytać na portalu PdB obecnego zatrzymania, braku funkcjonowania tegoż składowiska… liczne monity w tej sprawie docierają od prawdopodobnie pracowników, targanych obawami o chęć sprzedaży tego składowiska przez zarząd spółki… .
8. Jest też kwestia najważniejsza… kosztów utrzymania zarządu… na fali zmiany ekipy rządzącej Bytomiem, obecne władze miejskie wykazały chęć oszczędzania czyli ograniczyły skład zarządu spółki do 2-ch osób, wynagradzanych w około 8,5 krotności średnią w sektorze przedsiębiorstw bodajże 4,5 x + 4,0 x), co dawało kwotę………..Obecnie po kolejnym powrocie do trzech osób w zarządzie, czyli po utworzeniu stanowiska wiceprezesa ds. technicznych dla odwołanego prezesa oraz po dokonaniu korekty uposażeń członków zarządu w… górę!!! Koszt zarządu wzrósł z dwóch powodów … po pierwsze z powodu, aż trzech członków zarządu ciążących finansowo spółce, a po drugie poprzez podwyższenie uposażeń członków zarządu (5,5 x +5,0 x + 5,0 x = 15,5 x średnia w sektorze przedsiębiorstw!), co daje kwotę…… Tak kształtuje się ,,ekonomia” zatrudnieniowa w Zarządzie BPK Sp. z o.o.
9. Nie zapominamy też o zatrudnianiu nowych pracowników, jak też ponownie ,,starych” i to pomimo wcześniejszego zwolnienia w trybie dyscyplinarnym, w minionych latach.
W związku z powyższym, co traktujemy jako wyraz niebywałej arogancji, elementarny brak dobrej woli i złamanie nieoficjalnie przekazywanych nam, innych sygnałów, co do dalszego przebiegu wydarzeń, jak też w oparciu o posiadaną wiedzę jesteśmy zmuszeni w najbliższym czasie podzielić się swoją wiedzą dotyczącą wybranych tematów związanych z BPK, z prokuraturą, oczywiście nie bytomską… Emotikon wink do czego obliguje nas obecny stan rzeczy, jak też stan i zakres naszej wiedzy dotyczący spraw w/w firmy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Były wiceprezydent na fotelu prezesa 2016/02/01 23:21 #164362

Jeśli Pan Wójcicki ma jakieś spostrzeżenia na temat łamania prawa to niech to zgłosi do prokuratury albo niech zorganizuje kolejne referendum.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Robert CzykielGhost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone