Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Radzionków

Radzionków 2007/07/05 22:50 #14210

ADALBERTUS po pierwsze i ostatnie stroszek i osiedle ziętka nigdy nie były dzielnicami Radzionkowa i mam nadzieje że to sie nigdy nie stanie bo bym musiał szukać nowego miejsca zamieszkania.
Rys

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Radzionków 2007/07/06 01:13 #14214

Rys napisał: ADALBERTUS po pierwsze i ostatnie stroszek i osiedle ziętka nigdy nie były dzielnicami Radzionkowa i mam nadzieje że to sie nigdy nie stanie bo bym musiał szukać nowego miejsca zamieszkania.


Radze poczytać troszke lokalna historie :D
osiedla Ziętka to może jeszcze wtedy nie było ,były tylko pola gdzie uprawe mieli głównie radzionowscy rolnicy :P
Ale niestety dla Ciebie, Stroszek to dzielnica ,ktorą zaczeto budować po drugiej wojnie światowej ( lata 50-te).
Za czasów Radzionkowa powstał również stadion RR , może myślisz ,że 35 tysięczne miasto Radzionkow budowało ten obiekt nie swoim terenie :lol2:
Tak ,tak dobrze napisałem wówczas 35 tyś Radzionków, a nie jak dziś 17 tysięczny Radzionków ,może się domyślisz dlaczego dziś Radzionków ma tylko 17000 mieszkańców :( , ja Ci podpowiem to są skutki koligacji z Bytomiem :O , na ,których Radzionkowowi nie wyszło na dobre ;)

[ Dodano: Pią 06 Lip, 2007 ]
Z logicznego punktu widzenia to tak szybko Stroszek do Radzionkowa nie wróci , może nawet nigdy :( ,więc narazie nie szukaj nowego miejsca zamieszkania, ale gdybyś się uparł to radze się przenieśc do samej siedziby Ksiestwa Bytomskiego czyli do jego centrum albo gdzieś na Pogode , Witczka lub na sam Bobrek ,tam napewno znajdziesz godne miejsce do zamieszkania , a tak mieszkasz na peryferiach ,ktore na dodatek były częścią "wiochy" radzionkowskiej,gdzie siedzibe ma zaklad taboru tramwajowego noszacy nazwe (bynajmniej jeszcze kilka lat temu) Radzionków , gdzie jest wiejski klub Ruch , gdzie jest siedziba Radzionkowskiego koła wędkarskiego ( grota) , gdzie POD noszą nazwe Radzionków , gdzie jest targowisko o nazwie CIDER centrum, za dużo tego Radzionkowa w waszej dzielnicy , a może to jeszcze pozostałości po kilkusetletniej przynależności tych ziem do Radzionkowa? :D
A na dodatek w UM Bytom na jednej ze ścian wisi mapa ,gdzie Stroszek jest oznaczony nazwą Radzionków III. :lol2:
Więc życze milego zamieszkiwania w byłej radzionkowskiej dzielnicy :)
Od historii się nie ucieknie , jej nie można zatuszować, choć wiem ,że niektórzy by bardzo tego chcieli , tak jak Ty mówiąc ,że Stroszek był zawsze Bytomski :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Radzionków 2007/07/06 17:29 #14223

A widzę że trafiłem na rodowitego cidroka ,historia radzionkowa bardzo ciekawy i śmieszny temat może jeszcze sie cofnijmy do wojen krzyżackich może jakaś była o radzionkow właśnie Nie wiem dlaczego ale mieszkańcy nie wszyscy z tego miasta mają wydumane ego o sobie. życzę Ci wszystkiego najlepszego dla ciebie i twojego miasta no i dostępu do morza. CZEść
Rys

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Radzionków 2007/07/06 21:01 #14227

Dostęp do morza już mamy :D , a dokladniej to mieliśmy ;) ,reprezentował nas statek "RADZIONKÓW" :lol2: http://radzionkow.pl/index.php?link=news_menu&id=17
Historia Radzionkowa może to i ciekawy ,może i śmieszny temat,ale to również twoja historia ,a dokładnie historia Stroszka ,pierwsza pisemna wzmianka o Stroszku pochodzi z 1495 r. i dotyczy właśnie granicy pomiędzy Bytomiem i Stroszkiem, więcej informacji na ; http://pl.wikipedia.org/wiki/Stroszek
A co do naszego , radzionkowskiego ego ,to nie sądze ,żebyśmy się od innych miast wyrażnie różnili. Myśle ,że to Bytomianie troszke nas tak postrzegają ze względu na fakt ,który im się nie podobał tzn;samodzielność Radzionkowa.
Ja nie czuje sie lepszy od Bytomianina , Sosnowiczanina czy murzyna,albo Chińczyka .
Pozatym ja widze ,tu na tym forum też kilku Forumowiczów ,ktorzy by sobie dali uciąc reke za Bytom ,ale to chyba dobrze , lokalny patryiotyzm w mojej ocenie jest raczej pozytywem :yes:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Radzionków 2007/07/06 21:54 #14229

Taka moja subiektywna opinia
Z mojego puntu widzenia chciałbym aby do Radzionkowa zostało włączone Stroszek. Przede wszystkim dlatego iż znajduje się tam Stadion Radzionków.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Radzionków 2007/07/06 22:56 #14233

igor napisał: Taka moja subiektywna opinia
Z mojego puntu widzenia chciałbym aby do Radzionkowa zostało włączone Stroszek. Przede wszystkim dlatego iż znajduje się tam Stadion Radzionków.


Pomysł nie do zrealizowania , ze wzgledów społecznych , otóż mieszkańcy tych terenów nie chcą do Radzionkowa , przynajmniej mi się tak wydaje , choć nie ma jakiś konkretnych badań w tym względzie. W 1975 roku kiedy cały Radzionków( Radzionków ,Rojca , Stroszek, Witor, Sucha góra) przyłączano do Bytomia to była pełna komuna, i nikt się wówczas społęczeństwa nie pytał czy chcą czy nie , decyzja zapadła na gremium politycznym i basta.
Dziś są inne czasy ,czasy w ,których społeczeństwo ma glos , i dobrze ,bo tak każdy ma prawo do decydowania gdzie chce mieszkać ,do kogo należeć.
Choć taki Ruch R. traci na tym ,że jest w tej chwili poza terytorium Radzionkowa , otórz chociażby dlatego ,że miasto nie może przejąć obiektów tego klubu , i pomóc w ich utrzymaniu.Tak można by stworzyć na bazie obiektów RR , MOSIR i tym samym odciążyć klub od tych wydatków , a wydatki na utrzymanie obiektów sportowych stanowią lwią cześć wydatków .
Poza tym włodarze miasta Bytom też by do tego nie dopuścili , tak jak to miało miejsce parę lat temu jak Radzionków się odłączał , jest to dla mnie zrozumiałe ponieważ Bytom ma w tym interes ,jaki? , a no taki ,że stracił by ponad 30 tyś mieszkańców .
Myśle ,że za kilkadziesiąt lat to cała aglomeracja będzie się coraz bardziej jednoczyć ,proces ten właśnie się zaczyna , co prawda poszczegolne miasta pozostaną odrębne , ale myśle ,że coraz wiecej obowiązków będzie przechodzić pod kuratele aglomeracji, a dzisiejsze miasta, pozostaną samodzielne , choć stana się bardziej dzielnicami wiekszej calości.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Radzionków 2012/04/23 02:21 #96351

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Radzionków 2012/07/03 16:34 #101329

Dobra informacja dla miłośników rozwoju Księżej Góry, otóż miastu naszemu, została przyznana dotacja na projekt pod nazwą "Rozbudowa Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej przy Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie wraz z wykonaniem kolekcji edukacyjnych na terenie Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie"
Koszt całego przedsięwzięcia ma wynieść 5,5 miliona zł. , z czego dotacja środków unijnych wynosi 4,5 miliona zł.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Radzionków 2018/06/02 08:24 #179235

Tak więc mamy zrobiony piękny ogród botaniczny oraz przylegający doń park Powstań Śląskich odnowiony. Ale jedna sprawa mnie intryguje wypisana na tamtejszych tablicach - skoro do lat 40-tych XX wieku miało tam, na Księżej Górze, nie być drzew prawie wcale, bo był to obszar wydobwczy, to w jakich okolicznościach zginął tam w 1908 leśniczy Paul Neukirch (któremu poświęcona jest kapliczka świętego Huberta)? Gonił kłusowników np od Świerklańca aż do tego pola wydobywczego, czy jednak na początku XX wieku był na Księżej przy szczycie jakiś las?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Radzionków 2018/06/02 14:23 #179241

No cóż,mnie tam w tym ogrodzie botanicznym nic specjalnie nie zachwyca.Ale każdy lubi co innego.
Natomiast jeżeli chodzi o sama Księżą Góre to chyba była łysa skoro pierwsze zadrzewienia miały miejsce przed wojna.Stworzono tam nawet pole startowe dla szybowców a nie sadze,że najpierw karczowano by las pod pole startowe a obok sadzono by drzewa.Zreszta na starych zdjęciach umiejscowionych przy placu zabaw mozna dojrzeć jak tworzono park i góra tam jest goła.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Radzionków 2018/06/03 12:29 #179248

Ogród botaniczny jeszcze się chyba rozrasta - zarówno w górę jak też i wszerz, więc warto dać mu kilka lat. Mam nadzieję że nikt nie zarzuci tego pomysłu.

Za II RP był tam pas dla szybowców? Ciekawe, muszę sprawdzić.

Tym bardziej ciekawe z której okolicznej leśniczówki był Paul Neukirch, bo zakładam że zginął z rąk kłusowników "pełniąc obowiązki służbowe" a nie spacerując po polu wydobwczym. Trzeba zajrzeć do gazet...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Radzionków 2018/06/03 15:36 #179251

Historia lotniska sięga roku 1934, kiedy to 16 marca zostało założone Koło Szybowcowe w Radzionkowie, wchodzące w skład LOPP. Na tych terenach było to jedno z paru kół szybowcowych, podobne jednostki po "sąsiedzku" znajdowały się w Tarnowskich Górach, Grodźcu (obecnie wchodzącego w skład Miasta Będzin) Wielkich Hajdukach ( Chorzów Batory) oraz co jest nam najbliższe w Piekarach. W najbliższej okolicy znajdowały się podobne lotniska szybowcowe, jak np w Grodźcu czy tez na Górze Hugona.

W tym miejscu należy zaznaczyć że Koło Szybowcowe działające z ramienia Związku Rezerwistów oddziału Piekary-Szarlej liczyło 72 członków a samo Koło zostało zarejestrowane w P.K.S 5.12 1934 roku.

Jednym z głównych inicjatorów budowy lotniska jak i założenia klubu szybowcowego był ówczesny naczelnik gminny Radzionków, a późniejszy Wojewoda Śląski, Jerzy Ziętek. To jego zamysł wsparty pieniędzmi pochodzącymi od dyrektora kopalni "Radzionków" inż. Bolesława Leonharda oraz Urzędu Gminny pozwolił sfinalizować projekt. Jak się okazało w niedługim czasie koło Radzionkowskie jak i lotnisko było jednym z najruchliwszych na Śląsku. Pierwszy szybowiec zakupiono już w listopadzie 1934r. Został sprowadzony z Harcerskich Warsztatów Szybowcowych w Warszawie. Szybowiec Wrona - bis zaprojektował Antoni Kocjan, idealnie nadawał się do szkolenia młodych adeptów, a przy tym był tani w zakupie jak i reperacji. Szybowce tego typu na licencji budowane były na terenie całej Europy.

Wrona-bis podczas szybowania nad Piekarami ŚląskimiWrona-bisCzłonkowie koła LOPP przy kopalni Siemianowice przed szybowcem Wrona-bis SP-1111
Lotnisko zostało założone, w opinii Katowickiego Aeroklubu w jednej z najlepszych lokalizacji na terenie Śląska. Pierwszy kurs pilotażu szybowcowego uruchomiono 2.12.1934 roku, trwał on do 14.04.1935r., w całym roku 1935 wykonano 300 zarejestrowanych lotów, których łączny czas w locie wyniósł 4 godzin i 30 min, co daje średnio około minuty na jeden lot. Po zakończeniu kursu kategorie szybowcową A dostało 12 osób, natomiast kategorie B jedna osoba. Władze koła z powodu braków własnych instruktorów postanowiły w roku 1936 wydelegować dwóch pilotów do Wołyńskiej Szkoły Szybowcowej w Sokolej Górze koło Krzemieńca na kurs pilotażu na kategorię C. Teodor Parela i Michał Hahulski ukończyli kurs i uzyskali kwalifikacje instuktorskie. Jeśli chodzi o technikę startową szybowców to odbywał się za pomocą liny gumowej, bądź bloczka. Po wylądowaniu szybowce prawdopodobnie wciągano konno.Kierunek wykonania i umiejscowienie kadru zdjęcia


Moment lądowania na terytorium Piekar ŚląskichKonserwacja szybowca na lotnisku Księża Górna
Także w roku 1936, na wskutek gwałtownego zainteresowania szybownictwem, władze gminy oraz zarząd koła postanowiły rozbudować infrastrukturę lotniska. W tym celu postanowiono wybudować hangar mogący pomieścić 6 szybowców. Obok hangaru miał zostać postawiony domek dla stróża jak i instruktorów. Dodatkowo postanowiono zakupić dodatkowe 2 szybowce. Rozbudowę miała sfinansować Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej Kopalni "Radzionków" oraz Zarząd Gminy Radzionków. Budowę Hangaru ukończono w roku 1938.

Jednym z zakupionych szybowców był szybowiec Czajka II tzw. wersja kabinowa

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Radzionków 2018/06/03 16:20 #179252

georg11 napisał: Historia lotniska sięga roku 1934, ...


Georg,
czy nie lepiej wkleić link do całości zamiast przepisywać tekst jako swój.

www.piekarskiwerk.pl/artykuly/item/32-lo...gorze-w-radzionkowie

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Radzionków 2018/06/04 13:23 #179277

Dzięki, ogarnąłem że to cytat - niemniej że względu na fotki zawsze warto dawać linki :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Radzionków 2018/06/04 18:08 #179281

Jakos tak mi sie wkleiło.Nawet nie pomyslałem o linku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Ghost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone