Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
×

Ankieta: Którego systemu operacyjnego używasz?

AmigaOS
Bez głosów 0%
Apple Mac OS
Bez głosów 0%
BeOS
Bez głosów 0%
Microsoft Windows
20 87%
Linux
3 13%
Łącznie oddanych głosów: 9 ( Jaca, myszaty, andi, daro74 ) Zobacz więcej
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą wziąć udział w tej ankiecie

TEMAT: Systemy operacyjne

Systemy operacyjne 2007/02/01 23:20 #7595

Microsoft Windows to rodzina kilku linii systemów operacyjnych wyprodukowanych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, urządzeniach zagnieżdżonych oraz, co jest typowo spotykane, na komputerach osobistych. Prezentację pierwszego graficznego środowiska pracy z rodziny Windows Microsoft przeprowadził w listopadzie 1985. Wówczas była to graficzna nakładka na system operacyjny MS-DOS, powstała w odpowiedzi na rosnącą popularność graficznych interfejsów użytkownika takich, jakie prezentowały na przykład komputery Macintosh. Nakładka, a później system operacyjny Windows po pewnym czasie zdominowała światowy rynek komputerów osobistych. Podczas konferencji IDC Directions w roku 2004, wiceprezes firmy IDC, Avneesh Saxena oszacował, że Windows pokrywa około 90% rynku klienckich systemów operacyjnych.

Mac OS X - jest to złożony system operacyjny dla komputerów Macintosh opracowany w roku 2000 w amerykańskiej firmie Apple Computer. X w nazwie oznacza 10 wersję systemu Mac OS, jednak Mac OS X jest systemem o całkowicie odmiennej budowie niż poprzednie wersje Mac OS.

Mac OS X powstał w oparciu o mikrojądro Mach oraz usługi i narzędzia zaczerpnięte z projektów NetBSD oraz FreeBSD. Jego podstawą jest opracowany w Apple Computer system operacyjny Darwin. Graficzny interfejs użytkownika nosi nazwę Aqua i jest własnym rozwiązaniem opracowanym przez Apple z wykorzystaniem doświadczeń i wzorów z poprzednich systemów tej firmy. Apple udostępnia także własną wersję X Window System.

Tworząc Mac OS X wykorzystano doświadczenia z nieukończonego systemu Rhapsody oraz rewolucyjnego NeXTStep firmy NeXT założonej przez Steva Jobsa a przejętej przez Apple Computer, gdy ten powrócił do jego zarządu.
Architektura systemu Mac OS X Aqua
Carbon Cocoa Java
Quartz OpenGL QuickTime
Darwin

Jego silne strony to między innymi:

* możliwość uruchamiania programów napisanych dla wcześniejszych wersji systemu Mac OS
* łatwość adaptacji, kompilacji i wykorzystania oprogramowania stworzonego dla systemów uniksowych, zwłaszcza typu BSD
* Quartz Extreme, format PDF jako podstawa interfejsu graficznego
* ColorSync, przemysłowej jakości system zarządzania kolorem
* wydajny silnik OpenGL
* ma wbudowane zaawansowane narzędzia sieciowe

Podobnie jak poprzednie systemy Apple, Mac OS X niesie wiele innowacji i w wielu dziedzinach kształtuje współczesną ewolucję oraz modę graficznych systemów operacyjnych.

Linux przede wszystkim stosowany jest na systemach serwerowych (serwery WWW, FTP, e-mail, bazy danych i inne), jako zapory sieciowe (firewall), router, a także w systemach osadzonych oraz w niektórych odtwarzaczach DVD i tunerach dvb.

Ze względu na powstanie i rozwój dystrybucji o łatwej instalacji, graficznym wyglądzie i bogactwie wydajnego oprogramowania Linux znajduje szerokie zastosowanie na rynku biurowym i domowym. Rządy kilku państw europejskich prowadzą wdrożenia Linuksa na komputerach administracji państwowej. Ponadto z Linuksa korzystają agencje wywiadowcze, kontrwywiad i wojsko, ze względu na bezpieczeństwo, stabilność oraz możliwość audytu oraz modyfikacji kodu (dostępność kodu źródłowego). Niezawodność tego systemu została doceniona przez niektóre banki i instytucje finansowe korzystające z Linuksa (np. system notowań Wall Street oparty jest na tym systemie operacyjnym). Linux jest używany w większości superkomputerów z listy TOP500. Również aparatura medyczna np. Tomografy Komputerowe firmy GE korzystają z systemu operacyjnego Linux.

LynxOS RTOS to uniksowy system autorstwa LynuxWorks (formalnie: "Lynx Real-Time Systems"). Czasami znany jako System Operacyjny Lynx, LynxOS zaopatrzony jest w przenośny interfejs systemu operacyjnego (POSIX) i w większą kompatybilność z oprogramowaniem zaprojektowanym pod system Linux. System ten jest używany w lotnictwie, wojsku, telekomunikacji.

BeOS
- system operacyjny opracowany przez firmę Be, Inc. Zaprojektowany do zastosowań multimedialnych.

Wielowątkowe jądro zaprojektowane w architekturze mikrokernela, tzn. główne jądro podzielone na kilka małych modułów. Zgodny z interfejsem POSIX (posiada także własne API: obiektowe, zorganizowane w klasy, opracowane dla języka C++). Oferuje bezpośredni dostęp do grafiki (omijając swój system graficzny).

System posiada 64-bitowy system plików BeFS z księgowaniem.

Domyślną powłoką tekstową jest Bash, a funkcję powłoki graficznej w systemie graficznym (GUI) pełni program Tracker. Brak typowego trybu tekstowego - aplikacje tekstowe działają w okienku.

AmigaOS
– system operacyjny opracowany przez firmę Commodore dla produkowanych przez siebie komputerów Amiga. Wersja 1.0 została wydana w 1985 roku. System od początku 32 bitowy, napisany został dla procesora Motorola 68000. Obsługiwane procesory to: MC68000, MC68020, MC68030, MC68040, MC68060. Systemy w wersjach 3.x obsługują również procesory PowerPC znane również jako PPC, dzięki podsystemom WarpOS albo PowerUP. System pracuje nadal na M68x00 istnieje jednak możliwość uruchamiania programów napisanych dla PPC. Konstrukcja i oprogramowanie kart procesorowych umożliwia jednoczesną pracę obu procesorów, przy czym PPC jest wykorzystywany jako koprocesor. W krótkim czasie od pojawienia się kart z układami PPC powstał projekt Morph OS – mający na celu przeniesienie systemu Amiga OS na architekturę PPC. Pracę programistów utrudniał brak dokumentacji – kody źródłowe systemu v3.0/3.1 stały się niedostępne krótko po upadku firmy Commodore.

Obecna wersja AmigaOS 4.0 została przepisana całkowicie dla procesorów PowerPC i działa na komputerach AmigaONE oraz micro A1. Oprogramowanie, które zostało napisane dla klasycznych Amig wyposażonych w procesory serii MC68x może być uruchamiane dzięki dwóm wbudowanym w system emulatorom: interpretowanemu zapewniającemu wysoką zgodność z oryginalnymi układami sprzętowymi oraz JIT o nazwie Petunia zapewniającemu wysoką prędkość emulacji.

Jądro systemu charakteryzowało się wielozadaniowością, zaawansowanymi możliwościami graficznymi, ściśle związanymi z budową komputerów Amiga, a także niskim czasem reakcji, dzięki czemu znalazł on miejsce w zastosowaniach real-time, chociaż nie był do nich projektowany. Wadą był brak ochrony pamięci. Zgodność ze standardem POSIX oraz X Window System można uzyskać przy użyciu zewnętrznych bibliotek.

System oferował nowoczesny system graficzny, w którym rolę powłoki pełnił Workbench. Istnieją też niezależne powłoki tekstowe, działające w oknie trybu graficznego. Charakterystyczną cechą układów graficznych i samego systemu był brak czysto tekstowych trybów graficznych. System już w pierwszej fazie startu oferował graficzny interfejs.

Standardowymi systemami plików są OFS (Old File System – kickstarty w wersji poniżej 2.0) i FFS (Fast File System). Dla tego systemu powstały również alternatywne systemy plików: MUFS (Multi User File System), PFS – (Profesional File System), budowa modułowa umożliwiała prostą i bezproblemową instalację dodatkowych systemów plików np.: ISO 9660, FAT, FAT32, MACFS itd.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Systemy operacyjne 2007/02/02 08:01 #7632

Niestety Windows...choć nie wiem nie wiem...może Linux jak sie zdenerwuje :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Systemy operacyjne 2007/02/02 09:50 #7638

Windows Xp. Nie widze na razie potrzeby posiadania jakiegoś innego systemu. Choć nie ukrywam, że mógłbym zmienić na Linuxa bo już praktycznie w nic nie gram. Czemu nie zmieniłem?? Bo chyba jestem za wygodny i leniwy :) Poza tym jakoś przyzwyczaiłem się do Windowsów...
Łukasz Kupidło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Systemy operacyjne 2007/02/02 12:53 #7668

chyba jestem za wygodny i leniwy

wiesz winda wcale nie jest wygodniejsza w uzytkowaniu, ma za to duzo mniejsze mozliwosci

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Systemy operacyjne 2007/02/02 13:41 #7674

Tak, tylko chodzi mi o to, że nie tylko ja siedze na komputerze u mnie w domu. O ile wydaje mi się, że ja bym sie połapał na nowym systemie, to moi rodzice niekoniecznie. A siedzenie i tłumaczenie wszystkiego od początku.....
Łukasz Kupidło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Systemy operacyjne 2007/02/02 18:58 #7705

Kupi napisał: Tak, tylko chodzi mi o to, że nie tylko ja siedze na komputerze u mnie w domu.

Znam ten ból :P

Ja używam Windowsa XP a zaczynałem od wersji 98 :) Do Linuksa mnie nie ciągnie chyba głównie z przyzwyczajenia do Windy. Pod Linuksem podobno wiele gier nie działa ale u mnie PC już do gier nie służy. I tak cały dzień spędzam w sieci. Więc może się skuszę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Systemy operacyjne 2007/02/02 19:23 #7711

Ja chciałem sie już pare razy przeżucić na Linuxa, mimo, że gry nie chodza mimo wszystko inne...dla bezpieczeństwa...ale ojciec stwierdził, że mu sie nie chce tego wszystkiego od nowa poznawać i uczyć więc mam tak jak Kupi...ale kiedyś sie chyba wkurze i zrobie formata i bedzie Linux i nic więcej :D

A takie pytanie...czy często formatujecie dysk? np. raz na jakiś czas, bo śmieci są czy dopiero jak sie coś zaczyna walić porządnie :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Systemy operacyjne 2007/02/02 21:09 #7726

A takie pytanie...czy często formatujecie dysk? np. raz na jakiś czas, bo śmieci są czy dopiero jak sie coś zaczyna walić porządnie :D

przed modemem... to było co pół roku albo nawet co rok =P
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Systemy operacyjne 2007/02/02 23:41 #7752

hmm ja zaczynałem od czegoś takiego co się nazywało Windows 3.11 jeśli jeszcze dobrze to zapisuje :D Format zależy od częstotliwości zasiadania rodziców na kompie.
Łukasz Kupidło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Systemy operacyjne 2007/02/02 23:46 #7755

Kupi napisał: hmm ja zaczynałem od czegoś takiego co się nazywało Windows 3.11 jeśli jeszcze dobrze to zapisuje :D

A ja zaczynałem od Workbench'a na Amidze 500+. To też był produkt Microsoftu :P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Systemy operacyjne 2007/02/03 15:34 #7809

Ja tam z formatowaniem jestem ostrożny i robię je dopiero gdy coś mi się zaczyna w komputerze psuć. Głównie z powodu wirusów które często włamują mi się przez internet. Ale tak dla reguły to nie robię, mam sporo ważnych plików na komputerze i nie chce mi się ich zgrywać itp.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Systemy operacyjne 2007/02/04 23:51 #7911

Bobohawk napisał: robię je dopiero gdy coś mi się zaczyna w komputerze psuć.

Ja raz robiłem 3 formaty w ciągu tygodnia, bo jak już mówiłem nie tylko ja siedzę na kompie :/
Ja niestety nie miałem amigi na własność, więc zaczynałem na pentiumie 120Mhz :)
Łukasz Kupidło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Systemy operacyjne 2007/02/13 00:17 #8603

MoDaN napisał: A takie pytanie...czy często formatujecie dysk? np. raz na jakiś czas, bo śmieci są czy dopiero jak sie coś zaczyna walić porządnie


formatowanie dysku przeprowadzam raz rocznie, zasada jest jedna zanim zaczniesz wgrywac gry, programy, smieci dobrze przygotuj system! Chodzi tu o wylaczenie zbednych procesow, odinstalowanie uslug ktore wrzuca automatycznie mikroszprot. Nalezy tez od razu po instalacji systemu przeprowadzic gruntowny skan antywirusem online. Uwaga NIE WGRYWAMY ANTYWIRA! Teraz robimy obraz systemu co pozwoli nam na bezbolesne formatowanie dysku.

Zainteresowanym moge zrobic tutoriala.

Bobohawk napisał: mam sporo ważnych plików na komputerze


partycja systemowa to partycja systemowa, nie miejsce na wazne pliki, od razu po instalacji warto zrobic jedynie sluszna rzecz z pomyslem mikrosyfu, wykasowac Moje Dokumenty (nigdy sie z tego ustrojstwa nie powinno korzystac). Partycja systemowa to tylko system (okolo 1-3.5GB).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Systemy operacyjne 2007/02/13 13:06 #8612

Małe sprostowanie, Windows XP nie jest poprostu kontynuatorem starej rodziny Windows. Windows3x i 9x bazowały na DOSie, Windows XP jest oparty na NT.

Na codzień używam Windows XP i aktualnie testuję Mandriva Linux. O XP nie muszę się rozpisywać :) . W Mandriva najczęściej używam:
Konquerora do WWW,
Kpdf przeglądarki PDFów ("błyskawica" w porównaniu do Acrobata),
Kopete do GG i ICQ (poza tym obsługuje on AIM, IRC, Jabber, MSN, WinPOP, Yahoo...),
KdeTV obsługuje bez problemu karte TV w moim kompie
Knode świetnie sobie radzi z przeglądaniem grup dyskusyjnych
Boinc oblicza dane dla Einstein@Home
Smb4k przegląda sieć lokalnąProgramów w pakiecie jest mnóstwo, nie wyliczę wszystkich ale są programy praktycznie do wszystkiego. Dla fanów minigierek jest prawdziwy raj :) . Instalacja systemu Mandriva jest prosta nawet dla całkowitych laików.

Oczywiście są też problemy ale nie będę ich wyliczał bo nie muszą się pojawić na innym sprzęcie i u kogoś kto nie miesza tak ja ;) .

Poza tym czasami bawię się Amigą 600 i CDTV oraz starym Macintoshem. W kolekcji mam tez Amige500, C64, Atari 65XE, C16, C64, Schneider, Cybiko, Palm Visor i może coś jeszcze by się znalazło. Miałem też inne ale w chwili słabości poszły na złom.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Systemy operacyjne 2008/08/17 23:00 #21966

  • elwe
  • elwe Avatar
  • Gość
  • Gość
Heh, z ankiety wynika, że użytkowników linuksa jest 30%. Całkiem nieźle :D
Ja się przesiadłem na linuksa stosunkowo niedawno (niespełna rok temu) po crashu windy. Używam ubuntu na jednym kompie i mandrivy na drugim. Do windowsa wracać nie czuję najmniejszej potrzeby. Mam system: bezpieczniejszy, wygodniejszy w obsłudze, bardziej funkcjonalny i do tego darmowy :D Trudność obsługi linuksa to mit. Owszem, trzeba przyzwyczaić się do innej filozofii działania systemu, ale warto.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Ghost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone