Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Logo Bytomia

Logo Bytomia 2013/06/26 23:38 #129887

Blisko pięćset projektów wpłynęło na konkurs na nowe logo Bytomia. Lada dzień poznamy dziesięć najlepszych, spośród których internauci i czytelnicy prasy wybiorą ten jedyny. Głosowanie ruszy 1 lipca.

Swój typ będziemy mogli wskazać w internetowej sondzie na www.bytom.pl i w lokalnych mediach. Głosowanie potrwa do 30 lipca.

Tutaj zamieszczono wszystkie nadesłane projekty.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Logo Bytomia 2013/06/26 23:46 #129889

Ogladalem te loga. Zadne moim zdaniem nie jest lepsze od obecnego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Logo Bytomia 2013/06/27 02:06 #129893

Jest sporo fajnych, mi najbardziej jeśli chodzi o kunszt artystyczny podoba się "Bytom sprzyja dobrym bytom"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Logo Bytomia 2013/06/27 05:36 #129894

Aż dziwne, ile osób próbuje grzebać jeszcze przy energii kultury lub przy kulturze w ogóle.

A niektóre hasła ciekawe: miasto tradycji, awangarda jutra, nowoczesność i tradycja, ale "klejnot śląska", w dodatku z diamentowym logo jest dla mnie najciekawszy. Tylko albo wersalikami, albo Śląsk z dużej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Logo Bytomia 2013/06/27 09:01 #129903

Nie ma źle. Jest kilka niezłych propozycji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Logo Bytomia 2013/06/27 09:22 #129905

Uważam, że cała sprawa z tym logo Bytomia jest postawiona na głowie.

Logo i identyfikacja wizualna powinno być finalnym efektem strategii miasta (realnego pomysłu na miasto) lub przynajmniej ogólnych założeń jak chcemy, żeby nasze miasto "komunikowało się z otoczeniem".

W przypadku Energii Kultury tak było. Ktoś w urzędzie wymyślił, że strategią naszego miasta będzie kultura i dorobił do tego znak. Problem był jednak w tym, że ta strategia był błędna lub nie była faktycznie realizowana a znak z uciekającą dziewczynką był bardzo słaby pod względem graficznym.

Teraz z tych 500 propozycji może znalazłoby się 5 graficznie niezłych, ale czy są one w jakikolwiek sposób zgodne ze istniejącą strategią miasta (realnym pomysłem na miasto)?
Czy hasło "awangarda jutra" czy "klejnot śląska" nie będą działały równie kompromitująco jak "energia kultury" w kontekście np. bram przy ulicy Piekarskiej czy Smolenia?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Logo Bytomia 2013/06/27 09:37 #129906

Robot napisał: Uważam, że cała sprawa z tym logo Bytomia jest postawiona na głowie.

A tak w ogóle to po co nam to logo? Czy ktokolwiek identyfikuje miasto po jego logo - zwłaszcza jak logo zmienia się co kilka lat? Czy Katowice kojarzą się wam z miastem ogrodów, Poznań z miastem know-how, Wrocław z europejska stolica kultury a Łódź z miastem kreatywnym? Wg mnie najszybciej miasto kojarzone jest z jakąś budowlą Paryż - wieża, Nowy Jork - statua, Wrocław - rynek ze szklana fontanną, Kraków - kościół, Wawel, Sukiennice, smok, Katowice - spodek - i to są prawdziwe miejskie loga a nie wydumane na poczekaniu śmieszne hasła, przeważnie nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. Szczególnie hasło "energia kultury" wydaje mi się idiotyczne w świetle zachowania wielu naszych mieszczan na Dniach Bytomia ;)
Naszym logo mógłby faktycznie stać się lew z rynku, ale opera ... wątpię.. Tym bardziej, że właśnie idzie "w świat" medialny przekaz (dzięki Milce), że bytom = lew, bo większość spotów kręconych w Bytomiu zaczyna się od ujęcia lwa i fontanny. Już wielu moich współpracowników z kraju pyta: to wy macie tam takiego lwa? Uważam, że należy to wykorzystać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Logo Bytomia 2013/06/27 10:09 #129909

Ghost napisał:

Robot napisał: Uważam, że cała sprawa z tym logo Bytomia jest postawiona na głowie.

A tak w ogóle to po co nam to logo? Czy ktokolwiek identyfikuje miasto po jego logo - zwłaszcza jak logo zmienia się co kilka lat? Czy Katowice kojarzą się wam z miastem ogrodów, Poznań z miastem know-how, Wrocław z europejska stolica kultury a Łódź z miastem kreatywnym? Wg mnie najszybciej miasto kojarzone jest z jakąś budowlą Paryż - wieża, Nowy Jork - statua, Wrocław - rynek ze szklana fontanną, Kraków - kościół, Wawel, Sukiennice, smok, Katowice - spodek - i to są prawdziwe miejskie loga a nie wydumane na poczekaniu śmieszne hasła, przeważnie nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.
Naszym logo mógłby faktycznie stać się lew z rynku, ale opera ... wątpię.

No, pomysł fajny, bo chwytliwy LEW NA RYNKU W BYTOMIU -coś w tym jest. To by była taka tabloidyzacja loga :) -ale takie czasy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Logo Bytomia 2013/06/27 11:34 #129913

Ghost napisał: A tak w ogóle to po co nam to logo? Czy ktokolwiek identyfikuje miasto po jego logo - zwłaszcza jak logo zmienia się co kilka lat?


Genialne! - po co nam logo?
Miasto Bytom odkryło amerykę i będzie pierwszym miastem na świecie, które nie będzie się komunikowało znakiem graficznym tylko zdjęciem pomnika lwa. Rewolucja - że też żadne miasto w Polsce i na świecie nie idzie tą drogą...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Logo Bytomia 2013/06/27 12:20 #129915

Robot napisał: Genialne! - po co nam logo? Miasto Bytom odkryło amerykę i będzie pierwszym miastem na świecie, które nie będzie się komunikowało znakiem graficznym ...

Do komunikowania się? Ale z czym czy kim? Z obcymi? Nie możemy komunikować się herbem? Czy to może zbyt skomplikowany znak graficzny dla niektórych?

Robot napisał: ... tylko zdjęciem pomnika lwa. Rewolucja - że też żadne miasto w Polsce i na świecie nie idzie tą drogą...

Oj Robot, Robot ... jak ty nic nie rozumiesz (chyba, że tylko udajesz?) Jak już miastu jest niezbędny znak graficzny do "komunikowania się" to czy nie uważasz, że może być w logo śpiący lew?


Robot - gdybyś dalej nie zrozumiał - to tylko przykład, taka sugestia
Nie oceniaj mnie, bo ja nie biorę udziału w konkursie :whistle:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Logo Bytomia 2013/06/27 13:15 #129921

Jak na razie to logo Bytomia kojarzy mi się z taksówkami :D Jak już pisałem wcześniej podoba mi się logo z tytułem "Bytom sprzyja dobrym bytom" Wkomponowano tam bytomskiego śpiącego lwa w krajobraz. ale czy akurat takie pasuje na logo miasta ? Już bardziej jeśli chodzi o logo z lwem pasuje tu propozycja pana Adriana "Bytom obudź emocje" i takie logo widzę już w normalnym zastosowaniu nawet bez hasła. Po prostu napis Bytom i nad tym rysunek lwa. Ale czy akurat śpiący lew nie jest też związany z Gliwicami ?

Co do loga Nowego Jorku to raczej nie jest to statua wolności. Od 1977 Nowy Jork promuje się z następującym logiem

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Logo Bytomia 2013/06/27 13:41 #129925

Logo i identyfikacja wizualna powinno być finalnym efektem strategii miasta (realnego pomysłu na miasto) lub przynajmniej ogólnych założeń jak chcemy, żeby nasze miasto "komunikowało się z otoczeniem".

W przypadku Energii Kultury tak było. Ktoś w urzędzie wymyślił, że strategią naszeg


I to jest clou całego problemu. Powinien być do konkursu dołączony brief zawierający choć zarys strategii, wizji rozwoju miasta. A tak te logo sa bo są, tak jak Bytom. Są zaprojektowane tak "ogólnie" -- w zasadzie można je podpiąć pod inne górnicze miasta. Ponieważ nikt tym ludziom nie dał ogólnej idei. I one są takie właśnie z tego powodu.

Ja również uważam, ze stare logo powinno pozostać. A jak będą mieli konkretne plany rozwoju miasta i wizję na przyszłe lata, to mogą pomyśleć o identyfikacji nowej.
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Logo Bytomia 2013/06/27 14:02 #129927

Zewe - absolutnie popieram ale przy okazji Milki możemy wypromować lwa jako symbol miasta.

igor napisał: Od 1977 Nowy Jork promuje się z następującym logiem

Jak słusznie zauważyłeś od 1977 (!), roku co jedynie potwierdza fakt, że logo nie powinno być zmieniane co kilka lat, żeby mogło utrwalić się w świadomości turystów (bo w tym celu się je przyjmuje). Można się również spierać, czy przedstawiona przez ciebie grafika jest logiem czy logotypem
Od strony formalnej logo powinno być schematycznym, ale starannie opracowanym rysunkiem, i może składać się:
-tylko z logotypu (stylizacji literowej)
-tylko z elementu graficznego przedstawiającego schematycznie symbol
-zawierać połączenie obu tych elementów.
Niemniej logo ma być przede wszystkim czytelne i łatwo rozpoznawalne, i dlatego powinno mieć niezbyt skomplikowane kształty oraz niewielką liczbę kolorów.
Natomiast niezaprzeczalnym symbolem miasta NY od 1884 (!) jest Statua Wolności. A naszym może być śpiący lew.
Użycie logotypu wraz z symbolem wcale się nie wyklucza pod warunkiem zachowania maksymalnej prostoty i czytelności.

igor napisał: Ale czy akurat śpiący lew nie jest też związany z Gliwicami ?

W logo Gliwic znajduje się wieża radiostacji (jako symbol miasta) - i słusznie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Logo Bytomia 2013/06/27 14:24 #129930

Lew jest fajny, ale ryzykowany. Bo lwów jest dużo ;) a ryzykowany jest też ze względu na ewentualne skojarzenia, nawet spowinowacenia z ING. W końcu to bezpośrednio wzięli udział w akcji podziału lwa na tego z Bytomia i tego z Warszawy
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Logo Bytomia 2013/06/27 14:40 #129933

Jak dla mnie to te projekty zasługują na wyróżnienie:
1)

I dodatkowe do tego "loga okazjonalne"


2)
Tutaj logo bardzo dynamiczne, mimo wykorzystania górniczego symbolu jakoś nie kojarzy mi się ze szkodami i wstrząsami. Bardzo ładnie takie logo będzie się prezentować na wszelakich dokumentach, tablicach itd.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ghost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone