Na wycieczce po Knajfeldzie (
bytomski.pl/93-miasto/19609-mlodzi-spole...y-zmieniaja-knajfeld
) poznaliśmy Damiana Gaidzika, który zaproponował całkowicie darmowe udostępnienie nam (tzw „My” to >
www.architekturabytomia.org/
) kolekcji swoich pocztówek przedstawiających przedwojenny Bytom. Nie była to zresztą pierwsza taka propozycja (wcześniej m.in. dostaliśmy materiały od dra Michała Młynarkiego.)
Z Damianem Gaidzikiem doszliśmy do przekonania, że nie powinniśmy trzymać tych materiałów tylko na „własne” potrzeby, ale w jak najlepszej jakości udostępnić wszystkim chętnym i zainteresowanym. Stworzyć bibliotekę fotografii i pocztówek będących świadectwem historii i kultury miasta. Bibliotekę całkowicie wolną od opłat i ograniczeń. W końcu posłuży ona naszemu miastu - promocji Bytomia, badaniu jego historii, a może także przy pracach konserwatorskich przy naszych zabytkach.
Na bytomskim jest już wątek poświęcony starym zdjęciom Bytomia:
bytomski.pl/forum-bytomia/historia-miast.../36450-stare-zdjecia
, jest także wielka kolekcja fotografii na portalu fotopolska - różnica polega jednak na tym, że chcieliśmy zaprezentować zdjęcia (pocztówki) zeskanowane w dużej rozdzielczości (600-2400 dpi) tak by było możliwe dopatrzenie się wielu cennych dla historii detali.
Do kolekcji ponad 160 pocztówek Damiana dołączę kilkanaście własnych oraz zdjęcia pozyskane z innych źródeł. Mam nadzieje, że dołączą się tez inni użytkownicy bytomskiego – choćby z jedną pocztówką/zdjęciem (ta jedna może być akurat największym rarytasem!) Serdecznie zapraszam do rozbudowywania naszej wspólnej biblioteki. Wszystko za darmo – miło byłoby oczywiście podać źródło kolekcji – ale nie zostawiamy żadnego podpisu/loga na skanach.
Postaram się wrzucać na bytomski (oryginał zdjęcia na razie umieściłem u mnie, ale w przyszłości wszystko będzie na bytomskim i jakoś uporządkowane) co najmniej po jednym zdjęciu na dzień i w niektórych przypadkach dać krótki komentarz.
* * *
Zaczynam od pocztówek fotograficznych. Nie były one drukowane, lecz były to zwykłe zdjęcia (zwykle robione były metodą stykową z dużego negatywu, tzn. bez powiększalnika) na papierze zaopatrzonym na odwrocie w odpowiednie rubryki na adres i znaczek pocztowy.
Beuthen O./S. Poststr. [z kolekcji Damiana Gaidzika] - Bytom, ul. Pocztowa (wcześniej i później była to i jest ul. Piekarską, nazwę zmieniono w czasach faszystowskich). Pocztówka jest bez obiegu, ale „/41” wskazuje, że została wydana w 1941 roku. Zdjęcie prawdopodobnie jest jednak nieco starsze – budynku sądowego nie szpecił wtedy jeszcze faszystowski orzeł (zob. >
fotopolska.eu/141649,foto.html?o=u15490
).
Na przykładzie tej pocztówki pokaże jak wiele detali i informacji ona zawiera. Tak wygląda ona w skali 1:1 (zakładam, że macie monitory 96 dpi – jest ona w takiej rozdzielczości)
a tak fragment zeskanowany z „przyzwoitą" rozdzielczością 300 dpi:
gdyby powiększyć fragment poprzedniego skanu (96 dpi) wyglądałby on tak:
widać różnicę

ale nie widać numeru tramwaju

.
Zeskanujmy więc na 600 dpi:
Widać, że to tramwaj linii „1” a numer wozu to „2”. Porównajmy to z powiększonymi skanami 300 i 96 dpi:
To jeszcze nie wszystko. Zobaczcie inny fragment zeskanowany na 2400 dpi:
i wyostrzmy jeszcze to zdjęcie:
poznajecie płaskorzeźbę, która jest teraz przed Muzeum Górnośląskim?
cały wycinek zdjęcia ma 8,5 mm, a sama płaskorzeźba 1,8 mm
A tak wygląda tramwaj zeskanowany z rozdzielczością 2400 dpi i po wyostrzeniu:
Link do zdjęcia w rozdzielczości 2400 dpi (uwaga zdjęcie ma 12,5 Mb, nie jest wyostrzone):
beuthen.eu/piekarerstrasse/1941.jpg