Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Bytomska gra o tron

Bytomska gra o tron 2012/07/09 23:51 #101922

Każdego, kto myślał, że wraz z odwołaniem Piotra Koja skończy się zamieszanie w Bytomiu, czeka duże rozczarowanie. Z dnia na dzień przybywa kandydatów gotowych zawalczyć o władzę w mieście. Znamy ich nazwiska!

Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że niedawno odwołany prezydent - Piotr Koj - nie będzie się starać o odzyskanie fotela. Choć sam jeszcze nie ogłosił swojej decyzji, to Platforma Obywatelska, której jest członkiem, nie zamierza ponownie na niego postawić. Partia jeszcze oficjalnie nie przedstawiła swojego kandydata, ale wiele wskazuje na to, że będzie nim Halina Bieda, pełniąca obecnie funkcję organów miasta i faktycznie rządząca w Bytomiu do czasu wyborów.

O powrocie do prezydenckiego gabinetu marzy oczywiście Janusz Paczocha, który regularnie, od kilku ostatnich wyborów stara się to osiągnąć. Z różnym skutkiem, gdyż w 2010 roku ani on, ani nikt z Porozumienia dla Bytomia nie wszedł do Rady Miejskiej. Również tym razem ani myśli odpuścić. Jako jeden z pierwszych potwierdził swoją kandydaturę i już inwestuje w kampanię - od dwóch tygodni jego twarz widnieje na ogłoszeniach na pierwszej stronie Życia Bytomskiego.

Swój start w przyśpieszonych wyborach potwierdził także inny "etatowy" kandydat - Kazimierz Bartkowiak. Podobnie jak Paczocha, pomimo iż od dawna jest obecny na bytomskiej scenie politycznej, to w ostatnich wyborach również nie dostał się nawet do Rady Miejskiej. Na razie nie widać, by rozpoczął kampanię. Nawet na stronie Wspólnego Bytomia nie ma jeszcze żadnej informacji o jego starcie.

Na pewno o prezydencki fotel powalczy także Mariusz Wołosz. Wcześniej radny SLD, a od kilku lat lider stowarzyszenia Bytom Przyjazne Miasto, w 2010 roku uzyskał trzeci wynik w wyborach, pozostawiając daleko w tyle swoich dawnych kolegów z lewicy. Przed kilkoma dniami bytomianie znaleźli w swoich skrzynkach wydaną przez Wołosza gazetę "Bytomska Prawda", za pomocą której stara się przedstawić swoje dokonania. Jak na razie jest to najbardziej zdecydowane posunięcie spośród wszystkich kandydatów, co dowodzi, że poważnie myśli o poprawieniu swojego wyniku z ostatnich wyborów.

Nową twarzą dla bytomskich wyborców będzie Artur Komor. Jego kandydaturę zamierza wystawić Sojusz Lewicy Demokratycznej. Choć nie jest to anonimowa postać w mieście, jak dotąd nigdy nie zasiadał w Radzie Miejskiej. Wcześniej był szefem wydziału Urzędu Miejskiego, zajmującego się zdobywaniem środków unijnych. To głównie jego zasługą były sukcesy w pozyskiwaniu pieniędzy z funduszy europejskich za czasów prezydentury Krzysztofa Wójcika. Obecnie jest prezesem Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i zapewne jego wynik w wyborach w dużej mierze będzie zależeć od tego, jak ocenią go spółdzielcy.

Niespodzianką jest kandydatura Laury Klekockiej, szefowej Bytomskiej Spółdzielni Socjalnej. Dawniej sympatyzująca z PdB, dziś zamierza o własnych siłach powalczyć o prezydenturę. Jak podaje Życie Bytomskie, jej starania mają poprzeć niektóre bytomskie organizacje pozarządowe. Trudno jednak oczekiwać, aby kandydatura Klekockiej zamieszała na lokalnej scenie politycznej, ponieważ jej konkurenci dysponują znacznie większymi budżetami na kampanię.

Wciąż nie wiadomo kogo wystawi Prawo i Sprawiedliwość oraz Bytomska Inicjatywa Społeczna. Początkowo mówiło się o tym, że oba ugrupowania wspólnie pójdą do wyborów. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że trwają w ich szeregach burzliwe walki o przewodnictwo i wiele wskazuje na to, że jednak wystawią osobne listy.

Plotki głoszą, że kandydatem PiS ponownie może być Artur Krawczyk, który w 2006 roku osiągnął solidne 4. miejsce, depcząc po piętach Wójcikowi. W przedwyborczych dyskusjach pada także nazwisko posła Jerzego Polaczka, ale równie często pada zarzut, że jest on słabo związany z Bytomiem i dotąd bardziej był kojarzony z Piekarami Śląskimi, niż z naszym miastem.

Z kolei w przypadku BIS padają nazwiska Damiana Bartyli (byłego prezesa Polonii Bytom) oraz Henryka Bonka (wieloletniego radnego). Zaraz po referendum domniemano na temat startu Danuty Skalskiej, jednej z najbardziej aktywnych radnych, ale bardzo szybko zdementowała te pogłoski.

Podobno w bytomskich wyborach mają zadebiutować kandydaci Ruchu Palikota oraz Ruchu Autonomii Śląska, ale na razie nie wiadomo jakie osoby mogą stać się twarzami ich kampanii.

Niewiadomą jest też data wyborów. Domniemano, że może to być 16 wrzesień, lecz komisarz Halina Bieda w wywiadzie dla Życia Bytomskiego dopuściła także termin o tydzień wcześniejszy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomska gra o tron 2012/07/10 05:47 #101926

red_bytomski napisał: Niespodzianką jest kandydatura Laury Klekockiej,


I to wielką :O

Będzie wesoło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomska gra o tron 2012/07/10 08:49 #101930

Jak narazie, to widzę tylko Artura Komora, jako godnego uwagi człowieka, z osiągnięciami przydatnymi dla miasta na koncie. Na szybko doszukałem się tylko tyle:

" Z wykształcenia jest prawnikiem. Za prezydentury Krzysztofa Wójcika był naczelnikiem Wydziału Strategii, Promocji i Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. Uchodził wówczas za sprawnego urzędnika, a pod jego kierunkiem gmina Bytom uzyskiwała sporo pieniędzy z funduszy europejskich. Był fachowcem, ale równocześnie zyskał opinię zaufanego człowieka Krzysztofa Wójcika i jego zastępcy Mariana Stajny. Może dlatego Komor był bodaj jedynym z naczelników, który po dojściu do władzy prezydenta Piotra Koja i Platformy Obywatelskiej stracił stanowisko. Ekipa Koja zmieniła bowiem schemat organizacyjny Urzędu Miejskiego i zlikwidowała kierowany przez Komora wydział. On sam znalazł pracę w Urzędzie Miejskim Dąbrowy Górniczej, gdzie zajął się tym, czym wcześniej w Bytomiu, czyli pozyskiwaniem funduszy unijnych. Jako ciekawostkę można dodać, że Artur Komor i Piotr Koj chodzili do jednej klasy w bytomskim liceum im. Jana Smolenia"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomska gra o tron 2012/07/10 10:44 #101931

Pozwolę sobie zdementować oficjalnie fragment dotyczący "burzliwej walki o przewodnictwo". PiS nie zakładało wspólnej listy z BiSem, podobnie BiS nie zakładał wspólnego startu z Prawem i Sprawiedliwością. Nie toczyły, nie toczą i toczyć się nie będą żadne walki ani o przewodnictwo ani o cokolwiek innego. Mam nadzieję iz harmonijna i dobra współpraca przy referendum trwać będzie w trakcie i po wyborach samorządowych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomska gra o tron 2012/07/10 13:19 #101948

Chetnie bym widział w tym temacie wypowiedź Heńka.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomska gra o tron 2012/07/10 15:50 #101961

 • henk
 • henk Avatar
 • Gość
 • Gość

Morfi napisał: Chetnie bym widział w tym temacie wypowiedź Heńka.

Też chętnie bym się już wypowiedział, ale trzeba jeszcze poczekać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomska gra o tron 2012/07/10 19:59 #101985

To teraz pozostaje tylko - trzymając się zaproponowanej przez redakcję analogii - określić, który z kandydatów to Lannister, kto jest Starkiem, a kto z innych domów ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomska gra o tron 2012/07/11 22:20 #102075

Ciekawią mnie kandydaci Ruchu Palikota i RAŚ. Nie zapominajmy że na funkcji prezydenta się nie kończy. Ja bym bardziej obawiał się braku jedności i chęci współpracy w nowo wybranej Radzie Miasta bo tu może byc niezły bajzel. Jak dojdzie do władzy prezydent buc z jakimiś dyktatorskimi marzeniami i rozwalona Rada Miasta. To będzie niezły Bytom nierządów bo tutaj jest myślenie ze jeśli coś się dobrego zrobi to zaraz słupki poparcia pójdą konkurencji do góry a na to nie można przecież pozwolić więc lepiej się kłócić i zwalać winy między sobą.
Może lepiej wywalić stare wygi ze wszelkich możliwych stołków ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomska gra o tron 2012/07/16 16:49 #102334

 • Jeron
 • Jeron Avatar
 • Gość
 • Gość
Wybory za 2 miesiące a tu cicho jak fix. Wszyscy okopani, na forum żadnej dyskusji. Czy tylko Mr. Lanser będzie nas uswiadamiał jedynie słuszną prawdą ? Jak tak dalej pójdzie to ludzie zapomną o wyborach. Może jakieś debaty będą chociaż i nie trzeba będzie głosować na najładniejsze zdjęcie na mieście i na najbardziej nierealistyczny program. Gdzie PiS, gdzie BIS. Na dzień dzisiejszy jedynie SLD postarało się o kandydata z prawdziwego zdarzenia (powiesili o nim info na stronie)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomska gra o tron 2012/07/16 22:10 #102349

 • JarJaro
 • JarJaro Avatar
 • Wylogowany
 • Użytkownik jest zablokowany
 • Użytkownik jest zablokowany
 • "Sójcze" a Ziętkowi dajcie spoczywać w pokoju
 • Posty: 735
Trzeba poczekać, aż Donek "klepnie" termin wyborów. Wtedy wszystko ruszy. ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomska gra o tron 2012/07/17 16:05 #102394

 • henk
 • henk Avatar
 • Gość
 • Gość

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1
Moderatorzy: Robert CzykielGhostolowpbFantus


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.