Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: 1 mln 45 tys 500 zł za Dni Bytomia

1 mln 45 tys 500 zł za Dni Bytomia 2014/09/09 11:10 #148534

Mija już dziewięć miesięcy obchodów jubileuszu 760-lecia naszego miasta. W programie uroczystości znalazły się m.in. trzy odsłony Dni Bytomia. Na ich organizację miasto przeznaczyło 1 mln 45 tys 500 zł – policzył Dziennik Zachodni.


Władze Bytomia zdecydowały się tym razem na organizację wielu mniejszych imprez, które miały trafić w różne gusta mieszkańców. Jeden duży koncert ich zdaniem pochłonąłby większość budżetu, a lepszym rozwiązaniem miała być trwająca cały rok zabawa. Prócz tradycyjnych Dni Bytomia, podzielonych w tym roku na trzy weekendy, odbył się także finał pucharu Polski strongman, któremu towarzyszyło święto Miechowic. W najbliższych planach znajdują się również: średniowieczny jarmark, światowy zlot bytomian, a także publikacja kroniki.

Na organizację trzech części Dni Bytomia miasto wydało 1 mln 45 tys 500 zł. Pierwsza impreza kosztowała około 433 tys złotych, a pozostała część sumy przeznaczona została na kolejne dwie jej odsłony. W kwocie tej ma zamknąć się także wydanie pierwszej reedycji Kroniki Gramera – „Chronik der Stadt Beuthen in Ober-Schlesien". Nad jej opracowaniem pracuje obecnie prof. Jan Drabina, a samo wydanie zaplanowane jest na koniec 2014 roku.

Dodatkowo na organizację obchodów jubileuszu 760-lecia miasta Wydział Promocji Bytomia i Kontaktów z Mediami wydał około 40 tys złotych, a Bytomskie Centrum Kultury około 826 tys zł. Na gadżety promocyjne (kubki, kalendarze, magnesy, koszulki itp.) przeznaczono około 36 tys złotych, a ponad 12 tys złotych uzyskanych ze sprzedaży koszulek z bytomskim lwem powróciło do budżetu miasta. Finał pucharu Polski strongman i święto Miechowic kosztowały z kolei ponad 100 tys złotych, 5 tys złotych przeznaczyła na nie gmina Bytom, 10 tys zł TBS Sp. z o.o. Pozostała część kwoty pokryta została przez sponsora.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 mln 45 tys 500 zł za Dni Bytomia 2014/09/09 13:35 #148541

Przyznam szczerze, że jestem rozczarowany, że większość z budżetu na jubileusz 760-lecia zostało przeznaczone na Dni Bytomia. Zawsze mi się wydawało, że kiedy organizuje się obchody jakiejś historycznej rocznicy, to powinno się skupiać właśnie na historii. Jakoś nie potrafię dojść do tego, w jaki sposób koncert Stachurskiego, czy Video, miał przyczynić się do popularyzowania wiedzy o tym, jak przebiegły minione 760 lat w Bytomiu.

Skoro 1 mln 45 tys 500 zł wydano na koncerty to już wiadomo dlaczego program rzekomych obchodów 760-lecia Bytomia to tak naprawdę kalka kalendarza cyklicznych imprez, które odbywają się co roku: festiwal "Kwiaty na kamieniach", Teatromania, Krawiecka Art Pasaż, Plenerowe BCKino, Industriada... Przecież to nie są imprezy specjalnie zorganizowane z okazji jubileuszu, tylko specjalnie wciągnięto je do programu, aby nie było w nim pusto. Imprez stricte związanych z historią miasta jest w nim na lekarstwo.

760-lecie można było wykorzystać jako okazję do zwiększenia świadomości mieszkańców o tym, że żyją w najstarszym mieście w regionie, które ma bardzo ciekawą i bogatą przeszłość. Można było wydać książki, które odkrywałyby mało znane aspekty historii Bytomia, można było zlecić badania archeologiczne, można było stworzyć film wizualizujący jak wyglądało miasto w średniowieczu, gdy okalały je mury obronne, a w miejscu pl. Grunwaldzkiego stał zamek... Milion złotych wystarczyłby na powołanie muzeum miejskiego, którego Bytom - jako jedyne miasto w GOP - nie posiada. Zamiast tego mieliśmy potrójny festyn zaspokajający potrzeby najniższego rzędu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 mln 45 tys 500 zł za Dni Bytomia 2014/09/09 13:56 #148542

Dla każdego coś dobrego - jeszcze możesz się wybrać na "Jarmark Średniowieczny" do parku Kachla.

Opis wydarzenia:

I Jarmark Średniowieczny w Bytomiu w dniach 13-14.09.2014 w parku imienia . Franciszka Kachla.
Impreza datowana na XIII -XV wiek.
Będzie to szczególna impreza ,gdyż miasto Bytom będzie obchodzić 760 rocznicę nadania praw miejskich. W związku z tym park miejski przemieni się w wielki obóz rycerski.
Plan imprezy:
Sobota - 13.09
11.00 - Rozpoczęcie inscenizacji nadania praw miejskich ( Plac Sobieskiego)

12.30 - Rozpoczęcie turnieju rycerskiego o glejt Prezydenta Miasta Bytomia
12.30 - Konkurs tańców Średniowiecznych ( mała scena)
13.30 - Walki drużyn łuczniczych 3/3
13.30 - Turniej dla białogłów - „Bieg po Sukno”
14.30 - Średniowieczny turniej zapaśniczy
15.30 - Oblężenie grodu Bytom- inscenizacja Bitwy
16.30 - Otwarte Mistrzostwa Polski Południowej w średniowiecznych walkach pełno kontaktowych w formule 3/3
20.00 – około 23.00 - I Bytomski festiwal ognia

Podczas festiwalu wystąpią najlepsze grupy tańca z ogniem w Polsce i będą walczyć w swoich kategoriach o nagrody festiwalowe. Możliwe również ,że wystąpią w nim grupy zagraniczne z miast partnerskich.

Niedziela 14.09:
11.00 - Turniej strzelania z łuku tradycyjnego
12.00 - Turniej w konkurencji walki na miecz i tarcze
13.30 - Pokazy sokolnicze na małej scenie
14.00 - Rozdanie nagród dla rekonstruktorów
14.30 - 18.00 - Rozpoczęcie części zabaw i turniejów średniowiecznych dla mieszkańców Bytomia, przybyłych turystów:
Mistrzostwa Młodzieży w walce na pałasze, turniej rzutu włócznią, turniej łuczniczy,
tańce, zawody siłaczy: siłowanie, rzuty belką i inne.
Zawody drużynowe: narty średniowieczne, przeciąganie liny, pajęcza sieć, młynek rycerski, cięcie kapusty mieczami i toporami, walki na belce na worki i bezpieczne miecze, bieg dam, a w nim między innymi „dojenie krowy”, „rzuty jajami”, „noszenie wody”, pokazy strzelania z broni czarno prochowej.

Zaczerpnęłam ze strony:
www.polskasredniowieczna.blogspot.com/20...w-bytomiu-13-14.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 mln 45 tys 500 zł za Dni Bytomia 2014/09/09 15:20 #148545

Przypomnę wpis z mojego bloga z 5 września br.: Dziennik Zachodni informuje: Na organizację Dni Bytomia w III odsłonach przeznaczono w budżecie 1 mln 45 tys. 500 zł. To co najmniej 1/30 dziury budżetowej, to więcej niż połowa kwoty przeznaczonej na zarządzanie kryzysowe w mieście na 2014 rok, to 50% kwoty przeznaczonej na budżet partycypacyjny (ta część „do dyspozycji” mieszkańców), to 1/9 wydatków w dziale kultura i dziedzictwo oraz 1/9 w dziale kultura fizyczna, to około 1/3 kwoty przeznaczonej w budżecie na drogi publiczne gminne, to ponad 1/3 wydatków na inwestycje zapisane w budżecie w dziale: zakłady gospodarki mieszkaniowej, to ponad trzy razy więcej niż w budżecie przeznaczono na promocję, ¼ budżetu straży miejskiej na rok 2014, to blisko połowa więcej niż wydatki inwestycyjne we wszystkich gimnazjach i szkołach zawodowych w rocznym budżecie, a 100% więcej niż na wydatki inwestycyjne w liceach. To więcej niż roczne koszty dowożenia uczniów do szkół (gmina ma taki obowiązek), to 1/5 kwoty zapisanej na inwestycje w ochronie zdrowia, to 1/3 wydatków na walkę z alkoholizmem, narkomanią, AIDS, to 1/8 kwoty przeznaczanej na rodziny zastępcze, to 40 razy więcej niż na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, to nieco mniej niż miasto wydaje na żłobki, 1/6 kwoty na roczne utrzymanie świetlic, to prawie połowa więcej niż zapisano w budżecie na pomoc materialną dla uczniów (obowiązek i potrzeba w gminie), to równowartość rocznych inwestycji w gospodarce odpadami, to niespełna 1/5 wydatków na oczyszczanie miasta i utrzymanie zieleni, to kwota, którą przeznaczamy na utrzymanie schroniska dla zwierząt, 1/5 kwoty przeznaczonej na oświetlenie ulic, to 10 razy więcej niż zapisano w budżecie na ochronę zabytków i opiekę nad zabytkami, to 11 razy więcej niż otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna na inwestycje i zakupy. Myślę, że wystarczy już przykładów. Każdy z nas sam oceni, czy środki wydane na trzy odsłony Dni Bytomia to dobrze zagospodarowane nasze wspólne pieniądze…

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 mln 45 tys 500 zł za Dni Bytomia 2014/09/09 16:21 #148550

Rozumiem, że za pana kadencji wszystkie imprezy były organizowane za darmo a pieniądze szły na rodziny zastępcze, walkę z alkoholizmem, narkomanią, AIDS, doposażanie biblioteki miejskiej, oczyszczanie miasta itp. ??

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 mln 45 tys 500 zł za Dni Bytomia 2014/09/09 18:29 #148554

Po tym wpisie Pana Piotra już wiem na kogo na pewno nie zagłosuję w wyborach. Dni Bytomia to duża impreza która więcej popularności dała miastu niż inne sprawy. Reklamować się zawsze najlepiej przez muzykę i szkoda jedynie że nie było podzielone na trzy miesiące z tym że w równych odstępach czasu. Mam nadzieje że za rok będzie powtórka i tylko na placu sobieskiego!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 mln 45 tys 500 zł za Dni Bytomia 2014/09/09 19:34 #148556

Byłem 3 x po 1/2 godziny w ramach obserwacji naszej społeczności na 3 koncertach w ramach Dni Bytomia. Potykałem się o porozrzucane puszki po piwie, przeskakiwałem nad szkłem z potrzaskanych butelek, omijałem zataczających się pijanych imprezowiczów i zastanawiałem się ile kosztuje przywrócenie takiego chlewa jaki po sobie zostawia ta hołota aby na drugi dzień mogły przejeżdżać samochody przez Piłsudskiego...... Wszystkie sklepy monopolowe pootwierane aż do ostatniego klienta ale zapewne ani grosza nie dołożyli do posprzątania po syfie jaki zostawili ich klienci. Pomimo ustawionych 15 toalet, nawaleni delikwenci i tak lali po okolicznych murach.
Dla kogo były te imprezy właściwie ? Jakoś nie znalazłem tam ani jednego mojego znajomego ! A może za ponad 1 mln zł robimy imprezy bezrobotnym, żeby się odstresowali ?
Oczywiście wpis typu lepiej byłoby przeznaczyć te pieniądze na "walkę z alkoholizmem, AIDS czy bezrobociem" jest nieporozumieniem bo te pieniądze idą tylko na kolejne etaty urzędników, którzy mają głęboko gdzieś walkę z czymkolwiek i też powinny być zaliczone do kategorii "niegospodarności".
No ale 1 prezydent woli przeznaczyć na imprezy a drugi na kolejne etaty.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 mln 45 tys 500 zł za Dni Bytomia 2014/09/09 21:06 #148561

Lepsze imprezy niż etaty dla swoich znajomych!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 mln 45 tys 500 zł za Dni Bytomia 2014/09/09 21:07 #148562

Pozatym ja na imprezie byłem innej bo widziałem rodziny z dziećmi a nie pijaków. Sam byłem z żoną i 7 letnim synem i jakoś burd itp nie zauważyłem

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Robert CzykielGhost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.