Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Wyburzą piękną kamienicę przy Kwietniewskiego? [ZDJĘCIA]

Wyburzą piękną kamienicę przy Kwietniewskiego? [ZDJĘCIA] 2016/03/12 19:56 #164981

Na tyłach wspaniałej kamienicy przy ul. Kwietniewskiego ruszyły prace wyburzeniowe. Czy to oznacza rychły koniec zabytku?


Dawniej ulica Kwietniewskiego była gęsto zabudowana po obu stronach. Niestety dwie ostatnie dekady były dla niej mało szczęśliwe. Na przełomie wieków niemal w całości wyburzono wschodnią pierzeję, by w jej miejscu wybudować nowoczesny hotel i mieszkania. Inwestycja jednak się nie udała i przez lata wizerunek ulicy psuł blaszany płot, za którym krył się głęboki wykop pod fundamenty nowych obiektów. Dopiero w 2010 roku, gdy ukończono budowę parkingu piętrowego dla centrum handlowego Agora, pustka przy Kwietniewskiego została na nowo zapełniona.

Niestety w kolejnych latach opustoszała przeciwna strona ulicy. Gmina sprzedała tam dwie wykwaterowane i poważnie zaniedbane kamienice. Inwestor jednak nie wywiązał się z obietnicy ich remontu i zgodnie z warunkami umowy oba budynki z powrotem zostały przejęte przez miasto, lecz wtedy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał je wyburzyć z uwagi na zagrożenie katastrofą budowlaną.

W rezultacie po jednej stronie ulicy mamy wielki "szklany dom", a po drugiej szczerbatą pierzeję z piękną, ale samotną kamienicą z numerem 11. Budynek ma wspaniałą fasadę, która bez wątpienia jest jedną z najbardziej imponujących w całym Bytomiu. Wyróżniają się na niej dwie masywne kolumny ciągnące się na wysokość dwóch pięter, u szczytu których stoją dwa posągi aniołów. Pomiędzy nimi umieszczono napis "Anno Domini: MCMIII" wskazujący, iż budynek wzniesiono w 1903 roku.

Jeszcze stosunkowo niedawno kamienica była zamieszkana, ale miasto wykwaterowało lokatorów. Krótko po tym budynek zaczął w ekspresowym tempie niszczeć. Plądrowali go złomiarze, wybuchały w nim pożary i dziś przedstawia obraz nędzy i rozpaczy. Na zdjęciach lotniczych widać, że jeszcze w 2014 roku dach był w znakomitym stanie, bowiem niewiele wcześniej przeszedł remont. Obecnie, w wyniku podpaleń, jest dziurawy i przed deszczem chroni go jedynie niebieska plandeka. Jak długo wytrzyma w tym stanie? Pewnie krótko.

W zeszłym roku miasto ogłosiło przetarg na sprzedaż pięknej kamienicy przy Kwietniewskiego 11 wraz z sąsiednimi działkami. Cenę wywoławczą terenu o powierzchni 3,6 tys. m2 w środku miasta wyznaczono w wysokości 600 tys. zł. Inwestorzy zainteresowani kupnem nieruchomości oprócz wpłacenia wadium musieli złożyć w magistracie koncepcję architektoniczno-urbanistyczną, przedstawiającą planowane zagospodarowanie działek i stojących na nich budynków. Bez niej nie mieli szans na wygranie przetargu, ponieważ przy wyborze najlepszej oferty największe znaczenie miał pomysł na wykorzystanie nieruchomości, wartość planowanej inwestycji i termin jej zakończenia.

Przetarg zakończył się powodzeniem i gmina zawarła przedwstępną umowę z inwestorem. Zgodnie z nią własność nieruchomości przejdzie na kupca dopiero po zrealizowaniu 30% planowanej inwestycji. Jeśli nabywca nie dotrzyma założonych terminów, to gmina zatrzyma działki.

Przed kilkoma dniami na terenie sprzedanych działek pojawił się ciężki sprzęt. Robotnicy przystąpili do wyburzenia zabudowań stojących w podwórzu kamienicy przy ul. Kwietniewskiego 11. Na szczęście na razie nie ma mowy o wyburzeniu pięknego budynku frontowego. Miasto jednak nie ujawniło planów swojego kontrahenta i nie wiadomo jaka przyszłość czeka ten zabytek. Na razie inwestor nie wystąpił jeszcze o pozwolenie budowlane, ani nie zgłosił zamiaru przeprowadzenia robót budowlanych w tej kamienicy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wyburzą piękną 2016/03/12 20:37 #164982

Co to za knucie za plecami mieszkańców? W Bytomiu jest dość pustych działek dla kontrahentów.

Następna będzie kamienica na rogu Kwietniewskiego i Webera.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wyburzą piękną 2016/03/13 00:17 #164985

Piękna kamienica, zawsze ją podziwiałem z parkingu Agory. Niestety błąd popełniono już lata temu, bo kto by chciał mieszkać przy takiej "autostradzie"? Cały ruch idzie tamtędy i Piłsudskiego. Chodnik jest tak wąski, że w zimie ciężko przejść żeby nie zostać ochlapanym. Kto mógł to się wyprowadził, pustostany wyburzono, a to co zostało splądrowali złomiarze. Mam ogromną nadzieję, że tej perełki jeszcze nikt nie skreślił i nowy inwestor może się nad nią zlituje?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wyburzą piękną 2016/03/13 13:47 #164991

To ja powiem więcej.Kiedys tam wszedzie mieszkali ludzie a nawet były sklepy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wyburzą piękną 2016/03/13 15:38 #164996

Powinni wkomponować front kamienicy w nowa budowle , może tak będzie?Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wyburzą piękną kamienicę przy Kwietniewskiego? [ZDJĘCIA] 2016/03/13 19:51 #164997

lub:

pokazywarka.pl/ovrgbn/

pokazywarka.pl/jdnkuy/

Nie bardzo mnie się to podoba 5 minut po byle jakim połączeniu zdjęć jednak choć kwestia gustu, jakieś rozwiązanie architektoniczne (o tym mam 0 pojęcia), można znaleźć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wyburzą piękną kamienicę przy Kwietniewskiego? [ZDJĘCIA] 2016/03/14 17:17 #165024

Moim zdaniem powinni powyburzać te wszystkie pustostanu w Centrum Bytomia. Centrum powinno być najpiękniejsze, a nie najbrzydsze. Powinni postawić parę nowoczesnych biurowców lub mieszkań. Nawet kosztem kolejnego zadłużenia miasta, a potem miasto powinno sprzedawać je, zainteresowanym.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wyburzą piękną kamienicę przy Kwietniewskiego? [ZDJĘCIA] 2016/03/14 17:51 #165025

Zbigniew Herkules napisał: Moim zdaniem powinni powyburzać te wszystkie pustostanu w Centrum Bytomia. Centrum powinno być najpiękniejsze, a nie najbrzydsze. Powinni postawić parę nowoczesnych biurowców lub mieszkań. Nawet kosztem kolejnego zadłużenia miasta, a potem miasto powinno sprzedawać je, zainteresowanym.

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wyburzą piękną kamienicę przy Kwietniewskiego? [ZDJĘCIA] 2016/03/15 18:42 #165050

Gratuluje pomyslowosci - aleee w bytomiu juz byli tacy geniusze, efekty widac wlasnie na Kwietniewskiego - najpierw wyburzono "stare" i "brzydkie" kamienice, miasto sie "nawet zadluzylo" i wybudowalo (prawie) luksusowe apartamenty, tzw Kwartal - sterczace betonowe ochydztwo straszy do dzis, sprzedawane przez kolejne dziwne firmy ktore chca na tym zbic kokosy (jak widac bez efektow)
A co do Kwietniewskiego 11 to chodzily sluchy, ze mial to kupic Wisniewski do kompletu z Poczta - jesli tak sie stalo to kamienica raczej nie zostanie wyburzona.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wyburzą piękną kamienicę przy Kwietniewskiego? [ZDJĘCIA] 2016/03/16 15:59 #165074

Kto pisze takie bzdury? --jeszcze w 2014 roku dach był w znakomitym stanie, bowiem niewiele wcześniej przeszedł remont. mam pytania o jaki remont chodzi ? mieszkalem tam od malego i ostatni remont byl jakes 25 lat temu , zalatanie dziur papa to jest remont? jak miasto nie dbalo to teraz sa efekty ..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wyburzą piękną kamienicę przy Kwietniewskiego? [ZDJĘCIA] 2016/03/16 16:45 #165075

Klaudiusz Klaudiusz napisał: Kto pisze takie bzdury? --jeszcze w 2014 roku dach był w znakomitym stanie, bowiem niewiele wcześniej przeszedł remont. mam pytania o jaki remont chodzi ? mieszkalem tam od malego i ostatni remont byl jakes 25 lat temu , zalatanie dziur papa to jest remont? jak miasto nie dbalo to teraz sa efekty ..

Klaudiusz, oto zdjęcie z Fanpage'a Bytom - hasie, szkło i bele co:

Widać wyraźnie, że dach był wyremontowany.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wyburzą piękną kamienicę przy Kwietniewskiego? [ZDJĘCIA] 2016/03/16 18:07 #165079

Bardziej wygląda na to,że ktoś specjalnie ściągnął dachówki z dachu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wyburzą piękną kamienicę przy Kwietniewskiego? [ZDJĘCIA] 2016/03/16 19:32 #165086

2008 rok jest nowy dach.

2013 rok, chyba właśnie wyprowadzili się lokatorzy, na klatce schodowej nieźle śmierdziało, ale technicznie wszystko z dachem i ścianami było w porządku, nawet okna były w dobrym stanie.

(Sorry drodzy forumowicze, ale nie udało mi się wrzucić zdjęć - "takie mamy forum" )

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Robert CzykielGhost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.