Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Park Mickiewicza - miliony poszły w błoto [ZDJĘCIA]

Park Mickiewicza - miliony poszły w błoto [ZDJĘCIA] 2016/08/24 12:02 #168094

Kilka lam temu przy udziale środków unijnych poddano rewitalizacji cześć Parku Mickiewicza w Rozbarku. Dziś już nic nie przypomina o tym, że niedawno wydano na to miejsce 3 miliony złotych. Park został totalnie zaniedbany.


Przykład Parku Mickiewicza znakomicie pokazuje w jaki sposób urzędnicy podchodzą do wykorzystywania środków unijnych. Celem jest samo ich pozyskanie, a utrzymanie zrealizowanej inwestycji odchodzi na drugi (albo nawet dziesiąty) plan. W 2010 roku Urząd Miejski przystąpił do realizacji projektu "Rekultywacja zdegradowanych zalewisk wodnych w Bytomiu". Gmina pozyskała na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w wysokości 4,1 mln zł, lecz dzięki oszczędnościom z przetargu koszt projektu zamknął się w kwocie nieco ponad 3 mln zł.

Za te pieniądze dokonano przebudowy terenów przyległych do rozbarskiego Parku Mickiewicza. Trzy tamtejsze stawy zostały oczyszczone, wokół nich utworzono alejki parkowe, a na brzegach wybudowano kilka tarasów widokowych oraz drewniany mostek. Na całym obszarze ustawiono stylowe elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci i karmniki dla ptaków. Jak wówczas zapewniali przedstawiciele Wydziału Ekologii, zagospodarowanie tego terenu miało zapobiec nielegalnemu wyrzucaniu odpadów w tym miejscu, co często ma miejsce na zaniedbanych obszarach.

Mieszkańcy byli zachwyceni rezultatami rewitalizacji. Nowa część Parku Mickiewicza pozytywnie wyróżniała się na tle innych bytomskich zieleńców. Udało się tam stworzyć naprawdę urokliwy zakątek, który w wolne dni przyciągał tłumy bytomian. Ściągnął także inwestora do Rozbarku. Firma SRS Bausystem w sąsiedztwie parku wybudowała nowy budynek z 31 lokalami mieszkalnymi. Pierwotnie planowała wzniesienie dwóch, ale do drugiej budowy ostatecznie nie doszło.

Można domniemać, że deweloper zniechęcił się do kontynuowania swojej inwestycji z powodu pogarszającego się stanu parku i braku działań ze strony magistratu. Stawy na powrót zarosły, większość ławek zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach, młode drzewka i krzewy wyrwano z ziemi, a w kilku miejscach częściowo rozebrano nawierzchnię z kostki brukowej. Władze miasta zdawały się tym nie przejmować. Szkody nie były na bieżąco naprawiane, skradzione i zniszczone ławki uzupełniono dopiero w 2015 roku, ale nawet ich nie wkopano w ziemię, więc za chwilę znowu zniknęły, bądź wylądowały na dnie stawów.

Sprawę zaniedbania Parku Mickiewicza poruszaliśmy już dwa lata temu zaalarmowani przez użytkowników naszego forum. Od tego czasu poza ustawieniem wspomnianych ławek nic się nie zmieniło na lepsze. Stan parku wciąż się pogarsza. Usiąść można już tylko w dwóch rejonach, drewniany taras widokowy jest dziurawy jak ser szwajcarski, natomiast taras po przeciwnej stronie parku, wystylizowany na romantyczną ruinę faktycznie stał się ruiną. Teren jest zarośnięty do tego stopnia, że zieleń zaczyna pochłaniać elementy małej architektury. Po tych kilku latach od rewitalizacji park przedstawia naprawdę smutny widok.

Według informacji przekazanych przez Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego, w zależności od warunków atmosferycznych trawniki w Parku Mickiewicza są koszone 3 lub 4 razy w roku, natomiast pielęgnacja krzewów odbywa się 2 razy w roku. Utrzymanie zieleńca kosztuje rocznie 317 tys. zł, lecz w ogóle tego nie widać. W najbliższym czasie planowany jest remont nawierzchni w parku, naprawa i montaż elementów małej architektury oraz instalacja oświetlenia. Aby zapobiec aktom wandalizmu Straż Miejska doraźnie patroluje teren parku w godzinach popołudniowych i nocnych, ale, jak widać, skutki są marne.

Urząd Miejski w ciągu sześciu lat zmarnował potencjał zrealizowanego przez siebie przedsięwzięcia. Rewitalizacja przyciągnęła do miasta inwestora, który wybudował tu nowe mieszkania i ściągnął nowych mieszkańców. Gdyby magistrat należycie opiekował się parkiem i starał się zwiększać jego atrakcyjność, to w Rozbarku i pobliskich Łagiewnikach mogliby się pojawić kolejni deweloperzy chcący postawić nowe budynki. Zamiast tego pozwolono, aby zieleniec popadł w zupełną ruinę.

Zaskakujące jest, że projekt rekultywacji zdegradowanych zalewisk wodnych został przeprowadzony przez Wydział Ekologii, którego naczelnikiem był wówczas Andrzej Panek, a więc obecny wiceprezydent Bytomia. Z kolei w pobliżu mieszka przewodniczący Rady Miejskiej, Andrzej Wężyk. Po aktualnym stanie parku można odnieść wrażenie, że obaj panowie przez ostatnie lata w ogóle nie byli nim zainteresowani.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Park Mickiewicza - miliony poszły w błoto [ZDJĘCIA] 2016/08/24 12:30 #168095

Park w tym miejscu to strata pieniędzy. Jest to odludzie z jednej strony odcięte od oś. Arki Bożka nieprzekraczalną Chorzowską, z drugiej strony ogródki działkowe, z trzeciej strony osiedle domków gdzie nie mieszka aż tak dużo ludzi a każdy ma swój ogródek.

Powtarzam za Jane Jacobs - parki w odludnych lokalizacjach generują więcej problemów niż korzyści.

Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby rozwijanie parkowej przestrzeni na terenach po KWK Rozbark. Taki park mógłby zbliżyć Nowy Rozbark do śródmieścia pod warunkiem usprawnieniu przejścia przez tory od strony centrum.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Park Mickiewicza - miliony poszły w błoto [ZDJĘCIA] 2016/08/24 13:15 #168098

Nie zgodzę się z Tobą. Do tego parku przylega duże osiedle, które jest jeszcze większe od Arki Bożka. Zieleniec na terenach KWK Rozbark to ładna idea, ale niestety utopia. Łatwiej jest rozwijać coś, co już istnieje. Park Mickiewicza ma dużo atutów, bo oprócz ładnego krajobrazu jest tu również Orlik, siłownia plenerowa, pływalnia kryta i stadion GKS Rozbark. To baza, na której można zbudować jeszcze większy potencjał. W tym miejscu można stworzyć ładny kawałek miasta poprzez połączenie Rozbarku z Łagiewnikami, przeznaczając część tamtejszych nieużytków na dalszy rozwój parku, a część na zabudowę mieszkaniową i usługową. Dzięki temu Łagiewniki wreszcie przybliżyłyby się do Bytomia.

Poza tym odludziem, to mogą być Stolarzowice, skąd do Śródmieścia jest naprawdę daleko. Natomiast z Parku Mickiewicza bez problemu można dojść na piechotę do centrum. Dla mnie, jako mieszkańca starego Rozbarku dystans do Parku Kachla i Parku Mickiewicza jest jednakowy. W obu przypadkach mogę dostać się na miejsce bez korzystania z samochodu. Z kolei, żeby dotrzeć np. do lasu w Miechowicach nie ma innego wyjścia, jak skorzystanie z jakiegoś środka lokomocji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Park Mickiewicza - miliony poszły w błoto [ZDJĘCIA] 2016/08/24 13:40 #168101

odludzie? :lol:

Niestety zniszczyli to "mieszkańcy" ,a nie urzędnicy,park jest mocno uczęszczany, jak tylko zrobi się ciepło ludzie przesiadują na ławkach. Błędem urzędników jest to że nie likwidują szkód na bieżąco, bo jakie to koszty wymienić parę desek. Z tym deweloperem to też niestety odlecieliście, przecież tam połowa mieszkań jest pusta to jakim cudem mieli budować kolejny budynek? Od początku ta inwestycja miała słabe branie, a budowa zaczęła się chyba przed jakimikolwiek pracami związanymi z renowacją.
Dopóki ludzie nie będą szanować to zawsze będą takie efekty czy będzie u steru jeden czy drugi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Park Mickiewicza - miliony poszły w błoto [ZDJĘCIA] 2016/08/24 14:09 #168102

jan kowalski napisał: odludzie? :lol:

Od początku ta inwestycja miała słabe branie, a budowa zaczęła się chyba przed jakimikolwiek pracami związanymi z renowacją.

Kolejny przykład na to, że to nie jest rozwojowa okolica.

1. Podtrzymuje swoje zdanie - park Micka to odludzie. Osiedle nowy Rozbark bliżej ma do cechowni/teatru Rozbark niż do Parku Mickiewicza
2. W Teatr Rozbark włożono wiele milionów PLN i ta powinno się skupiać ludzi.
3. Im bliżej centrum tym miasto powinno być bardziej zadbane.
4. Bytomia nie stać na zadbany park w każdej dzielnicy.
5. Łagiewniki od parku Mickiewicza zostaną dodatkowo odcięte BECETKĄ
6. Ścisłe śródmieście (Miarki, Katowicka, Rostka) potrzebuje zieleni i rekreacji i takie terenu powinno się im udostępnić na terenie po KWK Rozbark między Dojazd / Kilara / Chorzowską.
7. Nie twierdzę, że Park Mickiewicza należy zabetonować. Po prostu inwestowanie tam znacznych sum pieniędzy jest w obecnej sytuacji miasta bez sensu. Kołderka jest za krótka, żeby przykryć głowę i stopy.
8. Stary Rozbark ma swój park co nazywa się Szynol

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Park Mickiewicza - miliony poszły w błoto [ZDJĘCIA] 2016/08/24 15:01 #168104

jan kowalski napisał: Niestety zniszczyli to "mieszkańcy" ,a nie urzędnicy,park jest mocno uczęszczany, jak tylko zrobi się ciepło ludzie przesiadują na ławkach. Błędem urzędników jest to że nie likwidują szkód na bieżąco, bo jakie to koszty wymienić parę desek.


Jest taka prawidłowość, że jak coś jest zadbane, to wandale rzadziej to niszczą. Z kolei opuszczone obiekty, bez gospodarza, momentalnie są dewastowane. Gdyby urzędnicy należycie dbali o ten park, to prawdopodobnie szkód byłoby mniej. Niestety projekt został bezmyślnie zrealizowany, bo pozyskano kasę na przebudowę, ale nikt nie zastanowił się jak to utrzymać. Wiem, że na samym początku nie było nawet wiadome, kto ma odpowiadać np. za koszenie trawy, bo Wydział Ekologii (który odpowiadał za projekt) nie chciał tego robić, a MZDiM (który wtedy zajmował się zielenią) nie chciał tego przyjąć w zarząd bez dodatkowych środków na utrzymanie.

jan kowalski napisał: Z tym deweloperem to też niestety odlecieliście, przecież tam połowa mieszkań jest pusta to jakim cudem mieli budować kolejny budynek? Od początku ta inwestycja miała słabe branie, a budowa zaczęła się chyba przed jakimikolwiek pracami związanymi z renowacją.


Park zrewitalizowano w 2010 roku. Budynek został oddany do użytku w grudniu 2012 roku, a więc dwa lata później. Gdyby nie odnowa parku, to nigdy by nie doszło do tej inwestycji.


Robot:
1. Zupełna bzdura. W ogóle nie znasz topografi Osiedla Zawadzkiego. Może dla kogoś, kto mieszka przy Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego jest bliżej do Teatru Rozbark, ale dla ludzi np. z ul. Głowackiego lub Cichej park jest pod ręką. Chcesz, to mogę Cię kiedyś oprowadzić po osiedlu i przekonasz się jakie są odległości.
2. W Park Mickiewicza włożono 3 mln zł. Rozumiem, że dla Ciebie to za mało i można tak sobie zapomnieć o tej kasie? Moim zdaniem nie i skoro miasto już wydało określone środki, to powinno odpowiednio opiekować się zrealizowaną inwestycją. Gdyby na bieżąco usuwano szkody, to wydatki na naprawy byłyby mniej uciążliwe, bo byłyby bardziej rozłożone w czasie, a skala dewastacji nie byłaby tak duża, bo obiekty, po których widać, że mają gospodarza, są rzadziej niszczone.
3. Tu masz rację, ale to w żaden sposób nie przeczy idei urbanistycznego scalenia Rozbarku z Łagiewnikami.
4. Bytom nie stać na fanaberie pokroju kompleksu sportowego przy Olimpijskiej. Utrzymanie zieleni to zupełnie inna skala. Jeśli miasto ma być przyjazne dla mieszkańców, to dostęp do terenów rekreacyjnych powinien być jak najprostszy. To z kolei oznacza, że w każdej dzielnicy powinien być jakiś park. Mniejszy lub większy, ale powinien być.
5. Kolejna bzdura. Becetka będzie kończyć się na ul. Świętochłowickiej przy Zakładach Gumowych. Zgodnie z dokumentacją przetargową dalszy odcinek w stronę ul. Chorzowskiej nie zostanie wybudowany, więc zamieszkała część dzielnicy nie zostanie odcięta od reszty miasta. Poza tym Becetka będzie miała parametry zwykłej ulicy, a nie autostrady, więc nie będzie jakąś szczególną barierą nie do przebycia.
6. Zgadza się, ale to też nie przeczy potrzebie utrzymywania Parku Mickiewicza.
7. Kto tu mówi o inwestowaniu dużych pieniędzy? Problem jest w bieżącym utrzymaniu. Park powinien być po prostu zadbany, a to oznacza regularne koszenie trawy, sprzątanie i naprawianie uszkodzonych elementów. Tylko tyle.
8. Owszem ma, ale to nie getto - ludzie też chcą czasem pospacerować w innym miejscu...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Park Mickiewicza - miliony poszły w błoto [ZDJĘCIA] 2016/08/24 15:39 #168105

MephiR napisał: 4. Bytom nie stać na fanaberie pokroju kompleksu sportowego przy Olimpijskiej.

Dla ciebie to fanaberia,dla innych jest on potrzebny. Dla ciebie jest potrzebny park w każdej dzielnicy a dla innych to fanaberia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Park Mickiewicza - miliony poszły w błoto [ZDJĘCIA] 2016/08/24 16:44 #168108

Stadion Polonii nie przyciągnie żadnych nowych mieszkańców, bo to klub lokalny i kibicują mu wyłącznie bytomianie. Natomiast ładny park w okolicy może przekonać wielu do zakupu mieszkania lub domu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Park Mickiewicza - miliony poszły w błoto [ZDJĘCIA] 2016/08/24 19:17 #168110

Niestety w naszym mieście wszelkiego rodzaju patologii nie brakuje i przy tego typu inwestycjach obowiązkowo powinno się pomyśleć o monitoringu. Gdyby tam były zainstalowane kamery i straż miejska i/lub policja całodobowo obserwowała by ten teren (jak i inne miejsca narażone na akty wandalizmu) to osoby wyrywające ławki czy kradnące kostkę brukową można by na bieżąco wyłapywać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Park Mickiewicza - miliony poszły w błoto [ZDJĘCIA] 2016/08/24 19:32 #168111

MephiR napisał: Robot:
1. Zupełna bzdura. W ogóle nie znasz topografii Osiedla Zawadzkiego.

Proszę Cię daruj ten belferski ton. To że jestem z innej części miasta nie oznacza, że nie wiem o czym piszę. Mówiąc osiedle Zawadzkiego miałem na myśli budynki wielorodzinne na północy Tuwima, Głowackiego, na których mieszka pewnie 10 razy więcej ludzi niż na osiedlu domków w okolicach Cichej.

MephiR napisał:
2. W Park Mickiewicza włożono 3 mln zł. Rozumiem, że dla Ciebie to za mało i można tak sobie zapomnieć o tej kasie?

Oczywiście jeżeli utopiliśmy idiotycznie 3 mln to znaczy, że powinniśmy umoczyć kolejne 3 próbując odremontować poprzednie 3 mln. To się nazywa gospodarność. Należy uczyć się na błędach.

MephiR napisał: 3. Tu masz rację, ale to w żaden sposób nie przeczy idei urbanistycznego scalenia Rozbarku z Łagiewnikami.

Rozbark powinien być integrowany przede wszystkim ze śródmieściem. Na razie jest z tym kiepsko (tereny KWK Rozbark). Jak to się uda to można

MephiR napisał: 5. Kolejna bzdura. Becetka będzie kończyć się na ul. Świętochłowickiej przy Zakładach Gumowych. Zgodnie z dokumentacją przetargową dalszy odcinek w stronę ul. Chorzowskiej nie zostanie wybudowany, więc zamieszkała część dzielnicy nie zostanie odcięta od reszty miasta. Poza tym Becetka będzie miała parametry zwykłej ulicy, a nie autostrady, więc nie będzie jakąś szczególną barierą nie do przebycia.

Zwracam honor. Posługiwałem się nieaktualną wersją przebiegu.

MephiR napisał: 7. Kto tu mówi o inwestowaniu dużych pieniędzy? Problem jest w bieżącym utrzymaniu. Park powinien być po prostu zadbany, a to oznacza regularne koszenie trawy, sprzątanie i naprawianie uszkodzonych elementów. Tylko tyle.

Zieleń utrzymana tak jak powinna być utrzymana to są duże pieniądze przynajmniej jak na warunki Bytomia. To co teraz wydaje Bytom (firma Wieczorek) to g....niana robota za g....wniane pieniądze.

Podsumowując - lasek Mickiewicza tak. Park Mickiewicza niekoniecznie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Park Mickiewicza - miliony poszły w błoto [ZDJĘCIA] 2016/08/24 19:33 #168112

Patrząc na bytomskie (i nie tylko) parki widać, że te które są tylko z jednej strony otoczone budynkami, lub znajdują się na uboczu są rzadko odwiedzane. A jeśli już to bardzo często są to szabrownicy i znudzona młodzież. Jest znacząca różnica pomiędzy parkami: Mickiewicza, Ludowym, Fazańcem, a parkiem Kachla. Ten ostatni jest w ścisłym centrum, otoczony osiedlami i ludzie nawet wieczorami nie boją się tam wchodzić. W słoneczne dni ciężko tam szukać spokoju, bo ruch jest spory. Natomiast w słoneczne dni w Fazańcu jest raczej pustawo. Wiem, że Park Mickiewicza ma lepsze położenie, ale i tak jest to ubocze dzielnicy. Gdyby ten park znajdował się od strony miasta, to na pewno wyglądałby lepiej. Oczywiście zgodzę się, że miejsca zaniedbane są łatwiej niszczone, ale obawiam się że u nas i tak ludzie mniej chętnie by tam chodzili, nawet gdyby co tydzień odwiedzały go służby MZZiGK. Ludzie czują się bezpieczniej gdy park jest w środku miasta, a nie na uboczu.
Natomiast stan tego miejsca dobitnie pokazuje jacy ludzie mieszkają w naszym mieście. Rewitalizacja będzie prawdziwym wyzwaniem, bo każde pieniądze mogą być wyrzucone w błoto jeśli nie uda się zmienić mentalności mieszkańców.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Park Mickiewicza - miliony poszły w błoto [ZDJĘCIA] 2016/08/24 20:43 #168113

MephiR napisał: Stadion Polonii nie przyciągnie żadnych nowych mieszkańców, bo to klub lokalny i kibicują mu wyłącznie bytomianie. Natomiast ładny park w okolicy może przekonać wielu do zakupu mieszkania lub domu.

Dobre,nawet się uśmiałem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Park Mickiewicza - miliony poszły w błoto [ZDJĘCIA] 2016/08/24 20:47 #168114

Robot napisał:

MephiR napisał: Robot:
1. Zupełna bzdura. W ogóle nie znasz topografii Osiedla Zawadzkiego.

Proszę Cię daruj ten belferski ton. To że jestem z innej części miasta nie oznacza, że nie wiem o czym piszę. Mówiąc osiedle Zawadzkiego miałem na myśli budynki wielorodzinne na północy Tuwima, Głowackiego, na których mieszka pewnie 10 razy więcej ludzi niż na osiedlu domków w okolicach Cichej.

I właśnie to co piszesz oznacza,że nie masz pojęcia o czym piszesz.Na Cichej stoja bloki a w okolicy jest sporo innych bloków.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Park Mickiewicza - miliony poszły w błoto [ZDJĘCIA] 2016/08/24 22:17 #168117

georg11 napisał: I właśnie to co piszesz oznacza,że nie masz pojęcia o czym piszesz.Na Cichej stoja bloki a w okolicy jest sporo innych bloków.


Tak oczywiście Cicha to jest wręcz centrum aglomeracji.
Kończąc tą dość bezproduktywną dyskusję pozostawię do namysłu dwa obrazki, które mówią więcej niż 1000 słów.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Park Mickiewicza - miliony poszły w błoto [ZDJĘCIA] 2016/08/25 07:42 #168122

Nie ma to jak wybrać takie ujęcie żeby pasowało do głoszonej teorii. Czemu nie wstawiłeś zdjęć z dziesięciopiętrowymi blokami?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Robert CzykielGhost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone