Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: KWK Centrum zamieni się w pompownię

KWK Centrum zamieni się w pompownię 2016/09/26 17:12 #168549

Likwidowana kopalnia całkiem nie zniknie. Zakład zmieni swoją podstawową funkcję. Jego zadaniem będzie przepompowywanie wody ze wschodniej części dna niecki bytomskiej sięgającej aż po Grodziec.


W maju zeszłego roku kopalnia Centrum została wydzielona z Kompanii Węglowej i przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, co rozpoczęło proces jej likwidacji. Jest to nie lada wyzwanie, gdyż ta bytomska kopalnia ma jedenaście poziomów, siedem szybów i ponad 50 kilometrów wyrobisk korytarzowych. Na powierzchni planuje się rozbiórkę 43 obiektów, z czego 19 ma zostać wyburzonych jeszcze przed końcem tego roku. Do tej pory zlikwidowano już niemal 25 km wyrobisk, a docelowo ma pozostać jedynie 6 km czynnych chodników. Z krajobrazu miasta ma też zniknąć pięć spośród siedmiu szybów: Jan, Skarga, Rejtan, Witczak oraz Komunikacyjny.

W ciągu najbliższych lat zakład znacznie się skurczy, ale wciąż będzie działać, a jego infrastruktura zostanie nawet unowocześniona. KWK Centrum będzie pełnić ważną funkcję dla Górnośląskiego Górnictwa, gdyż będzie odpowiadać za odwadnianie wschodniego skrzydła dna niecki bytomskiej. W tym celu zostanie wykorzystany najgłębszy szyb bytomskiej kopalni - Budryk - sięgający aż 930 m wgłąb ziemi oraz szyb Staszic. Główna pompownia ma zostać umieszczona na poziomie 774 m, natomiast urządzenia pomocnicze zostaną zlokalizowane na poziomach 930 m i 250 m. Dziś w rejonie KWK Centrum przepompowuje się 9,3 m3 wody na minutę, a docelowo ta ilość ma wzrosnąć aż trzykrotnie.

Przepompownia ma powstać do końca 2020 roku. Zakład ma także odwadniać wyrobiska czynnej kopalni Bobrek-Piekary.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KWK Centrum zamieni się w pompownię 2016/09/26 17:32 #168551

Kolejna odsłona księżycowego krajobrazu w Bytomiu :) Najpierw raj dla złomiarzy, a potem piękne gruzowisko. Uprzedzam, nie piszcie, że cokolwiek tam powstanie. Czego to już nie słyszałem o inwestycjach w naszym mieście :whistle:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KWK Centrum zamieni się w pompownię 2016/09/26 18:16 #168553

Powstanie Aquapark, tyle wody nie może się marnować :P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KWK Centrum zamieni się w pompownię 2016/09/26 20:54 #168556

ciekawe skąd taki pośpiech przy wyburzeniach??
Szkoda, że wyburzą szyby Skarga i Rejtan. Wpisały się już wkrajobraz Bytomia i wydają się być takim swoistym znakiem. Szkoda zwłaszcza szybu Rejtan ponieważ chyba jest niezbyt wiele szybów górniczych z taką zabudową w Polsce. Z drugiej strony Krystyna w Szombierkach to też unikat i co z tego??
czy burzenie tej infrastruktury to taki znak czasu??? znak czasu, że górnictwo już z Bytomia na dobre odchodzi?? Przez ponad 100 lat górnictwo dało temu miastu bogactwo i pracę oczywiście pozostawiając po sobie na powierzchni ogromne spustoszenie, obecnie poprzez wszechobecne szkody górnictwo zdaje się grzebać Bytom za życia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KWK Centrum zamieni się w pompownię 2016/09/27 12:24 #168565

Jeżeli mają wyburzać to niech wyburzają jak najszybciej, lepiej żeby stał pusty i wyrównany teren niż szabrowane, rozpadające się budynki.

Uprzedzam, nie piszcie, że cokolwiek tam powstanie

Strażnica PSP :-P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KWK Centrum zamieni się w pompownię 2016/09/28 18:22 #168580

ale zaraz zaraz gdzie oni to będa pompowac ,na powierzchnie? to co zrobią drugą Brandkę? Czy do kanalziacji-taka ilośc i pewnie skażenie do kanalziacji ciekawe.Czemu nie ma nic na ten temat w artykule?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

KWK Centrum zamieni się w pompownię 2016/09/28 22:10 #168583

W zasadzie, to żadna z likwidowanych kopalń całkiem nie znika, bo wszędzie trzeba pompować wodę. Nawiasem mówiąc, to powinno się to na samym starcie doliczyć do kosztów funkcjonowania danej kopalni. A to nie są małe pieniądze tylko miliony, które idą na rozdzielnie, pompy i obsługę tego wszystkiego. A pompować trzeba będzie przez dłuuuugie lata.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Robert CzykielGhost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.