Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Prezydent otworzył... market

Prezydent otworzył... market 2017/07/22 10:43 #173124

Markety w Polsce rosną jak grzyby po deszczu. Korporacje już...

Urząd Miejski pochwalił się na swojej stronie otwarciem nowego marketu w Bytomiu. Prezydent osobiście przeciął wstęgę. Czy sieci handlowe są jedynymi firmami, jakie jest w stanie przyciągnąć obecna władza do Bytomia?


Markety w Polsce rosną jak grzyby po deszczu. Korporacje już nie stawiają wielkich hipermarketów w dużych miastach, a zamiast tego budują znacznie więcej mniejszych obiektów, które są lokowane już nawet na terenach wiejskich i słabo zurbanizowanych. Ekspansja Biedronek, Lidlów i innych sieciowych dyskontów jest zmorą małych, lokalnych przedsiębiorców, którzy nie są już w stanie dalej uczestniczyć w rywalizacji o klienta z większymi konkurentami. Z krajobrazu miast znikają całe targowiska i sklepiki prowadzone przez mieszkańców od wielu lat - ich miejsce zajmują markety, które choć dają pracę, to podatki płacą w miastach, gdzie są zarejestrowane siedziby ich central.

Do zeszłego roku Sierakowice na Kaszubach były ostatnią gminą w Polsce, która przez te wszystkie lata wytrwale broniła się przed budową na swoim terenie sklepów wielkopowierzchniowych. Jej wójt otwarcie się tym szczycił i podkreślał, że dzięki temu w Sierakowicach rozwija się drobny biznes. W zaledwie 7-tysięcznej gminie przed dwoma laty istniało aż 148 sklepów. Walka wójta z wielkimi sieciami handlowymi była dobrze odbierana przez lokalną społeczność. Tadeusz Kobiela rządzi gminą od 1990 roku, a w ostatnich wyborach uzyskał aż 84% poparcia.

Zupełnie inne podejście do marketów prezentuje prezydent Bytomia Damian Bartyla. Praktycznie każdego roku w naszym mieście otwierany jest nowy market. W międzyczasie zlikwidowano targowiska przy ul. Korfantego i Batorego, a znaczną część powierzchni bazaru przy ul. Matejki Towarzystwo Budownictwa Społecznego przeznaczyło na parking strzeżony. Ulice w ścisłym centrum Bytomia pustoszeją, bo sklepy nie wytrzymują konkurencji z marketami. Liczba pustostanów w Śródmieściu jest przerażająca. Wolne są nawet lokale po remoncie i w dobrych lokalizacjach, jak np. przy Rynku lub ul. Dworcowej.

W styczniu Urząd Miejski na oficjalnej witrynie (!) zapowiadał rychłe otwarcie marketu przy ul. Konstytucji w Karbiu. Artykuł zilustrowano zdjęciem z wizytacji prezydenta i radnego Bytomskiej Inicjatywy Społecznej Krzysztofa Gajowiaka na budowie obiektu sieci Dino. Z kolei wczoraj ratusz opublikował na swojej stronie informację o otwarciu sklepu po budowie. Czerwoną wstęgę przeciął osobiście Damian Bartyla. Fotograf urzędu uchwycił w swoim obiektywie ceremonię otwarcia, przechadzkę prezydenta między regałami i jego rozmowę z pracownikami Dino - obrazki jak z początku lat 90. poprzedniego stulecia, lecz zarejestrowane w drugiej dekadzie XXI wieku.

- Cieszę się, że po latach starań udało się otworzyć w Karbiu centrum handlowe. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy zaoszczędzą czas i pieniądze na dojazdach na zakupy do innych dzielnic - cytuje prezydenta autor urzędowej notki. Ratusz w swoim materiale zapowiada, że w dzielnicy ma powstać jeszcze jeden market. Inwestycja ma zostać zrealizowana u zbiegu ul. Konstytucji i Wrocławskiej. Z powodu planowanej budowy centrum handlowego wyburzono kamienicę, a w czerwcu miasto ogłosiło przetarg na przebudowę ulicy Karlika, by zapewnić dojazd do nowego obiektu, co będzie kosztować gminę ok. 2 miliony złotych.

Miasto jest zdeterminowane, aby budowano tu markety. Niestety ze strony ratusza nie widać podobnego zaangażowania we wsparcie lokalnych przedsiębiorców. Miasto nie garnie się do wymiany starych, spękanych i nierównych płyt chodnikowych, czy szpetnych, betonowych słupów oświetleniowych, aby klienci mogli bezpiecznie dojść do sklepu i zrobić zakupy. Drobni przedsiębiorcy muszą sobie sami radzić, natomiast korporacje płacące podatki poza Bytomiem mogą liczyć na szerokie wsparcie władz Bytomia. Tylko czy w takim kierunku powinien zmierzać rozwój naszego miasta?

fot. zrzut z ekranu strony www.bytom.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prezydent otworzył... market 2017/07/22 11:54 #173126

Wieczni malkontenci....aż się żygać chce.
Naprawdę bytomski.pl pikuje OSTRO W DÓŁ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prezydent otworzył... market 2017/07/22 20:28 #173129

To akurat jest warte napiętnowania. Dlaczego?
Miechowice: 2 biedronki, lidl, aldi, carrefour market
Szombierki: 2 biedronki, lidl, intermarche, kaufland, tesco - wszystko praktycznie na Zabrzańskiej - dla mnie osobiście powinna się nazywać Supermarketową.
Karb: Dino (w planach coś jeszcze)
Centrum: 5 biedronek, lidl, aldi (na terenie dawnego Browaru - dramat), Simply, w Agorze PSS Społem, Tesco, Netto
Stroszek: 2 biedronki, lidl, aldi, polomarket
Bobrek: Biedronka
Łagiewniki: Biedronka
Pewnie jeszcze coś pominąłem ale stwierdzę krótko (na faktach jak to wygląda w Miechowicach - targowisko ledwie przędzie, warzywniaków niewiele. Przy takiej liczbie sklepów wielkopowierzchniowych Bytom powinien spać na pieniądzach, a tak nie jest - dlaczego? Artykuł dobrze odpowiada na pytanie.
Porównam jednak do Katowic (północna część i śródmieście)
Koszutka: PSS Społem głównie, 1 lidl na Słonecznej
Wełnowiec: Biedronka
Śródmieście: Biedronka, Simply, w Galerii Stokrotka, Lidl (Dudy - Gracza),
Na Os. Tysiąclecia jest troszkę więcej, ale tam też mieszka bardzo dużo ludzi w porównaniu każdą dzielnicą Bytomia.
Wracając do Bytomia, zwłaszcza w dzielnicy Szombierki, oraz w ścisłym centrum miasta zagęszczenie marketów jest zbyt duże i poprzez zmianę MPZP powinno się wymusić powstanie czegoś ciekawszego w kilku lokalizacjach (zwłaszcza w okolicach rynku i na Wrocławskiej).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prezydent otworzył... market 2017/07/22 21:38 #173130

Nie żebym sie czepiał ale to co piszesz jest manipulacją.W samych katowicach jest 22 Biedronki 4 wielkie centa handlowe(SSC,galeria katowicka,Punkt 44,Delikatesy),jest Centrum Dąbrówka,3 Stawy.A i jeszcze 2 giełdy.Więcej nie chce mi sie szukać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prezydent otworzył... market 2017/07/22 21:48 #173131

Błażej czyli potępiasz budowę tego marketu?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prezydent otworzył... market 2017/07/22 22:53 #173132

georg11 napisał: Nie żebym sie czepiał ale to co piszesz jest manipulacją.W samych katowicach jest 22 Biedronki 4 wielkie centa handlowe(SSC,galeria katowicka,Punkt 44,Delikatesy),jest Centrum Dąbrówka,3 Stawy.A i jeszcze 2 giełdy.Więcej nie chce mi sie szukać.


Ty nazywasz Punkt 44 "wielkim centrum handlowym"? Przecież tam jest tylko Cinema City i kręgielnia.

71hanysek napisał: Wieczni malkontenci....aż się żygać chce.
Naprawdę bytomski.pl pikuje OSTRO W DÓŁ...


Życie Bytomskie napisze, że to wielki sukces Damiana Bartyli, jednocześnie potępiając Koja i nasze materiały się wzajemnie zrównoważą.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prezydent otworzył... market 2017/07/23 01:34 #173133

Mój błąd,tak z rozpędu napisałem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prezydent otworzył... market 2017/07/23 10:29 #173134

Czy redakcja dąży do tego żeby być przeciwwagą dla "Życia Bytomskiego"???
A co z rzetelnym i obiektywnym opisywaniem rzeczywistości?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prezydent otworzył... market 2017/07/23 11:02 #173135

Po prostu mieszkańcy Karbia powinni jeździć na zakupy na bazar przy Matejki -oczywiście tramwajem.
Wówczas bytomski.pl byłby zachwycony.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prezydent otworzył... market 2017/07/23 11:26 #173136

@71Hanysek: Nie potępiam budowy tego marketu (Dino w dzielnicy Karb) tylko sposób w jaki to było załatwione, zaangażowanie władz miasta, zachęta finansowa no i brak wymiernych korzyści dla miasta. Takie inwestycje jeśli firmy nie płacą CIT-u dla miasta w którym się znajdują powinny dawać jakieś wymierne korzyści dla miasta. Zazwyczaj jednak powstają w oparciu o komercyjne wskaźniki liczby potencjalnych klientów - nie na prośbę władz miasta.

Nie podoba mi się sposób w jaki w Bytomiu mnożą się markety bo jest po prostu bałagan. W Szombierkach i Śródmieściu jest ich za dużo. Najprawdopodobniej wynika to ze źle stworzonego MPZP, które pozwalało na funkcję handlową.

Nie podoba mnie się także, że prezydent przyjeżdżał i przecinał wstęgę do prywatnej inwestycji służącej co najwyżej Dino i ludziom, którzy "trochę taniej" niż w Żabce i innych mniejszych sklepach zrobią zakupy. Dla właścicieli lokalnych sklepików (z wyjątkiem monopolowych 24h) oznacza to bankructwo i mniej wpływów do budżetu miasta.

Odnośnie Punktu 44: Powstał on z myślą ożywienia dzielnicy Załęże po krachu z początku lat 90. Niestety nie spełnił pokładanych nadziei (co prawda zmniejszył bezrobocie, ale i tak głównymi klientami są ludzie z innych dzielnic lub miast, którzy przyjeżdżają tam na chwilę i wracają).

Co do CH nie uważam by w Bytomiu był ich jakiś szczególny nadmiar. Jedynie zauważam, że Agora nie wniosła niestety pozytywnej przemiany do centrum miasta, ulice Dworcowa i okolice nadal są praktycznie martwe.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prezydent otworzył... market 2017/07/23 15:04 #173137

Ale ty se możesz myślec co tylko chcesz.Dopóki ludzie kupuja w tych sklepach i one nie bankrutuja to znaczy,że wcale ich za dużo nie jest

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prezydent otworzył... market 2017/07/23 20:11 #173138

Wiadomo, że supermarket na Karbiu był potrzebny ale żeby zaraz "reklamować" jego otwarcie przecięciem wstęgi przez prezydenta miasta...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prezydent otworzył... market 2017/07/23 20:22 #173139

71hanysek napisał: Czy redakcja dąży do tego żeby być przeciwwagą dla "Życia Bytomskiego"???
A co z rzetelnym i obiektywnym opisywaniem rzeczywistości?

A gdzie tu Bytomski.pl mija się z prawdą?

Jak budowano Agorę, to inwestor na swój koszt przebudował układ komunikacyjny wokół powstającego obiektu. Tymczasem gmina dla inwestora planowanego parku handlowego na Karbiu za własne pieniądze zamierza przebudować drogi w tym rejonie. To samo było, jak budowano park handlowy w Szombierkach - tam też miasto przebudowało z własnych środków skrzyżowanie Zabrzańskiej z Wyzwolenia, aby łatwiej było dojechać do Kauflanda.

Damian Bartyla idzie na rękę wielkim sieciom, a nie robi nic, żeby jakoś wspomóc lokalny biznes. Czy ktokolwiek słyszał o tym, żeby miasto np. remontowało lokale użytkowe? Oferta powierzchni handlowych i usługowych Bytomskich Mieszkań to jedna wielka ruina, a stawki czynszu w przetargach są już takie, jak na rynku komercyjnym. Drobnym przedsiębiorcom w tym mieście nikt nie pomaga - a już na pewno nie ma szans, by dla nich gmina przebudowała kosztem 2 mln zł jakąś drogę.

Błażej napisał: Co do CH nie uważam by w Bytomiu był ich jakiś szczególny nadmiar. Jedynie zauważam, że Agora nie wniosła niestety pozytywnej przemiany do centrum miasta, ulice Dworcowa i okolice nadal są praktycznie martwe.

Bo potencjał Agory jest zupełnie marnowany przez Bytom. Stan nawierzchni Dworcowej jest tragiczny, na chodniku na Sądowej dwie dorosłe osoby nie są w stanie się minąć, Piekarska od lat nie może doczekać się remontu, a na Rynku nie organizuje się już żadnych większych imprez, które przy okazji przyciągały ludzi do tamtejszych lokali, bo teraz doradca prezydenta musi robić festiwal w Muszli Koncertowej, na czym korzysta tylko tamtejsza budka z piwem. Poruszanie się na zewnątrz Agory to mordęga, a w dodatku nie ma tam nic, co mogłoby skłonić ludzi do chodzenia po mieście.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prezydent otworzył... market 2017/07/23 23:29 #173145

Tylko mówię o procesie jaki zachodzi - czynniki jakie się na to składają, a jest ich bardzo wiele to inna sprawa.
Rybnik też boryka się do dzisiaj z wymieraniem śródmieścia przez 2 CH w pobliżu siebie (focus i plaza). Agora jednak jako jedno centrum powinna być magnesem. Tym ma szanse stać się jedynie wtedy kiedy na ul. Dworcową wróci deptak z prawdziwego zdarzenia, wrócą restauracje, pizzerie i inne lokale, które zdecydowanie ożywią ulicę, a nie banki, żabki i sklepy monopolowe...

Miasto nie ma prawa się zdrowo rozwijać jeśli jego centrum jest martwe, jeżeli wokół są pustostany, jeżeli nie ułatwia się życia lokalnym przedsiębiorcom tylko wielkim korpo, które nie wnoszą dochodu...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prezydent otworzył... market 2017/07/24 06:54 #173148

Błażej napisał: Tylko mówię o procesie jaki zachodzi - czynniki jakie się na to składają, a jest ich bardzo wiele to inna sprawa.
Rybnik też boryka się do dzisiaj z wymieraniem śródmieścia przez 2 CH w pobliżu siebie (focus i plaza). Agora jednak jako jedno centrum powinna być magnesem. Tym ma szanse stać się jedynie wtedy kiedy na ul. Dworcową wróci deptak z prawdziwego zdarzenia, wrócą restauracje, pizzerie i inne lokale, które zdecydowanie ożywią ulicę, a nie banki, żabki i sklepy monopolowe...

Rybnik jest doskonałym przykładem! Tam miasto, by stworzyć przeciwwagę dla Focusa i Plazy zainwestowało w przebudowę kilku ulic tworząc na nich atrakcyjny deptak. Co więcej władze miasta zamierzają rozprawić się z reklamowym chaosem w przestrzeni miejskiej, zamiast szpetnych barierek przy ulicach sadzona jest roślinność, ujednolicono wygląd ogródków letnich i planowane jest utworzenie katalogu mebli miejskich - wszystko po to, aby ludzie chcieli spędzać czas na mieście, a nie tylko w centrach handlowych.

I jeszcze jedna ciekawostka - Rybnik też weźmie kredyt z EBI. Różnica między naszymi miastami jest taka, że my większość tych pieniędzy chcemy przeznaczyć na budowę stadionu, a Rybnik chce je spożytkować na wkład własny do budowy Drogi Regionalnej Racibórz - Pszczyna. Po tym od razu widać którzy samorządowcy myślą perspektywicznie, a którzy są nastawieni tylko na bieżącą konsumpcję dostępnych środków.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Robert CzykielGhost


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.