Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Alternatywni Turyści z Bytomia ruszają w drogę

Alternatywni Turyści z Bytomia ruszają w drogę 2009/04/20 15:42 #26357

<a href=" bytomski.pl/hosting/z6515150X.jpg " rel="lytebox" title="Ciekawych miejsc na Śląsku nie brakuje. Stanisław Ruksza, dyrektor programowy Kroniki, co chwilę musi na specjalnej mapie zaznaczać kolejne atrakcje">
<img border="0" src=" bytomski.pl/hosting/z6515150X.jpg " width="162" height="114" align=left>Projekt Alternatif Turistik rozpoczęty! Do 20 maja bytomska Kronika będzie centrum logistycznym, wypożyczalnią rowerów i bazą wypadową dla wielbicieli niebanalnej turystyki.

Turystyczny powab węzła kolei towarowej Bytom - Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie mógł pozostać nieodkryty, gdyby kilkunastoletni Stanisław Ruksza, dziś dyrektor programowy Kroniki, a wtedy uczeń podstawówki, nie jeździł na rowerze. - Szukałem fajnych terenów. Przypadkiem trafiłem na węzeł. Tyle się tam działo, cały czas coś się przesuwało, brzęczało, dzwoniło. Wtedy jeszcze nie byłem świadom, że istnieje muzyka industrialna i że interesuje mnie przemysł - mówi Ruksza. Wówczas nie wiedział jeszcze, że w latach 60. Kazimierz Karabasz, klasyk polskiego dokumentu, poświęcił temu węzłowi jeden ze swoich filmów. Od soboty film Karabasza można oglądać w Kronice, a w czwartek Ruksza poprowadzi na węzeł rowerową wycieczkę.

Wszystko w ramach projektu Alternatif Turistik, wspólnego przedsięwzięcia Kroniki, prekursora industrialnych wycieczek Marcina Dosia i Przemo Łukasika, współzałożyciela pracowni architektonicznej Medusa Group, wspieranych przez bytomski magistrat. Projekt zainaugurowano w sobotę otwarciem wystawy w Kronice i publikacją wizualnej książki przygodowej Marcina Dosia "Indunature". Na dołączonej do niej mapie zaznaczone są największe industrialne atrakcje Śląska i Zagłębia.

Alternatywni turyści będą przemieszczać się bez pośpiechu. W czwartek najpierw pojadą na dworzec główny w Bytomiu. Wsiądą do pociągu jadącego w stronę Nakła. - Pociąg jedzie powoli ze względu na szkody górnicze. Po drodze mija się kopalnie, huty i cegielnie. To świetna trasa widokowa, lepsza od kolejki wąskotorowej - zachwala Ruksza.

Jadąc z Nakła w kierunku swojego celu, chcą obejrzeć stojącą przy zabytkowej tarnogórskiej kopalni srebra maszynę parową. Do muzeum wchodzić nie zamierzają. Za wstęp trzeba płacić, a alternatywna turystyka ma być tania, dla każdego. - To dobra oferta na kryzys ekonomiczny - mówią organizatorzy. Potem zatrzymają się na piknik nad zalewem przy Hucie Cynku "Miasteczko Śląskie", gdzie o tej porze roku jeszcze nie ma turystów. Plan może ulegać zmianom w zależności od energii uczestników i nowych pomysłów.

- W latach 70. amerykański artysta konceptualny Robert Smithson wymyślił, że zamiast robić kolejną rzeźbę czy obraz, lepiej zabrać ludzi na spacer. Po co produkować dodatkowe obrazy, skoro istnieją takie, których jeszcze nie ogarnęliśmy i nie zrozumieliśmy - mówi Ruksza.

Alternatif Turistik, część szerszego programu Made in Bytom, ma zwrócić uwagę na poprzemysłowy pejzaż Górnego Śląska. Pierwsza wycieczka rusza już jutro. Turyści pojadą do Stolarzowic, mijając po drodze m.in. bytomską Wenecję i Bobrek, czyli pierwszą dzielnicę, która ma swoją własną subkulturę.

W każdą środę i piątek z Kroniki wyruszać będzie grupa pod przewodnictwem Wacława Misiewicza, bywalca wszelakich imprez kulturalnych. - Wacław poprowadzi wymagające wyobraźni wycieczki do miejsc nieistniejących, tam, gdzie kiedyś był browar albo synagoga - mówi Ruksza.

Po Bytomiu oprowadzać będzie także fotograf Roman Łuszczki, po Elektrociepłowni "Szombierki" i Hucie "Katowice" ich pracownicy. Szyb "Krystyna" pokaże Przemo Łukasik, współautor projektu rewitalizacji szybu, a przez miasta Zagłębia szlakiem żydowskiego przemysłu powiedzie uczestników Fundacja "Brama Cukermana". Na wycieczki należy się zapisywać. Lepiej szybko, bo miejsc już prawie nie ma. Dokładne informacje dostępne na stronie www.kronika.org.pl
gazeta.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Alternatywni Turyści z Bytomia ruszają w drogę 2010/02/16 15:20 #37805

Bytom staje się turystyczną potęgą. AlternatywnąAlternatywni turyści wracają na szlak! Z bytomską Kroniką znów można wybrać się na postindustrialne wycieczki. Tym razem nie tylko dla podziwiania widoków, ale i nasłuchiwania dźwięków. Już niedługo po turystycznych szlakach Bytomia poprowadzą nas też mapy

Wychodzimy ze ścisłego centrum Bytomia. Wspinamy się na kolejową skarpę obok kopalni Rozbark, skąd doskonale widać jej piękną ruinę. Kiedy po zejściu otrzepujemy się ze śniegu, zza zakrętu wyjeżdża ciągnięty przez konia drewniany wóz z węglem. - Ojej, nie mamy czegoś takiego w Paryżu! - mówi Geraldine Piquet, wolontariuszka, która prosto z francuskiej stoicy trafiła do Bytomia. Uczy dzieci angielskiego, ale w poniedziałek wybrała się na wycieczkę w ramach projektu "Drogi bez skrótów", nowej odsłony prowadzonego już od kilku miesięcy przez bytomską Kronikę Alternatif turistik.

To już trzeci taki prowadzony przez Marcina Dosia spacer w ciągu ostatnich kilku dni. W poprzednich udział brało po kilkanaście osób. W poniedziałkowy poranek uczestników było tylko kilkoro, za to zdeterminowanych. Przeszli przez zaśnieżony rezerwat Żabie Doły, dolinę Bytomki, kolonię Zgorzelec, zahaczyli o Hutę Zygmunt. Zgodnie z tradycją alternatywnej turystyki trochę się pogubili.

- "Drogi bez skrótów" to kontynuacja i rozwinięcie Alternatif turistik. Tym razem nastawiamy się nie tylko na patrzenie, ale i na słuchanie miasta - mówi Agata Tecl z Kroniki. Pomysł podrzucił Marcin Dymiter aka Emiter, eksperymentujący z dźwiękiem artysta, który już kiedyś odwiedził Bytom. Jeszcze w tym tygodniu wróci, żeby przy pomocy uczestników alternatywnych wycieczek nagrać dźwiękowe pocztówki. Gotowe zostaną wydane na płycie.

Owocem projektu mają być też mapy. - Osoby, które korzystają z naszej wypożyczalni rowerów, często pytają o mapy z trasami, którymi mogłyby pojechać. Postanowiliśmy im je dać. Skoncentrujemy się na Bytomiu, ale mamy nadzieję, że mapy staną się punktem wyjścia do eksploracji całego Śląska - dodaje Tecl. Trzy autorskie plany opracują Doś i Bartłomiej Cisowski, architekt i przewodnik po województwie. Na pierwszej mają zostać zaznaczone miejsca idealne do turbogolfa, na drugiej - bytomskie osobliwości. Trzecia mapa ma być poświęcona obiektom nieistniejącym lub właśnie znikającym z pejzażu Bytomia. - Nie przywrócimy ich do życia, ale możemy o nich pamiętać i przekazać wiedzę o tym, jakie kiedyś było to miasto, przyszłym pokoleniom. Taki właśnie cel będzie miała ta mapa - mówi Cisowski. Zamierza umieścić na trasie między innymi klub Pyrlik, który kilkadziesiąt lat temu był w Bytomiu (pozbawionym wtedy uczelni wyższych!) ośrodkiem życia studenckiego. Dzisiaj nie istnieje nawet kamienica, w której się mieścił.

Tym razem do uczestnictwa w projekcie Kronika chce zachęcić szczególnie młodzież i dzieci. - Pracujemy z nimi w Kronice. Wiele z nich postrzega Śląsk jako miejsce bez perspektyw. Chcemy im zaprezentować bardziej optymistyczną wizję - dodaje Tecl.

Szczegółowe informacje o "Drogach bez skrótów" znajdują się na stronie
Gazeta.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Alternatywni Turyści z Bytomia ruszają w drogę 2010/02/16 15:52 #37809

 • mk1992
 • mk1992 Avatar
 • Gość
 • Gość

zza zakrętu wyjeżdża ciągnięty przez konia drewniany wóz z węglem. - Ojej, nie mamy czegoś takiego w Paryżu! - mówi Geraldine Piquet, wolontariuszka, która prosto z francuskiej stoicy trafiła do Bytomia.


Nie wiem jak Wy, ale mi trochę się wstyd zrobiło za nasze miasto z tego powodu... :(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Alternatywni Turyści z Bytomia ruszają w drogę 2010/02/16 15:58 #37813

A mi nie. To interesujący element naszego folkloru. To tak jakby na wsi mieli się wstydzić krów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Alternatywni Turyści z Bytomia ruszają w drogę 2010/02/16 16:00 #37815

Krów się na wsi wstydzić nie powinni..przynajmniej tych czystych i zadbanych, a i mogliby po nich posprzątać...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Alternatywni Turyści z Bytomia ruszają w drogę 2010/02/16 18:30 #37829

 • figa
 • figa Avatar
 • Gość
 • Gość

mk1992 napisał: Nie wiem jak Wy, ale mi trochę się wstyd zrobiło za nasze miasto z tego powodu... :(


A ja patrzę na te wozy z rozrzewnieniem i nostalgią.
Już niedługo ich nie będzie...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Alternatywni Turyści z Bytomia ruszają w drogę 2010/02/16 20:07 #37835

 • verdun
 • verdun Avatar
 • Gość
 • Gość

figa napisał:

mk1992 napisał: Nie wiem jak Wy, ale mi trochę się wstyd zrobiło za nasze miasto z tego powodu... :(


A ja patrzę na te wozy z rozrzewnieniem i nostalgią.
Już niedługo ich nie będzie...


A pamiętacie karawany z końmi. Piękne były!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Alternatywni Turyści z Bytomia ruszają w drogę 2010/02/16 23:11 #37851

Tak trochę a propos alternatywnej turystyki to ostatnio zainteresowałem się nartami i na jednej ze stron znalazłem fotorelacje ze zjeżdżania z hałd:
Więcej zdjęć i informacji: http://www.skiforum.pl/showthread.php?t=28931

Ci narciarze przymierzali się do zjeżdżania w dolomitach w Bytomiu, ale póki co relacji brak.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Alternatywni Turyści z Bytomia ruszają w drogę 2010/04/25 09:05 #42641

Wyróżnienie dla Bytomia

Turystyka w Bytomiu, choć tak inna od tej powszechnie rozumianej, ma się świetnie. A wszystko za sprawą realizowanego przez bytomską Kronikę projektu Alternatif Turistik. To interdyscyplinarne przedsięwzięcie, które porwało miłośników odkrywania postindustrialnych skarbów naszego regionu, ujęło również jury konkursu Złote Formaty.

To właśnie w ramach tego konkursu, będącego częścią Festiwalu Promocji Miast i Regionów, Alternatif Turistik, czyli uśmiech z destrukcją w tle zdobył wyróżnienie w kategorii event i tym samym znalazł się w czołówce najlepszych projektów służących promocji miast i regionów zrealizowanych w 2009.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsze wyróżnienie Alternatif Turistik. W ubiegłym roku projekt został doceniony przez Marszałka Województwa Śląskiego, który nagrodził go dyplomem za zasługi dla rozwoju turystyki w województwie śląskim.

Dla niewtajemniczonych: Alternatif Turistik to interdyscyplinarne przedsięwzięcie zainicjowane wiosną ubiegłego roku przez CSW Kronika, które skupiało na stworzeniu nowej, równoległej mapy Śląska, wykorzystującej miejsca na co dzień niezauważane, tropiącej postindustrialną architekturę oraz jej „cichych” użytkowników.

W ramach projektu odbyło się kilkanaście wycieczek z przewodnikiem po postindustrialnych terenach Górnego Śląska, a także spotkania z artystami, koncerty, warsztaty, projekcje filmowe, a także pikniki na hałdach czy turbo golf w poprzemysłowych ruinach, mające przekonać do alternatywnego sposobu eksploracji regionu.

Bytom.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Alternatywni Turyści z Bytomia ruszają w drogę 2010/04/26 08:58 #42751

Stachmtg napisał:

Wyróżnienie dla Bytomia

Turystyka w Bytomiu, choć tak inna od tej powszechnie rozumianej, ma się świetnie. A
Bytom.pl


Wyróżnienie wyróżnieniem - to miła rzecz, ale stwierdzenie, że turystyka ma się u nas "świetnie" jest propagandą sukcesu i mega nadużyciem, bo turystyka nie ma się ani świetnie, ani dobrze w naszym mieście (co na forum zostało zresztą powtierdzone PRZED pojawieniem się tego tendencyjnego artykułu). Jej po prostu nie ma! Po pierwszym zdaniu większość bytomian nie będzie czytać dalej tego rodzaju tekstów, bo obrażają one przeciętną inteligencję...

Najlepszy przykład - jedyny poprzemysłowy obiekt, który do turystyki się w miarę nadaje, jest czynny w tygodniu, a zamkniety w weekendy - EC Szombierki. Wiem, "nie miasto jest jego gospodarzem" - i tak koło się zamyka.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Alternatywni Turyści z Bytomia ruszają w drogę 2010/05/01 10:32 #43306

Alternatywny piknik z KronikąWarsztaty dźwiękowe – dla młodszych, wycieczka krajoznawcza po okolicy połączona z turbogolfem – dla nieco starszych. 1 maja CSW Kronika otwiera alternatywny sezon turystyczny.

Program "Pikniku z widokiem" rozpoczną o 12.00 warsztaty dźwiękowe dla dzieci, które poprowadzą Arta Karane, Bartłomiej Persich i Geraldine Piguet. Dla najmłodszych przygotowano również zawody turbogolfa, które odbędą się pod czujnym okiem Marcina Dosia. Z kolei od 16. 00 do 18.00 na starszych kronikowiczów czeka wycieczka po okolicy, a wieczorem koncerty: Dead Factory, Hoarfrost, Inner Vision Laboratory.

Wszystko to odbywać się będzie w Parku Miejskim w okolicach pozostałości po spalonym kościele.

Projekt realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Polskie Forum Edukacji Europejskiej w ramach programu Akademia Orange.

Bytom.pl


Po pierwszy zmieniło się miejsce i piknik odbywać się będzie na opuszczonym stadionie czarnych.

Po drugie aura nie bardzo im niestety sprzyja:(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1
Moderatorzy: Robert CzykielGhostolowpbFantus


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.