Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: [aktualizacja] Nowy zespół przyrodniczo-krajobrazowy

[aktualizacja] Nowy zespół przyrodniczo-krajobrazowy 2012/01/25 01:02 #91336

Na najbliższej sesji Rady Miasta rajcowie zadecydują o utworzeniu kolejnego w Bytomiu Zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Jedynym do tej pory były Żabie doły na granicy z Chorzowem. Teraz ten status może zyskać fragment Lasu Bytomskiego, zwany Miechowicką Ostoją Leśną.

Zespoł przyrodniczo-krajobrazowy w Miechowicach ma mieć obszar 305,60 ha, ograniczony ulicami Stolarzowicką i Frenzla od północy i południa oraz granicą z Zabrzem i zabudowaniami osiedla mieszkaniowego od zachodu i wschodu. Jest to interesujący teren pod wieloma względami. Podobnie jak w przypadku Żabich Dołów, Miechowicka Ostoja Leśna została w pewnym sensie ukształtowana przez działalność człowieka, co dziś decyduje o jej unikatowości. Jest to bowiem obszar dawnej działalności górniczej kopalnictwa rud ołowiu, cynku i żelaza, w wyniku czego las usiany jest starymi szybami górniczymi i hałdami. Wraz z doliną Potoku Rokitnickiego i jego dopływami tworzą złudzenie krajobrazu górskiego.

W czasach, gdy las znajdował się w posiadaniu rodu Tiele-Wincklerów, dokonano nasadzeń wielu gatunków drzew, niewystępujących na tym terenie, a pochodzących m.in. z rejonów górskich takich jak Tatry, czy Alpy, obu Ameryk, czy Japonii. Drzewa te po dziś dzień można znaleźć w lesie miechowickim, co jest kolejną unikatową cechą tego miejsca. Ciekawostką jest, iż po rodzinie magnatów kopalnianych ostały się jeszcze inne "pamiątki". W Dolinie Trzech Stawów można natknąć się na zabytkowe źródełka, a także romantyczną "Ławę Różaną".

Jeśli radni uznają za wyjątkowe wartości przyrodniczo-krajobrazowe Miechowickiej Ostoi Leśnej, obszar ten zostanie objęty prawną ochroną. W związku z tym, na nie będzie można przekształcać rzeźby terenu, uszkadzać i zanieczyszczać gleby, likwidować zbiorników wodnych, zabijać dzikich zwierząt, niszczyć nor, legowisk zwierzęcych oraz
tarlisk i złożonej ikry. W założeniu utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego na tym obszarze ma umożliwić zachowanie fragmentu terenów leśnych, oczek wodnych i polan śródleśnych ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych oraz z uwagi na licznie występujące na tym obszarze siedliska chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Pieczę nad Miechowicką Ostoją Leśną ma trzymać Nadleśnictwo Brynek, które na jej terenie będzie prowadzić gospodarkę leśną, według przyjętego planu urządzenia lasu.

AKTUALIZACJA: Podczas dzisiejszego głosowania, radni wyrazili zgodę na utworzenie nowego zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w Miechowicach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Robert CzykielGhostolowpbFantus


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.