Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Wieża ciśnień - odsłona druga

Wieża ciśnień - odsłona druga 2013/06/06 19:48 #128714

17 lutego miał miejsce protest bytomian i miłośników architektury postindustrialnej z regionu, w obronie bytomskiej wieży ciśnień przy ulicy Oświęcimskiej. Dzisiaj, po czterech miesiącach, odbyła się konferencja prasowa. Ale wróćmy do początków. Skorzystam z tekstu w „Dzienniku Zachodnim” (wydanie internetowe): W ubiegłym roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał wykonanie ekspertyzy stanu wieży. Ekspertyza wykazała bardzo zły stan techniczny. Na jej podstawie PINB w grudniu 2012 roku wydał nakaz wyłączenia wieży z użytkowania(dzierżawili ją pod nadajniki operatorzy telefonii komórkowych). W styczniu nadzór budowlany zadecydował, że do końca maja 2013 wieża ma zostać rozebrana.

Szkoda tylko, że nie wspomina się o praprzyczynie całego „zamieszania” czyli o przedsiębiorcy górniczym, który uznał, że warto pozbyć się wieży, bo jak „przejdzie ściana”, to w tym miejscu może być różnie. Teraz ważny fragment: Ze względu m.in. na protesty mieszkańców BPK wystąpiło o zawieszenie tej decyzji. I podjęło współpracę z pracownią architektoniczną. A więc nie ze względu na ochronę dziedzictwa postindustrialnego, ale ze względu na protest, a współpraca to efekt udziału Przema Łukasika w proteście i jego oferty pomocy, za co mu chwała mu.

Swój projekt nazwał „H2O” nawiązując do pierwotnego przeznaczenia wieży a jednocześnie skojarzenie z wodą, jako „nowym życiem” obiektu.
Po analizie możliwości odrzucono koncepcje zagospodarowania tego miejsca na muzeum, dom kultury czy inny tego typu obiekt.
Także koncepcja przeznaczenia wieży na obiekty mieszkalne, upadła, bo szanse znalezienia inwestora byłyby w tym przypadku znikome. Choćby ze względu na ogromną kubaturę wieży.
- Przygotowaliśmy więc koncepcję na funkcje biurowe /…/ Drugi pomysł, wymagający mniej przeróbek to centrum-gigantyczna serwerownia - mówi architekt.

Co na to miasto po czterech miesiącach? Ano zorganizowało konferencję, aby przedstawić wyniki prac… Przemo Łukasika i żeby powiedzieć: Na pewno na czas konsultacji społecznych będzie ta decyzja wstrzymana. A co na to gospodarz miasta? Damian Bartyla, prezydent Bytomia, dodał, że konsultował temat stanu wieży z trzema biegłymi i nie jest wykluczone, że będzie nowa ekspertyza dotycząca tego, ile wieża może stać bez zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców. Już z tych wstępnych rozmów wynika, że stan wieży nie jest taki zły, jak stwierdził to inspektorat budowlany. 12 czerwca mam także zaplanowane spotkanie z minister Bieńkowską w sprawie dodatkowej puli pieniędzy dla Bytomia. Będę chciał poruszyć na nim temat wieży – podkreślał prezydent. No to czekamy na rozmowę i na cud…
A teraz uwaga, powraca wątek górniczy: Prezes BPK na pytanie, dlaczego do tej pory firma nie zwróciła się o kwestie odszkodowań z tego tytułu do Kompanii Węglowej stwierdził, że trudno mu odpowiadać za poprzedników. I przypomniał, że w marcu BPK wyczyściło zaniedbaną od kilku lat klatkę schodową wieży. Panie prezesie, to teraz pana odpowiedzialność, nie mitycznych poprzedników. Do czerwca 2012 nie było żadnej decyzji, a tym bardziej ekspertyzy, mówiącej o zagrożeniu wieży przy ulicy Oświęcimskiej. Tak więc jak zawsze: zamiast działania – spychologia. Ale na szczęście z chronologią trudno dyskutować…

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wieża ciśnień - odsłona druga 2013/06/06 20:37 #128719

A gdzie podziały się te setki tys. zł wypłacone w poprzednich latach BPK za dzierżawę wieży pod nadajniki GSM ? Bo przecież widać, że nie przeznaczono ich na jakikolwiek remont wieży. Spokojnie można było wykonać większość prac remontowych za te pieniądze, wieża byłaby dalej w użytku i nadal byłby wpływu z tytułu dzierżawy. No ale lepiej teraz udawać obrońce uciśnionego narodu, a przez 6 lat kadencji nawet klatki nie było komu wyczyścić.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wieża ciśnień - odsłona druga 2013/06/06 21:08 #128722

BPK w tym okresie miało inne priorytety, to znaczy realizację projektu "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej", wartości kilkuset milionów złotych, a w efekcie :
- budowa kanalizacji sanitarnej: 77,64 km
- przebudowa kanalizacji sanitarnej: 37,95 km
- modernizacja wodociągu: 63,61 km
- budowa kanalizacji deszczowej: 22,9 km
- modernizacja kanalizacji deszczowej: 20,25 km
- pompownie ścieków: 35 szt.
- stopień skanalizowania aglomeracji rozumiany jako stworzenie mieszkańcom możliwości
podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej: 98%
- obniżenie strat wody do wartości: 18%

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wieża ciśnień - odsłona druga 2013/06/06 21:20 #128723

Zamiast dbać o "kurę znoszącą złote jaja", żeby żyła jak najdłużej to postanowiliśmy ją wtrącić do klatki licząc tylko na zyski.


P.S. Dzień dobry, jakie były koszty inwestycji i jakie są odpisy amortyzacyjne (koszty) BPK ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wieża ciśnień - odsłona druga 2013/06/06 22:48 #128733

Inne priorytety? To takie wychodzenie z założenia: remontuje łazienkę, kuchnia sie wali, no ale ja remontuje łazienkę i nie jestem w stanie zając sie dwiema rzeczami na raz? Ilu ludzi jest zatrudnionych w BPK? Na prawdę zajęcie sie kilkoma rzeczami na raz przerasta ich możliwości?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wieża ciśnień - odsłona druga 2013/06/07 00:00 #128740

Piotrowi chyba chodziło o priorytety finansowe, tzn. pieniądze z dzierżawy wieży niby szły na remonty i inwestycje ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wieża ciśnień - odsłona druga 2013/06/07 06:58 #128742

No proszę, proszę.
Jak mityczny feniks z popiołów pokazał się nam Pan Były Prezydent.
Niemniej dziękuję i cieszę się, że jednak oficjalnie pokazał się Pan na forum. Szkoda tylko, że tak późno.

- - -
A teraz do rzeczy:

Skoro nagle, w zupełnie odmiennej rzeczywistości, zaczęło zależeć Panu na Wieży chciałbym się dowiedzieć jakie działania w jej sprawie podjęły poprzednie władze miasta z Panem na czele?
Dlaczego wcześniej nie interesował się Pan wieżą, dlaczego choćby ówczesny zarząd BPK nie wyczyścił klatki schodowej? Przecież to nie wymagało olbrzymich nakładów czy działań administracyjnych?
Przez 1,5 kadencji nic się nie działo pozytywnego z Wieżą, a teraz - raptem po kilku miesiącach - ocenia Pan obecne działania.
Dla mnie jest to zalążek hipokryzji.
Ciekawe ile jeszcze takich "kwiatków" wyjdzie.

I proszę nie mącić wodolejstwem - chciałbym uzyskać, krótkie, konkretne odpowiedzi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wieża ciśnień - odsłona druga 2013/06/07 12:45 #128756

To, że BPK miało inne priorytety nie ma nic wspólnego ze sprawą. Nie widzę problemu żeby realizować kilka projektów jednocześnie.

W ramach wyjaśnienia za projekt Poprawy gospodarki wodno-sciekowej na terenie Gminy Bytom odpowiadała Jednostka Realizująca Projekt.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wieża ciśnień - odsłona druga 2013/06/07 13:12 #128759

Zupełnie odbiegam od tematu. Oglądam sobie fotki naszych "polityków" - avatary: P. Koja, J. Snochowskiego czy T. Chojnackiego i zauważyłem jedną wspólną cechę.
Nie wiedzą oni bowiem, co zrobić z prawą ręką. I cała trójka uznała, że najlepiej będzie, jak ją pokażą na fotce. :cheer:
No chyba, że im głowy ciążą od - nadmiaru myśli ... - i muszą je podeprzeć ...

PS Jest taki film z roku 1969 "Mózg" z Davidem Nivenem w roli głównej. Bohater filmu (D. Niven) też musiał sobie głowę podtrzymywać, właśnie z powodu "posiadania" ciężkiej głowy (mózgu) ...:cheer:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wieża ciśnień - odsłona druga 2013/06/07 13:39 #128760

Leszek napisał: Oglądam sobie fotki naszych "polityków" - avatary: P. Koja, J. Snochowskiego czy T. Chojnackiego i zauważyłem jedną wspólną cechę. Nie wiedzą oni bowiem, co zrobić z prawą ręką. I cała trójka uznała, że najlepiej będzie, jak ją pokażą na fotce.

To jest element stylu Business casual , modnego również wśród polityków. Taka pozycja (i ubranie - koszula bez krawata) na fotkach nazywa się "dystyngowany luzak" i ma na celu stworzenie pozorów zbliżenia z masami, jednak z zachowaniem respektu dla pełnionej przez sfotografowanego funkcji ...
Uczyli tego na I roku marketingu i nadal uczą na każdym szkoleniu z Public Relations :lol:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wieża ciśnień - odsłona druga 2013/06/07 14:29 #128762

"... luzak" - to mi się raczej z koniem kojarzy ...:)

PS No tak, wiem już zatem, kto brał udział w kursach marketingu i PR.:)
PS2 "dystyngowany luzak" - po angielsku "lucky loser" ... :cheer:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wieża ciśnień - odsłona druga 2013/06/07 21:29 #128780

Ostatnie 3 wpisy niosą za sobą więcej treści niż post autora tego wątku...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wieża ciśnień - odsłona druga 2013/06/07 23:05 #128787

Chyba można uznać, że milczenie to też jakaś odpowiedź.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wieża ciśnień - odsłona druga 2013/06/09 08:09 #128820

Piotrek chyba pomylił swojego bloga (którego prowadził na Onecie) z forum. Tutaj jak powiesz "A" to trzeba powiedzieć też "B", chyba, że nie masz nic więcej do powiedzenia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.