Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Gdzie są granice absurdu?

Gdzie są granice absurdu? 2013/07/17 20:07 #131016

Czytam i oczom nie wierzę: Bytom jest najmilszym miastem w Polsce – udowodnili to mieszkańcy w spektakularny sposób wygrywając plebiscyt Milki. Teraz dowiedzą się o tym kierowcy wjeżdżający do miasta – przy Drodze Krajowej nr 11 stanie pierwsza gigantyczna fioletowa tablica witająca przyjezdnych. To jakaś kompletna partyzantka! Cieszę się z wygrania plebiscytu, cieszę się, że mamy dzięki temu darmową kampanię promocyjną. Ale kto za kilka miesięcy będzie o tym pamiętał? A fioletowe „witacze” zostaną. Fioletowe jak kolor pewnej marki, ale nie kolor Bytomia. I do tego nasz herb od tygodni utytłany w czekoladzie i nie tylko, bo nowa władza pozwala na używanie herbu prawie wszędzie. A przecież herb musi być traktowany z należytą godnością, szacunkiem i powagą.

A „witacze”? Ich projekt nie jest ani estetyczny, ani atrakcyjny. A co gorsza nie komunikuje marki miasta. Nie jest spójny ani z historią i tradycją miasta, ani z zapisami strategii rozwoju, ani promocji. Ot, radosna twórczość…, nijak mająca się do logiki, o wiedzy z zakresu marketingu terytorialnego nie wspomnę…

Osobiście jestem przeciwny temu pomysłowi. Nie chcę, aby moje miasto kojarzyło się tylko z fioletem Milki, nawet najmilszym. Jeżeli, czego życzę, za miesiąc bytomianie wygrają konkurs na najbardziej uśmiechnięte miasto organizowane przez np. przez Coca-Colę, to potem zmienimy witacze na czerwone z napisem „BYTOM Najradośniejsze miasto w Polsce WITAMY!” ?
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gdzie są granice absurdu? 2013/07/17 20:26 #131017

Zgadzam sie z Panem. Tego typu napis jest tak śmiesznie tani w wykonaniu, ze miasto samo mogłoby sobie na to pozwolić wg własnej myśli estetycznej. Gdyby powstała taka bramka, jak przy wjeździe do Katowic z ul.Katowickiej, to by było cos fajnego. Choć z punktu widzenia kierowcy bardziej by mnie przekonało naklejane oznakowanie i odblaski na jezdni, które znacznie poprawiają komfort jazdy w warunkach bez widoczności.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gdzie są granice absurdu? 2013/07/17 20:32 #131018

Powinieneś wiedzieć to najlepiej gdyż wielokrotnie je przekraczałeś. Ot chociażby wtedy gdy "zgodnie z logiką i wiedzą z zakresu marketingu terytorialnego" osmieszałeś miasto infantylnym logiem i hasłem "Bxtom energia kultury".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gdzie są granice absurdu? 2013/07/17 20:33 #131019

Piotr Koj napisał: , bo nowa władza pozwala na używanie herbu prawie wszędzie. A przecież herb musi być traktowany z należytą godnością, szacunkiem i powagą.


Za to stara wladza nie dawala zgody nikomu i cwaniaki uzywaly go i tak bo nikt tego nie pilnowal ci ktorzy chcieli wykorzystywac go legalnie nie mogli tego robic a miasto uzywalo jakiegos pseudo loga zamiast herbu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gdzie są granice absurdu? 2013/07/17 21:35 #131021

H PB napisał: Za to stara wladza nie dawala zgody nikomu i cwaniaki uzywaly go i tak bo nikt tego nie pilnowal ci ktorzy chcieli wykorzystywac go legalnie nie mogli tego robic a miasto uzywalo jakiegos pseudo loga zamiast herbu.

I to jest prawda. Uważam, że herb miasta jest własnością całej społeczności i każdy kto ma ochotę powinien mieć prawo go używać w dowolny sposób - bez żadnych opłat. Zwłaszcza wszelkiej maści producenci pamiątek. I co z tego, ze na tym zarobią? To wlaśnie oni mogą zapewnić miastu najlepszą promocję. Inną sprawą jest poszanowanie herbu a inną jego używanie. Jakkolwiek "witacze" milki są tandetne (kwestia gustu) to nie uwłaczają one samemu herbowi w żaden sposób.
Natomiast bezsensowne wydają mi sie wszelkie loga miasta. Jak już ustaliliśmy w innym temacie, aby logo było kojarzone z danym miastem, musi być niezmienne przez kilkanaście, może nawet kilkadziesiąt, lat (logo "I love NY" istnieje już 35 lat). Jeżeli każda nowa władza będzie zmieniała logo, to nigdy nie spełni ono swojej roli. A już hasło "Bytom energia kultury" to już totalna głupota. W mieście od 700-800 lat wydobywa się węgiel a opera istnieje od lat 70-ciu. Nasz region raczej po wsze czasy będzie z węglem kojarzony bo nie da sie tego wykrrzewić tak jak niemieckiej przeszłości miasta.
Dobrz Piotr napisał o swoim własnym logo - "Nie jest spójny ani z historią i tradycją miasta, ... Ot, radosna twórczość…,"
Ten sam idiotyzm promuje się w Katowicach - "miasto ogrodów". Że New Jersey to Garden State to rozumiem ale Katowice? Brak słów ... szczególnie, że prawie na każdym wjeździe do centrum stoi jakiś zabytkowy szyb wyciągowy (Agora, Centrum Kongresowe itd.) a nie gaj oliwny a elewacja każdego nowego budynku nawiązuje do węgla (NBP, NOSPR itd) a nie dżungli ... tez mi spójna startegia ... zwykłe wciskanie ludziom kitu i wyciskanie kasy miejskiej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gdzie są granice absurdu? 2013/07/17 22:43 #131025

Aż przypominają mi się bilbordy i plakaty "nie idę na referendum!"...

Takie coś wcale lepiej nie wygląda.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gdzie są granice absurdu? 2013/07/18 11:42 #131046

JarJar napisał: Ja TAM zagłosowałem na opcję "Bytom nie potrzebuje logo - wystarczy nam tradycyjny herb.".

I ja tez popieram.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gdzie są granice absurdu? 2013/07/18 11:42 #131047

Taaa, a Lokalny Patriota produkujący bezsprzecznie najlepsze souveniry z Bytomia (chyba zresztą jedyna) do dzisiaj nie może korzystać z herbu, nie może umieszczać go na koszulkach, aby bytomianie z dumą nosili swój własny herb. Poprzednie władze nie zgodziły się na takie wykorzystanie herbu - to jest dopiero absurd, a wręcz działalność na szkode miasta! Mam nadzieję, że nowa władza pozwoli im w końcu korzystac z herbu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gdzie są granice absurdu? 2013/07/18 15:16 #131067

A zgłosili się już do władz? Bardzo jestem ciekaw. Mam nadzieję, że nie zostali odesłani z prośbą o umotywowanie wniosku zbierając 13 tysięcy podpisów. Wydaje mi się, że zgody nie dostaną, na zasadzie "co nam tu jakiś prywaciarz będzie klepał kasę na NASZYM herbie!"

Co do ankiety to rozbraja mnie parcie niektórych na Krystynę. Jak można w logo wlepiać coś takiego? Co będzie jak już się ta Krysia zawali? Właściciel liczy na to pewnie nie mniej niż Gluckowa ze swoją - już byłą - kamienicą...
To nie jest wieża Eiffla czy krzywa w Pizie żeby się nie wiadomo jak kojarzyła z naszym miastem, podobnie lew.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gdzie są granice absurdu? 2013/07/18 22:46 #131080

Fantus, masz rację, że Krysią w obecnym stanie trudno się chwalić, ale moim zdaniem jest świetnym materiałem na bytomską wieżę Eiffla. Właśnie to, że pojawiła się w tak wielu propozycjach jest na to dowodem. Tę wieżę widać z wielu miejsc w mieście. To ona wyróżnia się najbardziej, gdy wjeżdża się do Bytomia od strony Orzecha, czy autostradą z północy. Za sprawą swojego kształtu łatwo zapada w pamięć. Gdyby została wyremontowana, a teren wokoło z głową zrewitalizowany, spokojnie mogłaby być używana jako symbol całego miasta - tak jak Spodek w Katowicach, czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gdzie są granice absurdu? 2013/07/18 22:55 #131081

Tylko, że nigdy wyremontowana nie zostanie, bo kosztowałoby to, lekko licząc, kilka milionów złotych. Znając polskie realia pewnie kilkanaście milionów. Kto da tyle?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gdzie są granice absurdu? 2013/07/19 01:41 #131083

MephiR napisał: Tę wieżę widać z wielu miejsc w mieście. To ona wyróżnia się najbardziej, gdy wjeżdża się do Bytomia od strony Orzecha, czy autostradą z północy. Za sprawą swojego kształtu łatwo zapada w pamięć.

Czy tobie się nie pomyliło z wieżą wodną (bo tak z opisu wygląda)? Gdzie z A1 widać Kryśkę?

MephiR napisał: Gdyby została wyremontowana, a teren wokoło z głową zrewitalizowany, spokojnie mogłaby być używana jako symbol całego miasta

"Gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem" ... ale niestety nie ma :(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gdzie są granice absurdu? 2013/07/19 12:25 #131106

Ano z różnych miejsc na autostradzie ją widać:


Poniżej co prawda fotka z Kopca, ale z poziomu DW911 panorama Bytomia niewiele się różni:
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gdzie są granice absurdu? 2013/07/19 19:00 #131124

MephiR napisał: Ano z różnych miejsc na autostradzie ją widać:

Na pierwszej fotce widać też Ewę, Bolko i trzy (a właściwie 4) wieże kościelne.
A "z różnych miejsc na autostradzie" widać co najwyżej ekrany akustyczne a nie Kryśkę :P

A z DW911 w pobliżu Kopca jest taki widok na Bytom
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Gdzie są granice absurdu? 2013/07/20 09:48 #131142

Ghost, ja nie napisałem, że widać tylko Krystynę, tylko że jej kształt jest najbardziej charakterystyczny w panoramie Bytomia. Z daleka wszystkie kościoły wyglądają tak samo. Natomiast ogromny młot jest dla wielu przyjezdnych egzotyczny i bardziej zapada w pamięć.

Natomiast co do twojej fotki ze Street View, to akurat była zrobiona w zachmurzony dzień, przy słabej widoczności. Otwórz sobie mapę i przybliż sobie w okolicach drugiego słupa WN, a zobaczysz Krystynę. Najlepiej by było, gdybyś sam, osobiście pojechał w ten rejon i przekonał się jak stamtąd ją widać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.