Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu otwarte

Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu otwarte 2016/11/24 19:57 #169583

To dla mnie wielka radość. W Bytomiu otwarto Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu, które powstało na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków Szpitala Specjalistycznego nr 2. Bardzo często mówiłem, że Bytom ma cztery okręty flagowe: kulturę, medycynę, edukację i mieszkańców. Stąd też na miarę naszych skromnych możliwości, zawsze staraliśmy się wspierać między innymi działające w naszym mieście kliniki i katedry. Wśród nich był także oddział kliniczny profesor Olejek. Jej zespół od lat zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wrodzonych wad rozwojowych u nienarodzonych jeszcze dzieci, opieką nad noworodkiem i jego matką, a także leczeniem chorób nowotworowych u kobiet. To jedyny w Polsce ośrodek, w którym są przeprowadzane operacje na płodzie jeszcze w łonie matki, u dzieci z rozszczepem kręgosłupa z przepukliną oponowo-rdzeniową. Operacje te dają dziecku szansę na większą sprawność intelektualną i ruchową po przyjściu na świat. Nowo otwarte Centrum stwarza zdecydowanie inne warunki pracy dla personelu i pobytu pacjentek, spełnia standardy nowoczesnej medycyny. Można śmiało powiedzieć – standardy światowe. Zostanie poszerzona działalność oddziału neonatologii i intensywnej terapii noworodka. Na tym oddziale będzie więcej stanowisk reanimacyjnych dla dzieci, będzie można przyjmować jeszcze więcej pacjentek z patologią ciąży, co przyczyni się do obniżenia wskaźników umieralności noworodków. Jak wspomniała prof. Olejek w czasie swojego wystąpienia, dzięki dotychczasowej działalności Kliniki, te wskaźniki na Śląsku znacznie się poprawiły.

Inwestycja kosztowała 23 mln zł. Koszt jednego metra kwadratowego w tym budynku to 4 450 złotych – tyle, co koszt metra kwadratowego mieszkania, a jest tu blok operacyjny, blok porodowy i nowoczesny sprzęt- mówi Antoni Jankowski, pełnomocnik dyrektora ds. strategicznych szpitala. Dodaje, że 8 mln zł szpital dostał z budżetu państwa, 10 mln zł od samorządu województwa, a reszta to wkład własny.

I ten ostatni akapit, dedykuje władzom Bytomia. Nie można nie pomyśleć w tej chwili o tym ile dobra można uczynić dla bytomian z sumy minimum 150 milionów złotych, które prezydent Bartyla zamierza wydać na swój pomnik, oj przepraszam – kompleks…

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.