Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Bytom to jednak hasiok?

Bytom to jednak hasiok? 2017/08/01 18:56 #173273

Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie w temacie zamiany Bytomia w hasiok. Tym razem na sali sesyjnej w Urzędzie Miasta. Obok prezydenta Bartyli i jego dwóch zastępców, na sali byli: posłowie: Dziuk, Głogowski, Szarama, wicewojewoda, dyrektor WIOŚ, komendant miejski policji, zastępca komendanta straży miejskiej, komendant straży pożarnej, dyrektor wydziału ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego, SANEPID, prezes WFOŚiGW, dyrektor MZDiM i wiele innych urzędników, pracowników służb. Na sali nie zabrakło mediów, zauważyłem TVN, TVP3, Radio RMF, Sielsion, Dziennik Zachodni, Uwaga!TVN, no i Życie Bartyli.

Od początku atmosfera spotkania była bardzo gorąca. Na sali można było słyszeć gorzkie i prawdziwe słowa: "Zrobiliście z naszej dzielnicy gnój. Jednym podpisem zniszczyliście nam życie". Co ważne, bytomianie zwrócili uwagę, że to nie tylko problem Bobrka, ale także innych terenów w mieście między innymi przy ulicy Magdaleny nieopodal M1 (głośne po materiale Uwaga!TVN), terenów przy obwodnicy na granicy z Radzionkowem i Piekarami Śląskimi, przy św.Elżbiety, czy też przy Parku Fazaniec. Mieszkanka nowego osiedla przy parku Fazaniec pytała Bartylę jak można wydawać jednocześnie decyzję o wywozie niebezpiecznych materiałów i zgodę na budowę domów mieszkalnych. Czy tak przyciąga się nowych mieszkańców?? Mimo że zwracano uwagę, że problem nie jest nowy i wracała granica 10 lat, to zdecydowana większość omawianych nieprawidłowości, a wręcz działań przestępczych, miała określoną datę - po roku 2012…

Jeden z mieszkańców Suchej Góry przyniósł krauzę (słoik) wody z kranu i zwrócił uwagę na konsekwencje przenikania niebezpiecznych materiałów do gleby, a przez to także do wód gruntowych. Piotr Smętek wprost zaapelował do Bartyli, aby podał się do dymisji i zapytał co konkretnie od czwartku (od emisji materiału Uwaga!TVN) prezydent zrobił, dla zapewnienia konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia i ochrony środowiska. Pytanie i apel pozostały bez odpowiedzi. Pytano także, dlaczego się toleruje zastraszanie mieszkańców, którzy zaczęli walczyć o czyste miasto. Mieszkańcy nie byli usatysfakcjonowani kolejnym spotkaniem, były tylko słowa, słowa, słowa. Morze słów, żadnych konkretów. Mieszkańcy wychodzili z żalem i wściekłością na władze miasta, województwa, na posłów, za to że zamieniają Bytom w hasiok.

A teraz parę słów na marginesie. Bożena Mientus kontynuuje kampanię wyborczą, jak widzę stała się nową twarzą rządzącego w Bytomiu układu. Łatwo też można rozszyfrować jej taktykę. Jestem tutaj od niedawna, od zawsze jestem z Wami, prezydent popełniał błędy, ale to nie moje błędy. Ja Was zapewniam, że dołożę wszelkich starań… Ponadto próba rozmywania odpowiedzialności, problem znany od lat, dotyka także innych miast w Polsce. Przypomnę Bożenie Mientus, że jako kandydatka na radną z list Damiana Bartyli walczyła o jego zwycięstwo wyborcze, potem zajęła jego miejsce w Radzie Miejskiej i zawsze głosowała tak jak chciał jej wódz, a nie dla dobra bytomian. No i na końcu przyjęła funkcję jego, Bartyli zastępcy. Pani Mientus jest więc w pełni ODPOWIEDZIALNA za wszystko co się wydarzyło w Bytomiu w ostatnich latach!

Dla wielu polityków, aktywistów miejskich, temat zamiany Bytomia w hasiok nie jest chyba zbyt atrakcyjny. Wiem, że to okres urlopowy, ale jak dostrzegam jest aktywność w obszarach politycznych, ogólnokrajowych, a jak tam nasz Bytom?? Dostrzegam nawet pewne związki tematyczne. Wszak wiele osób grzmiało, że skandalem było umarzanie wszczętych postępowań, pomimo ewidentnej winy podmiotów przyłapanych na zwożeniu do Bytomia niebezpiecznych odpadów. Także i ostatnia akcja na Bobrku i jej wyniki (na przykład pobrane próbki), utknęła u rzeczoznawców…

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom to jednak hasiok? 2017/08/02 12:53 #173281

Nie mam zamiaru bronić obecnego prezydenta, ale sytuacja wyglądała w czasach Pana urzędowania. Nie jestem w stanie przytoczyć już dokładnej daty, ale około roku 2010 miała miejsce ` rekultywacja ` terenów dawnego kamieniołomu przy ulicy Długiej na Osiedlu Ziętka.
Pamiętam natomiast liczne samochody ciężarowe na tablicach rejestracyjnych z różnych stron kraju, które pojawiały się pod osłoną nocy na tymże terenie i wysypywały bliżej nieokreślone materiały. Pamiętam również fetor , który dobiegał z tamtego terenu i był wyczuwalny w całej okolicy. Nie wspomnę już o tumanach pyłu. Nadmienię , że zaledwie kilkanaście metrów dalej znajdują się już budynki mieszkalne, a tuż przy samym składowisku plac zabaw. Oczywiście sprawa była zgłaszana odpowiednim służbom. Szeroko opisywana w lokalnych mediach. Pamiętam liczne bezskuteczne kontrole Policji, SM, WIOŚ, bowiem problem zakończył się dopiero w momencie zakończenia procederu i wyrównania terenu.
Do dziś zastanawiam się domu przeszkadzał ów kamieniołom ? Minęło ponad 100 lat od zakończenia jego eksploatacji. Był on ładnie zazieleniony i porośnięty drzewami. Stanowił lokalną `atrakcję`, zwłaszcza zimą dla dzieci , kiedy można było wykorzystać go do jazdy na sankach...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom to jednak hasiok? 2017/08/02 18:16 #173283

Owszem pamiętam problemy z rekultywacją tego terenu, ale pisanie "liczne samochody ciężarowe na tablicach rejestracyjnych z różnych stron kraju, które pojawiały się pod osłoną nocy na tymże terenie i wysypywały bliżej nieokreślone materiały. Pamiętam również fetor , który dobiegał z tamtego terenu i był wyczuwalny w całej okolicy" to już czysty SF. Chętnie przypomnę sobie "szerokie opisy w lokalnych mediach". Porównanie tego do sytuacji A.D.2017 i skali zjawiska jest niestosowne i nieuczciwe. No ale ukrywając się pod JQB_91 można pisać wszystko...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom to jednak hasiok? 2017/08/02 23:17 #173286

Problem ma charakter ogólnopolski i w przypadku odpadów,na CITO,potrzebna jest reakcja i działania na szczeblu ministra środowiska.Problem nie zniknie bo szkodliwych odpadów przybywa a miejsca na Ziemi niestety nie...
fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/fakty-u...ronionym,761727.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom to jednak hasiok? 2017/08/03 00:35 #173287

Oczywiście, tak jak przypuszczałem, odebrał Pan mój komentarz jako atak na swoją osobę, a nie taki był mój zamiar. Mój komentarz nie miał również tła politycznego.
Chciałem natomiast podkreślić, że problem nie jest nowy. Nie pojawił się wraz z rządami Damiana Bartyli, ale trwał już 5, 10 lat temu , a z całą pewnością wiele lat wcześniej. Nie jest to również problem Bytomia , podobne składowiska obserwuje w również w miastach ościennych.
Proceder ten wymaga rozwiązań systemowych . Nie pomogą tutaj żadne incydentalne kontrole urzędników. Przy każdym z takich składowisk całodobowo musiałby pełnić dyżur patrol Policji, SM, urzędników z UM , czy WIOŚ i kontrolować faktyczną zawartość ciężarówek. Jest to nierealne . W przypadku naszego miasta takich miejsc jest z pewnością przynajmniej kilkanaście.
Już sam fakt, że odpady przyjmowane są pod osłoną nocy,a wysypywana zawartość natychmiast przysypywana przez spycharki, budzi moje podejrzenia, a tak było w przytoczonym przeze mnie przypadku.
Wbrew temu , co Pan mi zarzuca, w swoim komentarzu nie widzę niczego `niestosownego i nieuczciwego`. Z mojej wiedzy wynika, że nie zamieszkuje Pan, ani nie zamieszkiwał w tym okresie, w okolicy składowiska. Na podstawie incydentalnych kontroli urzędników i służb, czy też własnych odczuć, w czasie osobistej wizytacji (?), nie może Pan podważać opinii mieszkańców. Ja natomiast mogłem proces `rekultywacji` obserwować wielokrotnie w ciągu dnia, regularnie przez cały okres jego trwania. Przykry zapach wyczuwalny był niezaprzeczalnie, zwłaszcza w miesiącach letnich, co do dnia dzisiejszego wspomina wielu sąsiadów nieszczęsnego składowiska.
Poniżej umieściłem odnośnik do pierwszego z brzegu artykułu opisującego problem , który znalazłem w wyszukiwarce. Proceder opisywany był również szeroko przez lokalny tygodnik (ten, za którym Pan zbytnio nie przepada).

bytom.naszemiasto.pl/artykul/dzikie-wysy...439,art,t,id,tm.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom to jednak hasiok? 2017/08/03 10:08 #173288

Były też inne incydenty na przykład niebezpieczne odpady na granicy z Zabrzem (też Bobrek), ale tam udowodniliśmy (po długiej walce), że to już teren Zabrza i ich kłopot. Nadal uważam, że skala zjawiska z jakim mamy do czynienia po roku 2012, a zwłszcza ostatnie dwa, trzy lata jest nie do porównania. Tereny przy M1 ulica Magdaleny, teren przy A1 przy granicy z Radzionkowem i Piekarami, Bobrek, Fazaniec, Szombierki, Łagiewniki, zgody na setki ton, to prawdziwa katastrofa... Potrzebuję jeszcze trochę czasu żeby to udowodnić!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom to jednak hasiok? 2017/08/03 21:22 #173291

Czyli złodziej który ukradł batonik może obsmarowywac złodzieja który ukradł telewizor.No bo przeciez wartość całkiem inna,ja tylko batonik a on przcież telewizor.Brak słów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom to jednak hasiok? 2017/08/04 02:38 #173292

Panie Koj skończ pan już ze swoim cynizmem. Za pana kadencji też zasypywano dziury trującymi odpadami, vide okolice ulicy Ostatniej w Łagiewnikach. Tzw. "belówa" też była uzupełniona śmierdzącymi śmieciami. Mieszkańcy tych okolic dobrze to pamiętają. Cała sytuacja była opisywana na łamach Życia Bytomskiego. Do jasnej cholery mnie nie interesuje, kto z jakiej partii jest, tylko jak już się pcha do polityki, to chcę żeby trochę honoru miał i samokrytyki także. Skoro jakaś firma zakopuje tu szkodliwe odpady, to ktoś na to się zgodził, ktoś o tym wie, ktoś się pod tym podpisał. Jeżeli ten proceder trwa od lat, to nie tylko Bartyla, ale także jego poprzednicy też są w tym umoczeni. Niechęć wyjaśnienia tej całej śmierdzącej sytuacji nasuwa mi tylko jedne skojarzenia. Wiadomo jakie. Czy jest jakiś problem, aby ujawnić dokumenty dotyczące składowania odpadów w Bytomiu? No chyba, że to był taki ekologiczny " pakt Ribbentrop - Mołotow". Niestety żyjemy w systemie w którym nikt nie ponosi odpowiedzialności, pomimo uprawnień do podejmowania decyzji. Tak na marginesie, czy w Bytomiu to politycy tylko potrafią niszczyć i degradować to miasto? Jak nie wyburzenia, likwidacje to bezradność. Jednak najlepszy jest polityczny lans na czyimś niepowodzeniu. Trupy znowu wypadają z szafy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytom to jednak hasiok? 2017/08/04 08:28 #173293

Manzanilla Lindo, skala jest zupełnie nieporównywalna, to po pierwsze, a po drugie aktualnie mamy do czynienia wręcz z jawnym przyzwoleniem władz na ten proceder. Bo jak to inaczej nazwać, skoro toksyczne odpady są składowane na terenie BPK?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.