Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1
 • 2

TEMAT: Bytomski Okrągły Stół

Bytomski Okrągły Stół 2011/03/14 17:48 #71703

 • mike88
 • mike88 Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
Nie wiem, czy wszyscy czytają gazety, jednakże chciałem poruszyć pewien temat, mianowicie:

Powołując się na rozmowę z Panem Lesławem Ordonem w dzisiejszym "Życiu Bytomskim" widzę, że tak dokładnie temat "okrągłego stołu" w sprawie bytomskiej oświaty nie jest wyjaśniony.

Ironicznie można stwierdzić, cytuję:

"Nie wiadomo z kim władze miasta chcą konsultować likwidację konkretnych szkół".

Rzeczywiście nie wiadomo bo zaproszenie na to spotkanie 21 marca otrzymały od prezydenta Koja wszystkie przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, co wynika z treści zaproszeń wysłanych do zainteresowanych szkół.

I nikt tu się nie przejmuje, ani rodzicami, ani uczniami, bo jak ma wyglądać dyskusja, kiedy z każdej z placówek oświatowych mogą przyjść tylko 2 osoby, czyli przedstawiciel Rady Rodziców i Dyrektor Szkoły albo w zastępstwie - Nauczyciel. Dla mnie to nie logiczne... i jest to jakaś kpina.

O czym tu dyskutować w tak licznym gronie, nie do końca zorientowanym w temacie.
Można rozmawiać zapewne o niżu demograficznym czy też podwyżce wody w Bytomiu... :/

Sprawa naboru do szkół też jest dyskusyjna, ponieważ jest on ograniczony i to bardzo.
Czasami nawet "wolno otworzyć" klasy składające się z "połówek" czyli po 15, 16 osób, które można sobie łączyć teoretycznie.

Także co z tego, że dana szkoła, otrzyma pozwolenie na otwarcie np. 4 klas w nowym roku szkolnym, skoro maksymalna liczba uczniów w każdej z tych klas może wynosić po 15, 16 osób, co jednocześnie wygląda w ten sposób jakby w rzeczywistości dostała pozwolenie na otwarcie 2 klas, a nie czterech.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomski Okrągły Stół 2011/03/16 21:39 #71873

 • PiS Bytom
 • PiS Bytom Avatar
 • Gość
 • Gość
Ideę, jaka przyświeca PO jasno chyba wyłożył tutaj radny Staniszewski. Jej sens jest taki: Koj przedstawi swoje głęboko przemyslane propozycje a opozycja niech się wypowie. Jak będzie w ich wypowiedziach coś sensownego (czytaj: jeżeli my, wiekszość uznamy, że są w miarę sensowne) to o nich podyskutujemy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomski Okrągły Stół 2011/03/17 21:22 #71903

 • hedwiga77
 • hedwiga77 Avatar
 • Gość
 • Gość

mike88 napisał: Czasami nawet "wolno otworzyć" klasy składające się z "połówek" czyli po 15, 16 osób, które można sobie łączyć teoretycznie.

Z "Komunikatu" wysłanego przez wiceprezydent Biedę do dyrektorów wynika, że klasy mogą być minimum 28 osobowe (gim) i 29 osobowe (LO). Skąd info, że mogą być 15-to osobowe? Przecież zawsze musiało być co najmniej 18 osób w klasie, by jej nie rozwiązali? Nie ma się co łudzić - jeśli w miechowickim LO (ZSO nr 5) jest zgoda na utworzenie tylko jednej klasy - lotniczej, a nie będzie do niej chętnych, to LO samoczynnie wygaśnie i zrobi się zatrważająco dużo miejsca na całe gimnazjum 13 w budynki ZSO nr 5. Prezydent po prostu dał nam o rok więcej czasu na przyswojenie tej prawdy...
Z drugiej strony... zauważa się straszliwy brak przedszkoli i żłobków w Bytomiu. Moja propozycja: zespół żłobko-szkolny nr 5 przy ul. Nickla (dawne ZSO nr 5, które obecnie tworzy gimnazjum 14 i LO nr VIII).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomski Okrągły Stół 2011/03/17 23:20 #71921

 • mike88
 • mike88 Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
Informacja jest sprawdzona i potwierdzona, tak np. jest w ZSE, dostali pozwolenie na utworzenie 4 klas, po 15, 16 osób.
Czyli tak jak napisałem, w rzeczywistości wygląda to tak, jakby dostali pozwolenie na 2 klasy.
Dla mnie jest to niedorzeczna sytuacja, ponieważ ograniczanie naboru jest chore.
W zeszłym roku było podobnie, w końcu nastąpiło moje wcześniej wspomniane "teoretyczne łączenie" i tak z dwóch klas po 15 osób powstała jedna klasa łączona, co w przypadku niektórych specjalności jest niezbyt rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ zdarza się, że niektóre przedmioty skutecznie ze sobą kolidują.

A co gdy do jakiejś szkoły akurat, bo tego nie da się nigdy przewidzieć, byłoby więcej osób chętnych niż te magiczne 15, 16 osób, to co wtedy?

Jeśli chodzi o żłobki i przedszkola, przyznaję rację, dużo z tych placówek zostało zamkniętych i zlikwidowanych, a teraz faktycznie, zresztą nie tylko w naszym mieście brakuje miejsc dla maluchów. Oczywiście jest na to rozwiązanie, tworzenie prywatnych przedszkoli, tylko których rodziców z przeciętnie zarabiającej rodziny będzie na to stać, aby dać tam pod opiekę swoją pociechę ?

Jakby na to wszystko nie patrzeć, obojętnie z której strony i pod jakim kątem, trzeba przyznać jedno, że stare szkolnictwo i system nauki, przed pomysłem otwarcia gimnazjów, był najlepszy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomski Okrągły Stół 2011/03/18 21:08 #72017

 • henk
 • henk Avatar
 • Gość
 • Gość
Na początku marca wysłałem kilka pytań do proponujących okrągły stół i do prazydenta:

"Szanowni Panowie
Damian Doniec
Przewodniczący Rady Miejskiej
w Bytomiu,
Grzegorz Nowak
Przewodniczący Klubu Radnych
BPM w Radzie Miejskiej
oraz
Piotr Koj
Prezydent Miasta Bytomia


W związku z zapowiedzianą organizacją „Bytomskiego oświatowego okrągłego stołu” [BOOS] proszę o informacje dotyczące trybu powołania oraz działania tej instytucji.
Kto i na jakich podstawach będzie organizatorem okrągłego stołu?
Jakie instytucje i osoby zostaną zaproszone lub powołane do gremium tworzącego okrągły stół? Jakie w tym względzie zostaną zastosowane kryteria?
Kto określi zasady i tryb działania okrągłego stołu?
Czy instytucja okrągłego stołu zostanie w jakiś sposób sformalizowana, np. uchwałą Rady Miejskiej lub zarządzeniem Prezydenta Miasta?
W jakich terminach, w jakiej formie i w jakim okresie będzie odbywał się BOOS?
Czy ustalenia bądź uzgodnienia okrągłego stołu będą wiążące i dla kogo?

Proszę o inne istotne informacje związane z organizacją i funkcjonowaniem BOOS.

Z poważaniem
Henryk Bonk"

D.Doniec odpisał, że "nie jest organizatorem" BOOS. :O A przecież dałbym głowę, że to on czytał oświadczenie klubów radnych :blee: No i nie mylę się :D . Doniec jest też przewodniczącym Klubu PO w RM :zawstydzony2:
P.Koj zaprosił mnie "do udziału w debacie na temat reorganizacji" szkół na 21 marca na godz. 15:00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego.
Odpowiedziała mi też H.Bieda informując, że pierwsze spotkanie odbędzie się 21 marca 2011 roku o godz. 15.00 i tam "zostanie przekazana informacja dotycząca sposobu, zakresu oraz trybu działania tzw. bytomskiego oświatowego okrągłego stołu".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomski Okrągły Stół 2011/03/22 12:46 #72163

 • henk
 • henk Avatar
 • Gość
 • Gość
No i pierwsze spotkanie za nami. Mam jednak wrażenie, że jedynym efektem tego spotkania była zapowiedź kolejnych spotkań w mniejszych grupach.
Nie zrobiono też rzeczy najważniejszej. Nie określono co ma być celem i efektem pracy tych podstolików. Czy mają one wskazać szkoły do likwidacji? Czy może mają znaleźć dodatkowe źródła finansowania bytomskiej oświaty? A może zaproponować jakiś nowatorski system zarządzania oświatą?
Moją krótko przedstawioną na spotkaniu propozycję [url=http://henrykbonk.blog.onet.pl:vykqjv0g]przedstawiłem również na blogu.[/url]
Zapraszam do dyskusji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomski Okrągły Stół 2011/03/22 19:41 #72186

Bytomski okrągły stół radzi jak uniknąc likwidacji szkół


Władze miasta spotkały się z radą rodziców i nauczycielami szkół, które miały zostać zlikwidowane. Udało się wypracować pewien kompromis - radni nie podjęli uchwały intencyjnej w sprawie ich likwidacji, a grono pedagogiczne zobowiązało się do wypracowania planu restrukturyzacji sieci szkół.

Nadal w budżecie miasta brakuje około 3 mln zł na finansowanie oświaty, a liczba uczniów z roku na rok maleje. Urzędnicy proponują utworzenie dwóch zespołów roboczych. Pierwszy skupi się nad siecią przedszkoli i szkół podstawowych, drugi - gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dyskusji przysłuchiwali się parlamentarzyści.

Bytom.naszemiasto.pl


W linku krótka video relacja ze spotkania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomski Okrągły Stół 2011/04/24 22:04 #74252

 • kloss
 • kloss Avatar
 • Gość
 • Gość
Wygląda mi na to,że tym razem ekipa koja dobrze sie przygotowała do obrad stołu i likwidacja szkół od nowego roku będzie nieuchronna.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomski Okrągły Stół 2011/04/25 11:38 #74263

 • henk
 • henk Avatar
 • Gość
 • Gość

kloss napisał: Wygląda mi na to,że tym razem ekipa koja dobrze sie przygotowała do obrad stołu i likwidacja szkół od nowego roku będzie nieuchronna.

Skąd takie przekonanie?
Najważniejsze przecież i mam nadzieję oczywiste, aby partnerzy społeczni nie dali się wpuścić w wytypowanie szkół do likwidacji. I zobaczymy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomski Okrągły Stół 2011/04/26 19:15 #74328

 • ammadablam
 • ammadablam Avatar
 • Gość
 • Gość
Czy przygotowała się dobrze?
Przygotowała się.
Ale jak?

Moim zdaniem prezentacja, zamieszczona za stronie UM (w zakładce Okrągły Stół Edukacyjny), nie przedstawiała argumentów na tyle silnych, aby poprzeć tezę o nieuchronnej i koniecznej likwidacji bytomskich placówek oświatowych.

Mam tu na myśli w szczególności przedszkola, w których dla maluchów brakuje miejsc oraz szkoły podstawowe, które już dzisiaj wykorzystane są w ok. 80%, a za kilka lat będą wykorzystane w pełni.

Argument demograficzny, od samego początku nietrafiony, raczej utwierdził zainteresowanych w przekonaniu, że w latach 2003-2010 liczba urodzonych dzieci wzrosła i prawdopodobnie do 2012 roku trend ten zostanie utrzymany.

A zatem czeka bytomskie szkoły fala wyżu demograficznego, która już zagląda do przedszkoli.

Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomski Okrągły Stół 2011/05/15 21:34 #75430

No i wymyślają kryteria .... najlepiej jak w szkole jest zimno, :nie: brak mydła i papieru - wtedy gmina najmniej daje, no i w każdym pomieszczeniu w szkole powinno się uczyć 30stu uczniów - wtedy jest ekonomicznie wykorzystana. I nie ważne że część pomieszczeń to specjalistyczne pracownie czy małe salki językowe itp :nie:

zimne brudne i ciasne szkoły przyszłością bytomskiej edukacji

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomski Okrągły Stół 2011/06/13 09:36 #77235

 • kloss
 • kloss Avatar
 • Gość
 • Gość
Teraz po tych całych obradach okazuje się,że zamknięcie 5 szkół to mało.Sa plany na zamknięcie 15 szkół.Tylko na razie nie wiadomo które.Wiem,ze prawdopodobnie do odstrzału pójdzie LO na Arki Bożka.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomski Okrągły Stół 2011/06/13 09:43 #77236

kloss napisał: Teraz po tych całych obradach okazuje się,że zamknięcie 5 szkół to mało.Sa plany na zamknięcie 15 szkół.Tylko na razie nie wiadomo które.Wiem,ze prawdopodobnie do odstrzału pójdzie LO na Arki Bożka.


Ja bym się chętnie dowiedział jak ma być rozwiązane kształcenie profilowane. Tzn. w jakich szkołach czego będzie się uczyć i czy jakichś nagle kierunków mechaniczno-samochodowych nam nie pozamykają, bo to chore. Podobnie dobrze by było gdyby wreszcie określono profile techników i liceów. Jasne, że potrzeby są mniejsze, ale potrzeby rynku pracy też jakieś są, bytomska edukacja musi im stawić czoła.
Ja czekam na konkrety a nie na pustosłowie. Bo od strzała można zlikwidować wszystkie szkoły ;) . A może miałoby to i sens, zwłaszcza, że nauczycielstwo w Bytomiu miejscami jest do wymiany w całości.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomski Okrągły Stół 2011/06/13 10:14 #77238

zwłaszcza, że nauczycielstwo w Bytomiu miejscami jest do wymiany w całości.

Prawda... Absolutna prawda, udzielam charytatywnie korepetycji z niektórych przedmiotów i jak czasem słyszę, co się w SP, gim wyprawia na dziś dzień, to aż nie dowierzam. Jak parę lat temu tam chodziłem, to już na mój gust był luz i ogólnie sytuacja sprzyjająca rekrutowaniu nieuków, ale obecnie, jeśli niektóre rzeczy są prawdą, to wszystkich taczkami wywieść należałoby :P Przecież te dzieci NIC nie kapują, a nie są przecież temu tak obojętne, skoro zwracają się do innych o pomoc z zewnątrz. No, a dyscyplina, dobre wychowanie... No cóż, te elementy to już, jak ja wychodziłem z gim, to pomału zanikały :nie:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomski Okrągły Stół 2011/06/13 10:56 #77239

Temat likwidacji szkół powraca jak bumerang i widać, będzie wałkowany do skutku. Planem UM Beton rzeczywiście jest zostawienie w każdej dzielnicy po jednej szkole podstawowej i gimnazjum. Do tego w centrum docelowo zostaną tylko nasze "elitarne" licea a technika zostaną "zoptymalizowane" - stworzy się dwie "superjednostki" - jedną w centrum i jedną w Szombierkach.
No, ale jest dobrze - w końcu Tarnowskie Góry mają bogatą ofertę edukacyjną i pewnie się ucieszą :) Północnym dzielnicom już teraz lepiej uczyć się w TG - mnóstwo uczniów codziennie dojeżdża, przede wszystkim do szkół technicznych. Ale skoro UM Beton zamiast uatrakcyjniać swoją ofertę edukacyjną, w imię ekonomii ją wycina - cóż. Rynek nie znosi próżni, ciężej będzie tylko wsiąść do porannych 19, 158 czy 820 do Tarnowskich Gór.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1
 • 2
Moderatorzy: GhostolowpbFantus


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.