Historia

Dokonali archeologicznego odkrycia robiąc wykop pod rury


Czy znaleziono pozostałości zamku piastowskiego? Odpowiedzi na to pytanie szukają archeolodzy, którzy nadzorują wykopy na placu Grunwaldzkim.

Reklama

W ścisłym centrum Bytomia trwają prace związane z układaniem rur ciepłowniczych pod jezdnią w rejonie pl. Grunwaldzkiego i ul. Rycerskiej. Zespół archeologów w składzie: Ewelina Imiołczyk, Małgorzata Kapczyńska i Wojciech Kawka, podczas prac naziemnych natrafił na fragmenty nieznanych dotąd kamiennych murów.

Odkryte mury mają ok. 8 metrów długości. Wykonano je z wapienia. Prawdopodobnie posiadają przyporę od strony południowej. Wraz z murami archeolodzy odnaleźli dwa obiekty, które być może łączą się z fosą. Oprócz tego znaleziono fragmenty średniowiecznej ceramiki, kości zwierzęce oraz drewno.

Według aktualnej wiedzy w rejonie placu Grunwaldzkiego przed wiekami znajdował się zamek książąt bytomskich. Czy jest to więc dawna siedziba tutejszych Piastów? - To stary obiekt (jest na planach z końca XVIII), ale oczywiście nie zamek - stwierdził Marek Wojcik, autor książek o historii Bytomia. Z kolei archeolodzy z Muzeum Górnośląskiego uważają, iż na pewno nie są to mury miejskie.

Na rozwiązanie tej zagadki jeszcze poczekamy. Muzeum Górnośląskie będzie na bieżąco informować o kolejnych odkryciach swoich archeologów.

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.