Historia

40 lat temu w KWK Dymitrow doszło do strasznej tragedii


10 października 1979 roku w Kopalni Węgla Kamiennego „Dymitrow” w Bytomiu miała miejsce jedna z największych katastrof górniczych w powojennej Polsce. W wyniku wybuchu pyłu węglowego zginęło 33 górników.

Reklama

Co wydarzyło się tego feralnego dnia?

10 października 1979 roku o godz. 18.55 w Kopalni Węgla Kamiennego „Dymitrow” doszło eksplozji. Katastrofa miała miejsce w oddziale IV, na poziomie 774 metrów. Specjaliści Wyższego Urzędu Górniczego, Resortu Górnictwa i Instytutu Bezpieczeństwa Górniczego Kopalni Doświadczalnej „Barbara” ustalili, że doszło do wybuchu pyłu węglowego. Była to konsekwencja źle wykonanych robót strzałowych.

W strefie zagrożenia znalazło się 43 górników. 10 z nich udało się uratować. Trzech trafiło do szpitala, a pozostali mogli wrócić do domów. Niestety, 33 górników, znajdujących się w bezpośredniej strefie wybuchu, zginęło. Wśród nich znajdowało się 17 osób dozoru oraz pracowników o długoletnim stażu pracy i najwyższych zawodowych kwalifikacjach. Rodziny poległych górników zostały objęte opieką.

W ślaskich mediach informacja co prawda pojawiła się, ale była niezwykle lapidarna, w postaci komunikatu wydanego przez Polską Agencję Prasową. Jak czytamy w „Życiu Bytomskim” sprzed 40 lat: - Przebiegiem akcji ratowniczej interesował się bezpośrednio 1 sekretarz KC PZPR Towarzysz Edward Gierek, a także przybyły w dniu dzisiejszym (11 października 1979 roku – przyp. redakcji) do kopalni „Dymitrow” członek Biura Politycznego KC PZPR, prezes Rady Ministrów Towarzysz Piotr Jaroszewicz, który na miejscu zapoznał się szczegółowo z okolicznościami wypadku i przebiegiem akcji ratowniczej oraz odwiedził przebywających w szpitalu uratowanych górników i rodziny poległych na posterunku pracy. (….) Odeszli z szeregów górniczych ludzie powszechnie cenieni za sumienną pracę, poważani za gorące umiłowanie swego zawodu, którzy na trwałe pozostaną w pamięci wielkiej polskiej górniczej rodziny.

Czytaj dalej

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.