Kultura

Bytomianin Tomasz Herisz odniósł międzynarodowy muzyczny sukces!


Tomasz Herisz jest mieszkańcem Bytomia i tegorocznym absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie perkusji dr Wojciecha Herzyka. Mimo młodego wieku - 18 lat ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień oraz solowych wystąpień na wibrafonie. Obecnie rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Reklama

W zeszłym tygodniu, w dniach 24-29 września, uczestniczył w największym w Europie festiwalu i konkursie perkusyjnym w Montesilvano, we Włoszech – „Italy Percussion Competition” w ramach 17th „Days of Percussion”, organizowanych przez Percussive Arts Society Italy. W 17. edycji Międzynarodowego Konkursu Perkusyjnego wzięło udział około 170 osób, z krajów takich jak: Argentyna, Austria, Kolumbia, Chiny, Dania, Estonia, Francja, Węgry, Meksyk, Stany Zjednoczone, Norwegia, Japonia, Peru, Polska, Korea, Rosja, Rumunia, Hiszpania, Taiwan, Turcja, Ukraina, Wenezuela, Włochy, Szwecja, Słowenia, Wielka Brytania.

Tomasz startował w konkursie wibrafonowym i kompozytorskim. Podczas konkursu wibrafonowego współzawodniczył z muzykami dużo starszymi od siebie, ponieważ występował w kategorii C (skierowanej do muzyków w wieku 27-32 lat). Międzynarodowe jury w składzie: prof. David Friedman (USA), Mark Glentworth (UK), Tony Micelli (USA) przyznało mu - I miejsce absolut (98/100 pkt.).

W konkursie kompozytorskim zdobył 3 miejsce w kat. A (bez limitu wieku, utwór na istrument solo, do 10 minut) – za utwór „Rhapsodie Chromatique” na wibrafon, oceniane przez znanych współczesnych kompozytorów, takich jak: Eckhard Kopetzki (Niemcy), Anders Koppel (Dania), Claudio Santangelo (Włochy), Richard LeVan (USA), Leander Kaiser (Niemcy).

Młody muzyk umiejętności kompozytorskie zdobywał w szkole muzycznej pod kierunkiem dr Kamila Pawłowskiego, kompozytora, kontrabasisty i dyrygenta. Był laureatem II miejsca na III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Patri-Patriae” w 2018 roku w Katowicach. W czerwcu tego roku uczestniczył, na zaproszenie prof. Mark’a Ford’a, w warsztatach perkusyjnych w USA - Keyboard Percussion Workshop na University of North Texas w Denton, w Texasie. Było to wynikiem zdobycia I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Wibrafonowym „Drum Fest” w Opolu w 2018 roku.

Tomasz Herisz był stypendystą Województwa Śląskiego na rok szkolny 2018/19 oraz laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Bytomia w 2018 roku. W tym samym roku zdobył I miejsce w Konkursie Muzyki Współczesnej „Srebrna Szybka” w Krakowie. W 2017 roku, na Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym „Tomarimbando” w Tomarze, w Portugalii, zdobył I miejsce w kategorii wibrafonu.

Warto wspomnieć, że jako dyplomant Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Bytomiu, Herisz zagrał koncert w Filharmonii Śląskiej z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza, wykonując koncert wibrafonowy francuskiego wirtuoza instrumentów perkusyjnych – Emmanuel’a Sejourne.

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.