LifeStyle

W środę jeździsz za darmo

Jutro kierowcy wraz z osobami towarzyszącymi będą mogli za darmo korzystać z komunikacji zbiorowej w metropolii. Powodem jest smog unoszący się nad miastami G-ZM.

Dziś według wskazań Systemu Prognoz Jakości Powietrza w województwie śląskim powietrze w subregionie centralnym jest bardzo złe. Przekroczone są wskaźniki pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Jutro sytuacja ma się nieco poprawić, ale Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają, że w regionie centralnym powietrze będzie złej jakości, a na południu konurbacji, w okolicach Mikołowa, będzie jeszcze gorzej.

Reklama

Z tego względu zaleca się, aby osoby chore i starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci unikały przebywania na wolnym powietrzu. Natomiast cała reszta mieszkańców metropolii powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na dworze. Długotrwałe przebywanie na zewnątrz, gdy smog jest tak duży może grozić ryzykiem wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

W Bytomiu od niedawna mamy dwa czujniki. Pierwszy zamontowała przy ul. Wrocławskiej firma Aviva, natomiast drugi zainstalowano zaledwie przed kilkoma tygodniami w placówce Eurobanku przy ul. Dworcowej. Oba wskazują, że jakość powietrza w naszym mieście jest zła. W tej w Śródmieściu chwili ilość pyłu PM2.5 wynosi aż 408% normy, a PM10 330%.

Z powodu smogu jutro w metropolii kierowcy będą zachęcani do pozostawienia samochodów pod domem. Ma ich do tego przekonać darmowa komunikacja. Aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów wystarczy mieć ze sobą ważny dowód rejestracyjny pojazdu. Za darmo będzie mogła podróżować też jedna osoba towarzysząca. Zwolnienie z opłat za bilety będzie obowiązywać w autobusach, tramwajach i trolejbusach KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry oraz MZK Tychy, jak również w pociągach Kolei Śląskich za wyjątkiem linii Chałupki - Bohumin oraz Żywiec - Zakopane.

Ważne jest, że osoby legitymujące się dowodem rejestracyjnym nie muszą być formalnie jego właścicielem. Z oferty darmowych przejazdów mogą więc korzystać osoby poruszające się zazwyczaj np. służbowymi samochodami.

Subskrybuj kanał Bytomski.pl na YouTube!

Zobacz też:
Reklama
Promocja noworoczna