LifeStyle

W piątek znów pojedziemy za darmo, ale tylko pociągiem

Z powodu smogu kierowcy samochodów w piątek znów będą mogli skorzystać z darmowych przejazdów transportem publicznym. Tym razem z płatności za bilety zwolnią tylko Koleje Śląskie. Jednak to wciąż dobra alternatywa na dojazdy do Katowic.

Jakość powietrza na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii uległa poprawie. Czujniki wciąż wskazują wartości przekraczające obowiązujące normy zanieczyszczenia atmosfery, ale stężenie pyłów PM2.5 i PM10 jest mniejsze, a przez to mniej szkodliwe.

Reklama

Większy problem jest natomiast na południu województwa, szczególnie w dolinach i kotlinach beskidzkich. Odczyty czujników w Bielsku-Białej są na poziomie ok. 400% normy. Podobnie sytuacja wygląda w rejonie aglomeracji Rybnickiej. Z tego względu władze województwa śląskiego wraz z Kolejami Śląskimi ogłosiły bezpłatne przejazdy w dniu 9 lutego (piątek).

Za darmo będzie można podróżować na całej sieci KŚ za wyjątkiem odcinka przygranicznego Chałupki - Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec - Zakopane. To oznacza, że z bezpłatnych przejazdów będą mogli skorzystać również mieszkańcy Bytomia. Warto się nad tym zastanowić, gdyż podróż pociągiem np. do Katowic trwa zaledwie 24 minuty, a trasa jest obsługiwana nowym taborem, więc komfort jazdy jest bardzo dobry.

Aby skorzystać z darmowej komunikacji trzeba zabrać ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu. Posiadacz tego dokumentu nie musi być właścicielem pojazdu. Każdy kierowca może wziąć ze sobą osobę towarzyszącą, która również nie będzie musiała tego dnia płacić za przejazd.

Koleje Śląskie już trzeci raz w tym roku ogłaszają darmową komunikację w związku ze smogiem. W ciągu dwóch poprzednich akcji z bezpłatnych przejazdów skorzystało prawie 4 500 osób.

Subskrybuj kanał Bytomski.pl na YouTube!

Zobacz też:
Reklama
Promocja noworoczna