Miasto

Bytom miastem otwartym na inwestorów ?


Jakie warunki do prowadzenia działalności gospodarczej w mieście stwarza Bytom? Co oferuje przedsiębiorcom? Jakie szanse daje Unia Europejska na rozwój lokalnego biznesu? To były zagadnienia, na których skoncentrowano się podczas spotkania biznesowego pt. „Bytom - nowy wymiar inwestycji”.

Reklama

Spotkanie odbyło się 2 marca 2015 r. w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK. Do dyskusji z samorządowcami zostali zaproszeni przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji gospodarczych oraz instytucji wspierających przedsiębiorczość. Wydarzenie te było także okazją m.in. do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie zakładania własnej firmy, zarządzania przedsiębiorstwem oraz edukacji w biznesie.

W pierwszej części spotkania pt. „Bytom - nowy wymiar inwestycji” zaprezentowane zostały case studies firm, które z powodzeniem prosperują właśnie w Bytomiu: Digital Core Design Sp. z o.o., Dom-Invest Sp. z o.o., SKB Sp. z o.o., Petralana S.A., Pinnacle Poland Sp. z o.o. oraz Studio AB Sp. z o.o. Bytom Square.

– Bytom znajduje się teraz w wyjątkowej sytuacji – powiedział Andrzej Panek, wiceprezydent Bytomia. – Przed nami nie tylko proces rewitalizacji miasta w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji, współfinansowany przez Unię Europejską. Ministerstwo Gospodarki z udziałem samorządów opracowuje dla Śląska program, który zakłada m.in. tworzenie specjalnych stref ekonomicznych i parków technologicznych w obrębie na przykład autostrady A1 i Drogowej Trasy Średnicowej – dodał Andrzej Panek, wiceprezydent Bytomia. Oznacza to, że jeśli program zostanie zaakceptowany, w Bytomiu, albo w pobliżu miasta, powstaną kolejne obszary atrakcyjne inwestycyjnie, a co za tym idzie - nowe miejsca pracy.

W ramach spotkania odbyły się także panele dyskusyjne, z udziałem przedsiębiorców, przedstawicieli otoczenia biznesu oraz ekspertów chorzowskiej Wyższej Szkoły Bankowej, na temat tworzenia stref przemysłowych w miastach poprzemysłowych oraz wpływu polityki unijnej na rozwój lokalnego biznesu.

Na zakończenie goście mieli okazję obejrzeć spektakl w wykonaniu tancerzy Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK. Siedziba Teatru jest przykładem rewitalizacji terenów poprzemysłowych, ponieważ znajduje się w miejscu byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark w Bytomiu.

Organizatorzy wydarzenia - Urząd Miejski w Bytomiu oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie, zgodnie podkreślali, że marcowe spotkanie nie jest ostatnim, jakie wspólnie zrealizowali z myślą o przedsiębiorcach. – Warto prowadzić dialog z przedsiębiorcami i wsłuchiwać się w ich potrzeby. Wierzymy, że takie spotkania pomogą im w rozpoczęciu oraz rozwoju firmy na rynku lokalnym i krajowym – powiedział dr Krzysztof Koj, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie. – Przyciąganie nowych inwestorów często wiąże się z nadawaniem im przywilejów inwestycyjnych. Dlatego ważne jest, aby nie zapominać o równości szans w stosunku do tych, którzy już w regionie działają i płacą tu podatki. To oni bezpośrednio przyczyniają się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Chcielibyśmy, aby kolejne spotkania, które w przyszłości będziemy wspólnie organizować, dotyczyły już szczegółowych zagadnień związanych z przedsiębiorczością – dodał dr Krzysztof Koj, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie.

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.