Miasto

Bytomskie Gazele Biznesu

Z tych firm możemy być dumni. Osiem spółek z Bytomia otrzymało tytuł Gazel Biznesu. Dla niektórych z nich to już kolejne takie wyróżnienie.

Jak powszechnie wiadomo, Bytom jest trudnym miastem do robienia biznesu. Panująca tu przez długie lata monokultura gospodarcza opierająca się na wielkich zakładach przemysłowych spowodowała, że mała przedsiębiorczość jest tu słabiej rozwinięta niż w miastach, gdzie nie było kopalń i hut zatrudniających dziesiątki tysięcy ludzi. Bytomianie wciąż chętniej pracują "u kogoś" niż "dla siebie", choć dotacje na zakładanie własnych firm i działający przy Rynku inkubator przedsiębiorczości AIP mają to zmienić.

Reklama

Mimo to mamy w Bytomiu firmy, które bardzo dobrze sobie radzą na rynku i rokrocznie notują coraz większe przychody. Świadczy o tym coroczny ranking Gazele Biznesu, który promuje najdynamiczniej rozwijające się małe i średnie przedsiębiorstwa. Tworzy go wywiadownia gospodarcza Coface Poland, która weryfikuje dane finansowe zgłoszonych firm, natomiast całości patronuje Puls Biznesu. Ranking ma już długą historię - pierwsza edycja odbyła się w 2000 roku.

W tym roku w rankingu znalazło się osiem firm z Bytomia: Sponsor Plus Sp. z o.o., Stalchem Sp. z o.o., Dekordom Sp. z o.o., Klima-Bytom Sp.J. Szczerba, Drager Safety Polska Sp. z o.o., Auroland Sp. z o.o., MAXI Wawrzkiewicz Sp.J., Interplast Plastic Products Sp. z o.o.. Każda z nich w latach 2012-2014 odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży i ani razu w tym czasie nie odnotowała straty. Przychód najlepszej z nich - Sponsor Plus - wzrósł aż o 147,73%, dzięki czemu firma od lat kierowana przez Krzysztofa Gajosa znalazła się w rankingu już piąty raz. Aż czterokrotnie notowana była spółka Dekordom, która zwiększyła swoje przychody o 135%. Z kolei największy przychód - blisko 60 mln zł - wykazała firma Auroland zajmująca się handlem węglem.

Należy pogratulować sukcesów tym ośmiu firmom. Miejmy nadzieję, że w następnych latach grono bytomskich Gazel Biznesu będzie się rozrastać, a bytomianie chętniej będą podejmować własne inicjatywy. Nasze miasto szczególnie potrzebuje rozwoju przedsiębiorczości, aby poradzić sobie ze skutkami restrukturyzacji przemysłu.

fot. Sponsor Plus, od lewej przedstawiciele: Maxi Wawrzkiewicz sp.j., Sponsor Plus sp. z o.o., Inter Plast sp. z o.o. i Stalchem sp. zo.o., w srodku prezes Bonnier Polska Patricia Deyna - organizatora konkursu

Zobacz też:
Reklama
Promocja noworoczna