Miasto

Powstanie 200 miejsc pracy na hałdzie


W Bytomiu zainwestuje największa firma w Polsce zajmująca się transportem samochodów - Mostva. W miejscu hałdy kopalni Centrum powstanie gigantyczny plac postojowy dla kilkunastu tysięcy pojazdów oraz hala techniczna. Docelowo ma tu znaleźć pracę 200 osób.

Reklama

Mostva działa na polskim rynku od 20 lat. Spółkę tworzy dwóch europejskich potentatów logistyki nowych samochodów osobowych i ostawczych: niemiecki Mosolf i francuskie STVA. W naszym kraju firma zatrudnia około 400 osób w dwóch centrach dystrybucji: jednym w gdyńskim porcie, a drugim w Mszczonowie pomiędzy Warszawą i Łodzią. Rocznie Mostva przewozi ponad 200 tys. pojazdów, natomiast jej obroty przekraczają 125 mln zł.

W Bytomiu spółka zamierza otworzyć swoje trzecie centrum logistyczne. Przyciągnął ją do nas Michał Goli, twórca osiedla Srebrne Stawy i szombierskiego pola golfowego, który od lat działa również w branży motoryzacyjnej. Poszukiwania odpowiedniego terenu w Bytomiu trwały od roku. Rozważano różne lokalizacje, lecz ostatecznie padło na grunty należące do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w rejonie ulicy Węglowej.

djembed

Mostva znaczną część pojazdów transportuje koleją, dlatego warunkiem decyzji o inwestycji w tym miejscu było istnienie bocznicy. W ostatnim momencie udało się porozumieć z SRK, która była w trakcie wyboru wykonawcy rozbiórki torowiska. Gdyby ta infrastruktura zniknęła, to Bytom mógłby zapomnieć o tym przedsięwzięciu. Inną ważną kwestią było dobre skomunikowanie Bytomia - przede wszystkim z Gliwicami i Tychami, gdzie mieszczą się fabryki Opla i Fiata, ale także czeskich Noszowic i Słowackiej Żyliny, w których z kolei swoje samochody produkują Hyundai i Kia.

Dziś Mostva i SRK zawarły umowę sprzedaży nieruchomości o powierzchni 30 hektarów. Obecnie to hałda likwidowanej właśnie kopalni Centrum. Inwestor chce jak najszybciej zagospodarować połowę tego terenu, by już we wrześniu przyszłego roku otworzyć Centrum Samochodowe Bytom. W marcu 2018 r. ma ruszyć budowa pierwszych 15 haplacu składowego i hali technicznej o powierzchni 4500 m2 oraz przebudowa bocznicy kolejowej.

Od samego początku zatrudnienie ma tu znaleźć 70 osób. Docelowo, po zagospodarowaniu całych 30 hektarów w bytomskim centrum logistycznym ma pracować 150 - 200 osób. Potrzebni będą ludzie do przestawiania samochodów oraz wykwalifikowani mechanicy, ponieważ w tutejszej hali montowane będą m.in. elementy wyposażenia pojazdów. W tym względzie Mostva liczy na współpracę z bytomskim technikum samochodowym, którego absolwenci mogliby zasilić kadrę zakładu.

fot. Mostva

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone