Miasto

EC Szombierki do remontu, a w środku powstanie teatr 3D


Twoja reklama w gazecie Bytomski.pl

Jeden z najbardziej charakterystycznych symboli naszego miasta w końcu doczeka się modernizacji. Na prace w Elektrociepłowni Szombierki zostanie przeznaczone ponad 21 mln złotych.

Z wielu części naszego miasta widać charakterystyczne trzy kominy i wieżę zegarową. To Elektrociepłownia Szombierki, która jest jednym z największych skarbów Bytomia. Zakład od kilku lat już nie spełnia swojej funkcji, a na jej terenie zaczęli się kręcić miłośnicy kolorowych metali. W dodatku blisko stuletni kompleks zaczął prosić się o remont.

Reklama

W 2016 roku obiekt kupiła gliwicka spółka Rezonator. Było wiele obaw, czy firma z kapitałem zakładowym w wysokości 100 tys. złotych będzie w stanie odpowiednio wykorzystać potencjał EC Szombierki. Były wprawdzie obiecujące zapowiedzi utworzenia parku rozrywki, ale potem kolejne miesiące mijały, a przy ulicy Kosynierów niewiele się działo. Mieszkańcy z kolei alarmowali o kolejnych złomiarzach, czy zniszczonym pokryciu dachowym wieży zegarowej.

Na szczęście 2018 roku przyniósł wiadomość, która ucieszyła wszystkich mieszkańców. Fundacja EC Genertor, która zajmuje się obiektem, złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Udało się pozyskać z wojewódzkiego funduszu dotację w wysokości 13,8 mln złotych. Dodając do tej kwoty wkład własny, wszelkie prace pochłoną ponad 21 mln złotych.

Fundacja ma dwa lata na wykorzystanie środków i wykonanie wszystkich prac, które zostały wskazane w projekcie. Wiadomo już, że część pieniędzy zostanie przeznaczona na prace restauratorskie i remontowe oraz zagospodarowanie terenu EC Szombierki.

- Projekt obejmuje swoim zakresem powstrzymanie degradacji zabytkowej substancji budynku poprzez wykonanie prac remontowych pokrycia dachowego, elewacji i izolacji budynku, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej - czytamy na stronie fundacji EC Szombierki.

Duże zmiany dotkną także halę maszynowni, która nazywana jest salą modrzewiową oraz pompownię. To w nich powstanie zapowiadany dwa lata temu teatr 3D, który będzie miał nowoczesną scenę, a także widownię na 1200 osób. Stworzone zostanie także Laboratorium Technologiczno-Kreatywne, w którym artyści będą mogli się szkolić, ale także będą w nim organizowane pokazy filmowe, czy koncerty.

Wszyscy zdają sobie sprawę, że pozyskane środki i planowane prace to tylko kropla w morzu potrzeb. Najważniejsze jednak, że w zabytkowej elektrociepłowni w końcu zaczyna się coś dziać. Pierwsze udane inwestycje mogą sprawić, że kolejne będą już tylko kwestią czasu. Wtedy piękny obiekt znowu zacznie tętnić życiem jak za najlepszych czasów.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (7 replies).

MarkII Avatar
MarkII odpowiedział w temacie: #178479 2018/04/18 15:14

georg11 napisał:

Passphrase napisał: Nie rozumiem ostatniego zdania. Obiekt ten w najlepszych dla siebie czasach był elektrociepłownią, a nie teatrem jakby.

"Wtedy piękny obiekt znowu zacznie tętnić życiem jak za najlepszych czasów." Tętnił życiem czyli cos sie działo.byli ludzie chodziły maszyny a teraz tylko wiatr hula po pustych halach.


Trudno mi to pisać, ale nie wiem, czy nie lepiej byłoby starej elektrowni po prostu dać odejść. Znam ją od 1992r, a ostatni raz byłem tam gdy jeszcze tliły się w niej resztki technicznego życia. To był 2007 i moment gdy wyłączano z ruchu rozdzielnię 6kV.
Od tego momentu pozostał tam jeszcze tylko jeden niewielki kocioł, by w końcu po dziesięciu latach zostać zlikwidowanym. Od tego momentu ciekawy niegdyś zakład będący przekrojem dekad energetyki stał się pozbawioną życia wydmuszką. Złomiarze, legalni i zwykli złodzieje zdewastowali wszystko, co stanowiło o wyjątkowości obiektu.
Wkrótce zresztą wychłodzone kominy również dożyją swoich dni, gdy kolejne zimy i cykle przemarzania, doprowadzą do zmurszenia cegły tych imponujących budowli.
Edyta Nowak Avatar
Edyta Nowak odpowiedział w temacie: #178420 2018/04/13 17:28

bardoz napisał:

Edyta Nowak napisał: Czy w Bytomiu i okolicach znajdzie się tyle osób zainteresowanych przedstawieniami teatru 3D?


Tak coś w kościach czuję, że teatr 3D to jednak nie będzie najważniejsze źródło przychodów właściciela. W sąsiedztwie elektrociepłowni może się przecież pojawić kilka nowych budynków mieszkaniowych.


A przewiduje to plan zagospodarowania przestrzennego? Tzn. teren pod zabudowę mieszkalną?
bardoz Avatar
bardoz odpowiedział w temacie: #178413 2018/04/13 11:50

Edyta Nowak napisał: Czy w Bytomiu i okolicach znajdzie się tyle osób zainteresowanych przedstawieniami teatru 3D?


Tak coś w kościach czuję, że teatr 3D to jednak nie będzie najważniejsze źródło przychodów właściciela. W sąsiedztwie elektrociepłowni może się przecież pojawić kilka nowych budynków mieszkaniowych.
Edyta Nowak Avatar
Edyta Nowak odpowiedział w temacie: #178409 2018/04/13 09:21
Trzymam kciuki, aby udało się uratowac elektrociepłownię. Problem jest tylko jeden. Instytucjom kultury ciężko jest związać koniec z końcem. Jak więc potem utrzymać taki duży obiekt i tak rozległy teren? Czy w Bytomiu i okolicach znajdzie się tyle osób zainteresowanych przedstawieniami teatru 3D?
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #178406 2018/04/12 21:59
t e r e f e r e - pożyjemy, zobaczymy, oby się udało.
Wybory idą to i newsy optymistyczne płyną....

Reklama: