Miasto

Szkoła w Miechowicach w nowych rękach. Co powstanie w środku?

Gmina Bytom od dłuższego czasu próbowała sprzedać budynek dawnej szkoły przy ulicy Stolarzowickiej w Miechowicach. Obiekt ma nowego gospodarza, a zostało nim stowarzyszenie "Pro Fortalicium".

- Naszym celem jest próba ratowania zabytków architektury militarnej, a także rozbudzanie wśród ludzi zainteresowania problematyką fortyfikacji. Nie dzielimy obiektów, którymi się zajmujemy na polskie czy też niemieckie. Żadnemu z nich nie poświęcamy mniej zainteresowania. Wszystkie one są dla nas jednakowo cenne - pisze o sobie Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium". To właśnie ta organizacja będzie zarządzała dawną szkołą, która znajduje się w dzielnicy Miechowice przy ulicy Stolarzowickiej 19. Obiekt przekazano w dzierżawę bez obowiązku przetargowego na okres dziesięciu lat.

Reklama

Stowarzyszenie ma już konkretne plany na zagospodarowanie budynku szkoły oraz sali gimnastycznej. W środku powstanie placówka Profort Centrum, która będzie prowadziła działalność edukacyjną, skupiając się na historii i tradycji. Jednym z elementów edukacji będzie utworzenie izby muzealnej, która będzie poświęcona wydarzeniom z 1945 roku, kiedy to do naszego miasta wkroczyła Armia Czerwona.

Przy szkole znajduje się słynny miechowicki schron, którym zarządza "Pro Fortalicium", a dzięki przejęciu budynku szkoły będzie mogło poszerzyć swoją ofertę. Stowarzyszenie ma już także konkretne plany, jak zarabiać na utrzymanie obiektu.

Wewnątrz prywatna firma ma otworzyć żłobek wraz z przedszkolem. Ponadto ma się pojawić klub fitness oraz specjalistyczna księgarnia z kawiarenką. Ponadto stowarzyszenie jest gotowe udostępnić salę gimnastyczną innej organizacji, która zajmuje się rozwojem kultury fizycznej.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (2 replies).

Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #178943 2018/05/14 20:21
Super inicjatywa szkoda ze tak dlugo obiekt stal pusty.
duszek480 Avatar
duszek480 odpowiedział w temacie: #178942 2018/05/14 19:04
Zdecydowanie dobra decyzja. Takich miejsc w Bytomiu brakuje, można powiedzieć, że już teraz miasto zawdzięcza wiele Pro Fortalicium, a w dodatku utrzymanie obiektu powinno być łatwiejsze dzięki żłobkowi z przedszkolem. Księgarnia z kawiarenką także na plus, bo w dzisiejszych czasach czytanie niestety staje się passé.
Fajnie, że udało się ocalić budynek, a całość będzie teraz współgrać z często odwiedzanym schronem ;)

Reklama
Promocja noworoczna