Miasto

Jak Wołosz chce rozwinąć gospodarkę?


Twoja reklama w gazecie Bytomski.pl

Nowy prezydent ma zaprezentować swoją wizję rozwoju bytomskiej gospodarki na styczniowym Seminarium Gospodarczym. Jak będzie zabiegać o inwestorów? Czy lokalni przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie? Jak biznes skorzysta na rewitalizacji? Odpowiedzi na te pytania powinny paść już wkrótce.

W interesach aktualna wiedza jest na wagę złota, a nieznajomość przepisów może drogo kosztować. Dlatego Bytomska Izba Przemysłowo-Handlowa organizuje kolejne Seminarium Gospodarcze, w trakcie którego przedsiębiorcy będą mogli pozyskać cenne informacje.

Reklama

- Seminarium ma charakter otwarty dla wszystkich zainteresowanych sprawami gospodarczymi naszego miasta, a jego formuła jest kolejnym krokiem, mającym na celu zachęcić przedsiębiorców do włączenia się w procesy budowania lepszego Bytomia - wyjaśnł Krzysztof Gajos, prezes Bytomskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Spotkanie odbędzie się 17 stycznia o 10:00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego. Jednym z pierwszych punktów będzie wystąpienie Mariusza Wołosza pod hasłem "Bytom dla inwestora". Prezydent przedstawi realizowane i planowane inwestycje komercyjne, a także zaznajomi zebranych z realizacją projektów rewitalizacyjnych w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.

Dalsza część seminarium będzie poświęcona zmianom w prawie podatkowym i gospodarczym. Teresa Pieczka, zastępczyni naczelnika Urzędu Skarbowego w Bytomiu wyjaśni nowości w podatku dla osób fizycznych i prawnych oraz podatku VAT w 2019 roku oraz opowie na czym polega zarząd sukcesyjny. Z kolei Adwokat Krzysztof Sawicki z kancelarii Viribus Unitis Doradztwo Prawne i Podatkowe omówi kwestie związane z prawem zamówień publicznych, w tym elektronizację zamówień i środki komunikacji elektronicznej. Ostatni punkt w programie będą stanowić zmiany oraz planowane nowelizacje w Prawie Pracy, które ma przedstawić Iwona Nowak z Okręgowej Państwowej Inspekcji Pracy.

Agenda spotkania

10:00-10:20 - otwarcie III Seminarium Gospodarczego oraz wręczenie certyfikatów nowym członkom BIPH - Krzysztof Gajos, prezes BIPH.
10:20-11:40 - Bytom dla inwestora - realizowane i planowane inwestycje komercyjne. Realizacja projektów rewitalizacyjnych w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji - Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

11:40-12:00 - przerwa kawowa.

12:00-13:00 - Zmiany podatkowe w podatku dla osób fizycznych i prawnych oraz podatku VAT w 2019 roku. Na czym polega zarząd sukcesyjny? Nowe przepisy - Teresa Pieczka, Zastępca Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bytomiu.
13:00-14:00 - Prawo zamówień publicznych - elektronizacja zamówień, środki komunikacji elektronicznej - adwokat Krzysztof Sawicki-Viribus Unitis Doradztwo prawne i gospodarcze.
14:00-15:00 - Zmiany oraz planowane nowelizacje w Prawie Pracy - Iwona Nowak, Okręgowa Państwowa Inspekcja Pracy.

15:00 - zakończenie

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (7 replies).

marcinen Avatar
marcinen odpowiedział w temacie: #183010 2019/01/11 21:30
jestem ciekaw czy obecny Prezydent dostrzeże te problemy o których piszesz a zarazem ogromne możliwości wynikające z rozwoju budownictwa mieszkaniowego i pod inwestycje. Trzeba sobie raz na zawsze uświadomić, że w Bytomiu bynajmniej na chwilę obecną na gruntach się nie zarobi tyle ile się chce. Obecnie trzeba szukać za wszelką cenę inwestorów (nie piszę o śmieciach).
miras Avatar
miras odpowiedział w temacie: #182995 2019/01/10 23:03
Tylko widzisz jeśli w tv mówią o szkodach górniczych to mówią to o Bytomiu, nie o Rudzie, Zabrzu itd. W Bytomiu mieliśmy wydzierżawione tereny za jakieś śmieszne pieniądze przy Szymały i co? I na przetargach się skończyło.
Niestety Bytom ma cholernie zły PR i to co działa w innych miastach u nas nie wystarcza. Zobaczymy czy nowa władza będzie miała pomysł jak to przełamać, niestety pojawiają się pierwsze jaskółki spowolnienia i w przyszłym roku i kolejnych latach może być znacznie gorzej z nowymi inwestycjami. Niestety ostanie kilka tłustych lat straciliśmy dzięki poprzedniej ekipie.

Co do oddania z bonifikatą terenów pod zabudowę to ja jestem jak najbardziej za. Już kiedyś wspominałem że świetne tereny pod budownictwo jednorodzinne są w Starych Miechowicach i Karbiu, ogrom pustych działek po wyburzonych kamienicach. Ja bym zaproponował nawet działki za 1 zł w zamian z wybudowanie się i oddanie miastu mieszkania z zasobu gminy wcześniej zajmowanego po np 2 latach. Miasto by odzyskało mieszkania w dobrym stanie technicznym gotowe do zasiedlenia, nie straciło by mieszkańców którzy całkiem nieźle zarabiają i zyskało przyszłe dochody z podatku od nieruchomości a dodatkowo infrastruktura która już jest wreszcie zaczęła by być potrzebna a nie jedynie generowała koszty.
marcinen Avatar
marcinen odpowiedział w temacie: #182990 2019/01/10 22:02
Pod Rudą Śl. kopią od Halemby przez całe Bielszowice i dalej. Szkody są ogromne nawet na takim ptasim osiedlu w rejonie Górnośląskiej a Katowickiej, potem ul. Wilka i pół Kochłowic razem z Mrówczą Górą i co??? i wielkie NIC. Biznes się kręci!! Ruda Śl. z 75% bonifikatą oddała ludziom ziemię pod zabudowę mieszkaniową w każdym możliwym miejscu a zwłaszcza tam gdzie kopią i widać, że są szkody. W każdym miejscu ludzie się budują na płytach żelbetowych i jest ok. Deweloperzy stawiają na potęgę!!! Najczęściej szeregowce ale są też jednorodzinne. Firmy inwestują w miejscach byłych kopalń. Powstały ostatnio ogromne hale w rejonie Szybu Mikołaj i masa firm. Do tego obecnie likwidują powierzchnię KWK Pokój ul. Niedurnego 13 (szyby, taśmociągi, warsztaty, bocznice kolejowe) już podobno mają inwestora!!!! to z czym do ludzi?? w Bytomiu masa terenów stoi odłogiem ale miasto ani myśli szukać inwestora - zapewne dlatego, że chce zbyt dużo zarobić na swoich terenach ale jak widać one nikogo nie kuszą. Ani nie chce przekazać terenów pod budownictwo mieszkaniowe - tylko spójrzcie za miedzę!!! - Ruda Śląska dała mieszkańcom ogromne możliwości - upust na teren 75% !!! ale w dwa lata musisz się wybudować. Po tej decyzji praktycznie każda dzielnica obrasta w mieszkalnictwo jednorodzinne. Czy nie warto iść w takim kierunku??? i to nie tylko z budownictwem mieszkaniowym ale też inwestycjami. Macie marchewkę 75% upustu na teren ale macie też bat 2 lata na zakończenie budowy inaczej wynocha z terenu i przekazujemy go dalej do przetargu. Osobiście uważam, że jest to jedyny słuszny kierunek na poprawę budownictwa mieszkaniowego w naszym mieście jak i inwestycje.
miras Avatar
miras odpowiedział w temacie: #182987 2019/01/10 19:22
Akurat pod Jastrzębiem nie ryje, ryje pod wnioskami okolicznymi.
Przykład terenów na przeciwko M1 mówi sam za siebie.
Daro85 Avatar
Daro85 odpowiedział w temacie: #182976 2019/01/10 12:52
Tak jakby pod Rudą, czy Jastrzębiem nie ryła...

Reklama: