Miasto

Telewizja Polska w Bytomiu kręciła sceny do filmu


Film dokumentalny "Komandosi Wawelberga" wczesną jesienią będzie mieć premierę w TVP Historia. Niektóre sceny zostały nakręcone w Bytomiu.

Reklama

Ekipa filmowa Telewizji Polskiej niedawno odwiedziła Bytom. W naszym mieście kręcono zdjęcia do filmu "Komandosi Wawelberga", który premierę będzie mieć w drugiej połowie września w TVP Historia.

Film dokumentalny będzie opowiadać historię tytułowych komandosów, którymi dowodził Tadeusz Puszczyński ps. "Konrad Wawelberg". Przed wybuchem III Powstania Śląskiego prowadzili oni działania przeciwko Niemcom. Celem było utrudnienie im przerzut wojsk na Górny Śląsk.

W tym celu przygotowano operację "Mosty". Jak opisuje bytomski historyk Tomasz Sanecki, udało się uszkodzić aż siedem mostów na najważniejszych liniach kolejowych. To znacznie utrudniło życiem Niemcom w chwili wybuchu III Powstania Śląskiego.

W Bytomiu kręcono sceny w nieistniejącym hotel Lomnitz. To w nim siedzibę miał Polski Komisarz Plebiscytowy Wojciech Korftanty. To także tam zapadła decyzja o wybuchu III Powstania Śląskiego. W filmie również zobaczymy Bytom w scenach z przyjazdu Puszczyńskiego do kwatery na Górnym Śląsku. W rolę podpułkownika wcielił się Krzysztof Kuzera.

fot. UM Bytom/Grzegorz Goik

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.