Miasto

Rekultywacja doliny Bytomki zakończona. Pośrodku niczego powstały 4 boiska


Rewitalizacja doliny Bytomki zakończona! Na poprzemysłowych terenach powstały cztery gigantyczne boiska piłkarskie. Czy i w jaki sposób miasto wykorzysta ten potencjał? Czas pokaże.

Reklama

Boiska prezentują się znakomicie, ale nie można oprzeć się wrażeniu, że to przejaw megalomanii. Po co miastu aż cztery tak duże obiekty zlokalizowane w jednym miejscu? Nie wyjaśniono. Szkoda też, że otacza je księżycowy krajobraz, a teren ten znajduje się stosunkowo daleko od osiedli mieszkalnych. Dotarcie tutaj dla rodzin z dziećmi (nieposiadających samochodu) nie należy do najprostszych, a upały panujące podczas tegorocznego lata nie sprzyjały rozwojowi roślinności, czego efekty możemy obserwować spacerując wokół zrekultywowanego terenu. Obszar posiada olbrzymi potencjał, ale należy go odpowiednio wyeksponować. Idealnie nadaje się do organizacji obozów sportowych przez szkółki piłkarskie lub kluby.

Rekultywacja dotyczy blisko 30 hektarów położonych w pobliżu rzeki Bytomki, a więc zdegradowanych terenów poprzemysłowych leżących pomiędzy Kolonią Zgorzelec, stadionem w Szombierkach, polem golfowym i pozostałościami dawnej huty Zygmunt. Umowa dotycząca rewitalizacji tego obszaru opiewała na ponad 24 mln zł, z czego aż 85 proc. pokryło dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. 17 sierpnia 2017 roku została podpisana przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu z firmą AGC Bytom, która wygrała przetarg i zajęła się inwestycją realizowaną w dolinie Bytomki. Teren ten od północy wyznacza wspomniana rzeka, od południa - ul. Ostatnia i ul. Szyby Rycerskie, od zachodu - ul. Frycza-Modrzewskiego, a od wschodu - ul. Łagiewnicka.

Od czasu podpisania umowy minęły dwa lata. Co się zmieniło? W dolinie Bytomki powstały obiekty sportowe - ogólnodostępne boiska pokryte trawą i cztery pięciostanowiskowe siłownie plenerowe, ścieżki rowerowe (w tym sześciokilometrowa ścieżka rowerowa dla miłośników rowerów górskich) i piesze z małą architekturą. Uporządkowano też istniejącą roślinność i zasadzono nową. Przed boiskami, od strony ul. Ostatniej, zbudowano się olbrzymi parking, który pomieści ok. 50 samochodów i 10 autobusów.

Prace ruszyły pod koniec 2017 roku, a niedawno dobiegły końca. - Inwestycja dotycząca rekultywacji obszarów poprzemysłowych w pobliżu rzeki Bytomki została już zakończona – w tej chwili trwają procedury mające na celu powierzenie zarządzania terenem Ośrodkowi Sportu i Rekreacji oraz Miejskiemu Zarządowi Zieleni i Gospodarki Komunalnej – wyjaśnia Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik prasowy bytomskiego magistratu.

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone