Dawid Grabowski

Dawid Grabowski: Nowy rok, nowe ceny wywozu odpadów


Idzie nowe, a z nim nowe ceny. Wraz z nowy rokiem wzrasta nam płaca minimalna, ceny za prąd, wodę i wiele innych co przekłada się na ceny odpadów.

Reklama

„Ale jak to mam płacić za śmieci?” huczy internet, gdy w miastach podnoszone są ceny za odpady i to nie o 2 złote, ale dwukrotnie lub lepiej. Temat jest prosty: produkujesz odpad, to musisz za niego zapłacić. Zgodnie z prawem, to gmina jest właścicielem naszych odpadów, a co za tym idzie również dzikich składowisk, więc za uprzątniecie terenu na którym ktoś porzucił kanapę i gruz zapłacimy my wszyscy.

Co gmina może zrobić z tymi pieniędzmi ? Na pewno nie wyda ich na stadion, czy remont drogi, ponieważ pieniądze są znaczone, to znaczy, że nie można ich wydać na nic innego niż gospodarka odpadami. W skład zadań wchodzi odbiór odpadów i ich zagospodarowanie ale także utworzenie PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – czyli miejsca gdzie każdy z nas może oddać takie odpady jak gruz, opony, stare meble, puszki po farbach czy oleje), a także likwidacja wcześniej wspomnianych dzikich wysypisk. W Bytomiu taki punkt znajduje się przy składowisku odpadów na obwodnicy w stronę Piekar Śląskich.

Bytom dodatkowo z naszej opłaty zapewnia nam pojemniki, w które zgodnie z ustawą powinniśmy się sami wyposażyć. Część miast jednak tak, jak Bytom ściąga ten obowiązek z mieszkańców i organizuje pojemniki w ich imieniu.

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy mamy obowiązek segregowania odpadów, a więc mamy tylko opłatę za odpady segregowane oraz karę za złe ich posegregowanie (w wysokość od dwóch do czterokrotności). A więc w gminach gdzie cena wynosi 30 PLN kara może osiągnąć nawet 120 PLN w przypadku błędnej lub braku segregacji. Kara jest obowiązkowa wynika z przepisów prawa, jednak wiele miast zanim nałoży karę najpierw daję żółte kartki w postaci naklejek na pojemnik.

Nie trzeba czytać wcale specjalistycznych czy branżowej prasy, aby dowiedzieć się, że fala podwyżek zalewa kraj. W specjalistycznych biuletynach natomiast przeczytamy, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadzi kontrole w gminach, gdzie te opłaty są niskie, ponieważ istnieje uzasadnienie, że odpady nie są zagospodarowywane w odpowiedni sposób, lub przez nieodpowiednie firmy. Robiąc szybki przegląd możemy spotkać się z następującymi stawkami za wywóz odpadów, które gminy wprowadziły przez ostatnie 3 miesiące:

  • Rybnik: 22 PLN i 66 PLN
  • Wałbrzych: 27 PLN i 54 PLN
  • Łódź: 24 PLN i 48 PLN
  • Jóżefów, Marki, Otwock: 32 PLN i 65 PLN
  • Zawiercie: 25 PLN i 75 PLN
  • Tarnowskie Góry: 21 PLN i 42 PLN (od lipca 2019)
  • Katowice: 21,30 PLN i 42,60 PLN
  • Bytom: 21,50 PLN i 50 PLN

Nie dajcie więc się zwieść , że opłata w Bytomiu będzie wynosić 50 PLN i będzie jedna z najwyższych w Polsce, ponieważ będzie 21,50 i będzie to jedna z najniższych. Polecam sprawdzić ceny po podwyżkach w innych miastach.

Czytaj dalej:

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.