Robert Rabus

Robert Rabus: Brudne sprzątanie


Szanowni Bytomianie, To się znowu porobiło w Bytomiu, a raczej w jego pobliżu, choć i tak ma to związek z naszym Miastem. Lokalne media aż kipią od informacji, które wstrząsnęły Bytomiem. Co prawda, podejrzane zdarzenie miało miejsce w Tarnowskich Górach, jednak i tak jest to związane z Bytomiem. W jaki sposób? W taki oto, że w Tarnowskich Górach w okolicach Hałdy Popłuczkowej (okolice tego terenu są wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO) zrobiono tzw. „zrzut” odpadów o wątpliwym... bardzo wątpliwym pochodzeniu, którego dokonała firma odpowiedzialna za oczyszczanie Bytomia. Tak tylko przypomnę, że jest to firma, która ma za zadanie utrzymanie czystości w Mieście, a tego w mojej opinii nie robi. Sprzątanie dostała bez przetargu i to na kilka milionów złotych, należących do Bytomian, a pozytywnych efektów nie widać. Co więcej, firma ta nie wykonuje swoich podstawowych prac, za które jednak pobiera pieniądze, a miłościwie nam panująca Koalicja PO&PIS&Towarzysze nie nakłada na nią z tego tytułu kar lub nakłada je tak śmiesznie małe, że – jak widać – firma ta nic nie robi sobie z tego i nie poprawia jakości sprzątania Bytomia, a pieniądze nadal bierze... i to ogromne. Żeby tego mało, to – wg doniesień medialnych – firma ta dokonała „zrzutu” podejrzanych odpadów. Co tam jest i co tam jeszcze zostanie znalezione, to z pewnością dowiemy się niebawem po analizie.

Reklama

Jednak kilka rzeczy jest zastanawiających. Dlaczego, niemalże od razu, Włodarze naszego Miasta wzięli w zdecydowaną obronę ową firmę, która została przyłapana na gorącym uczynku? Tak bez analizy i danych? No, dziwne. Dziwi również fakt, że owa firma, wg mojej wiedzy, bierze pieniądze na utylizację odpadów. Ma to robić w sposób legalny, a chyba jednak tego nie robi, a grubą bytomską kasę za to bierze. Sprawa jest badana przez organy ściągania. Ja również, wraz innymi Kolegami z Opozycji, przyglądamy się tej budzącej emocje sprawie. To jednak nie koniec, bo pytanie: jak zachowa się Prezydent Wołosz i czy wyciągnie wobec tej firmy jakieś konsekwencje? Jak to jest z tym utrzymaniem czystości w Bytomiu: kiedy się zacznie realne działanie? Czy sztandarowe hasło o tym, aby Bytom nie stał się hasiokiem polega na tym, że podejrzane odpady są wywożone i „podrzucane” sąsiednim miastom? Kiedy zakończy się pusta gadanina Władz, szukanie śmiesznych i tanich wymówek oraz tworzenie afer, a zacznie się prawdziwe działanie?

Dziwi mnie także to, że bytomski PIS daję się tak ogrywać Prezydentowi Wołoszowi i Jego Komitetowi Obywatelskiemu? Tak Im wierzą we wszystko, nawet bez słowa: „sprawdzam!”? Celowo napisałem, że „...bez słowa...”, bo o realnym sprawdzeniu działań p. Wołosza i Jego Ekipy ze strony bytomskiego PISu nie ma mowy, bo przecież tworzą Koalicję i tak trochę jest Im to nie na rękę, bo jak kontrolować swoich? I więcej: jak swoim jeszcze wytykać błędy? A błędy robią i jest ich dużo, a obawiam się, że będzie ich jeszcze więcej. Rozumiem, że nie myli się ten, kto nic nie robi, ale serio widzę, że tych działań jest mało, a nawet te, które są podejmowane, to często wychodzą źle. Ekipa Platformy Obywatelskiej została już obalona w Bytomiu i myślałem, że wyciągną wnioski, co do sposobu rządzenia, ale się myliłem. Wyciągnęli jednak wnioski dot. kreowania wizerunku: w manipulowaniu faktami osiągnęli pewien stopień mistrzostwa. I to za czas niedługi – tak myślę – się Im także skończy. Jednak dzięki swojej „umiejętności przedstawiania faktów”, tak zaczarowali bytomski PIS, że ten niemalże z miłosnym uniesieniem daje się prowadzić Platformie. Ok, Ich romanse – Ich sprawa, ktoś może powiedzieć. Zgodzę się, ale gdyby to jeszcze przynosiło korzyść Bytomiowi, ale – w mojej ocenie – nie przynosi... i w tym problem.

Czytaj dalej:

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.