Opolszczyzna – region, który zachwycił niejednego turystę

Opolskie może i jest najmniejszym województwem w kraju nad Wisłą, ale błędem by było, nigdy w życiu nie odwiedzić tego miejsca na Ziemi. Opolszczyzna skrywa niesamowitą historię, której wtóruje kultura o polskich, czeskich, kresowych, śląskich, niemieckich korzeniach. To właśnie w opolskim turyści mogą obcować z pięknem natury i jednocześnie doskonale się bawić, odwiedzając atrakcje regionu. Naturalnie nasuwa się pytanie, co warto zobaczyć? Szczegóły poniżej.

Obcując z historią…

Opolszczyzna to fascynujący region, który przyciąga turystów z całego kraju i to o każdej porze roku. Matka Natura dobrze to przemyślała, bo lokalna flora i fauna tworzą cudowne krajobrazy. Jakie atrakcje najchętniej odwiedzają? Jedni z nich pragną zapoznać się z niezwykłą historią regionu. Swoją podróż rozpoczynają od Śląskiego Rzymu – Nysy, jednego z najstarszych, śląskich miast. Co takiego skrywa? A no, liczne zabytki i obiekty architektoniczne, znajdujące się na Miejskim Szlaku Turystycznym (m.in. Bazylika pw. św. Jakuba i św. Agnieszki, Rynek Solny, Dom Wagi Miejskiej, Bastion św. Jadwigi). Wisienką na torcie jest niezwykła panorama miasta, w której nie zabrakło sakralnych obiektów i licznych wieżyczek.

Pałac Większyce

Opolskie to województwo skrywające liczne zamki, pałace i rezydencje. Niegdyś zamieszkiwane przez szlachtę, magnatów czy rodziny fabrykanckie, dziś są miejscami chętnie odwiedzanymi przez turystów. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Ciekawa architektura i tajemnicze legendy sprawiają, że Zamek Moszna jest nazywany turystyczną Perłą Polski. Co jeszcze warto odwiedzić? Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, który został wpisany na listę Pomników Historii RP, a także:

  • Zamek Książęcy w Niemodlinie,
  • Pałac Sulisław,
  • Zamek w Dąbrowie,
  • Willa Fränkla w Prudniku,
  • Pałac Większyce,
  • Zamek Górny w Opolu,
  • Pałac Pawłowice

i wiele więcej. Mimo wszystko, nie można przejść obojętnie obok Wieży Piastowskiej w Opolu, która niegdyś była częścią Zamku Piastowskiego. Niestety, zamek został rozebrany w 1928 roku przez niemiecką administrację. Dziś Wieża Piastowska jest jedną z Top atrakcji Stolicy Polskiej Piosenki. Można ją zwiedzać z przewodnikiem niemal przez cały rok. Zaleca się wcześniejszą rezerwację telefoniczną. Kolejną pozostałością po drugim, opolskim zamku jest Zamek Górny w Opolu. Każdy turysta odwiedzający Opole, powinien go zwiedzić. Skoro o Opolu mowa, to miasto skrywa wiele, ciekawych atrakcji. Jakich? Dobre pytanie.

Fabryka Robotów

Opolszczyzna – region, w którym nuda nie istnieje

Zgadza się! Turyści decydujący się na odpoczynek w województwie opolskim nie mogą narzekać na nudę. To właśnie na Opolszczyźnie mogą obcować z ciekawą historią, ale i kulturą. Dobrym przykładem jest Opole – serce województwa, skrywające 800-letnią historię. Odwiedzając Stolicę Polskiej Piosenki obowiązkowo należy odwiedzić:

  • Muzeum Polskiej Piosenki,
  • Muzeum Wsi Opolskiej,
  • Ogród Zoologiczny,
  • Galerię Sztuki Współczesnej,
  • Muzeum Śląska Opolskiego,
  • Kamienicę Czynszową,
  • Papugarnię,

a także Rynek w Opolu. Co ciekawe, otaczają go kolorowe kamieniczki, tym samym tworząc niepodważalny klimat. A co z atrakcjami dla dzieci? Najmłodsi turyści, zwłaszcza entuzjaści dinozaurów powinni odwiedzić Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. To właśnie w nim można znaleźć blisko 250 modeli dinozaurów i to naturalnej wielkości, prehistoryczne oceanarium, ruchome kino z kapsułą czasu i wiele więcej. Na uwagę zasługuje również Fabryka Robotów – niezwykła atrakcja na mapie regionu jak i kraju. Co takiego skrywa? Stalowe rzeźby robotów wykonanych ze złomu samochodowego oraz odpadów, które miały trafić do recyklingu, ale autor prac – Sebastian Kucharski dał im drugie życie. Warto podkreślić, że niektóre eksponaty potrafią się ruszać. Największe z nich mają 3.5 metra wysokości i ważą około 800 kg.

Park Miniatur w Olszowej to kolejne ciekawe miejsce na mapie województwa, w którym odnajdą się zarówno dorośli jak i dzieci. Park może się pochwalić sporą kolekcją pomniejszonych modeli obiektów sakralnych z całego świata, ale również atrakcjami na najmłodszych jak: 100-metrowy park linowy, labirynt, gry terenowe. Dobra zabawa, gwarantowana. No dobrze, ale po dniu pełnym wrażeń trzeba przecież coś zjeść. Od czego jest Szlak Kulinarny Opolski Bifyj?

Szara Willa
fot. Zofia Gnat

Opolski Bifyj, czyli odkrywając smaki Opolszczyzny

Każde województwo może pochwalić się daniami, które zna cała Polska i nic w tym dziwnego. Opolszczyzna słynie z wybornej, opolskiej rolady wołowej z kluskami śląskimi i modrą kapustą, a także:

  • Śląskiego żuru na maślance,
  • Gołąbków nadzianych krupniokiem śląskim,
  • Karpia po niemodlińsku,
  • Kołocza śląskiego,
  • Krajanek,

czy szpajzy cytrynowej. Niestety, nie każda opolska restauracja w swojej karcie posiada tradycyjne, regionalne dania, ale od czego jest Opolski Bifyj, czyli szlak kulinarny Opolszczyzny? Szlak tworzą 23 restauracje, rozsiane po całym województwie, ale to właśnie w tych lokalach brylują potrawy dobrze znane mieszkańcom województwa, ale w zupełnie nowej odsłonie. Szefowie kuchni bawią się formą, ale nie zapominają o smaku tradycyjnych dań. Co ciekawe, każdy z lokali jest odpowiednio weryfikowany i certyfikowany pod kątem serwowanych dań, jak i właściwej obsługi. Nie da się ukryć, że to dobra okazja, aby zapoznać się z opolską gościnnością. www.opolskibifyj.com

Jezioro turawskie

Opolskie dla aktywnych

Miłośnicy pieszych wędrówek, jak i dwóch kółek z pewnością polubią liczne ścieżki rozciągające się na terenie całego województwa. Dobrym przykładem jest chociażby Park Krajobrazowy Góry Opawskie czy Stobrawski Park Krajobrazowy. Oczywiście, trasy prowadzące przez malownicze rejony Krainy Góry św. Anny też są warte uwagi. Dobrze by było, wcześniej się z nimi zaznajomić. Jak to zrobić? Między innymi odwiedzając kopalnię wiedzy o Opolszczyźnie, czyli Visitopolskie.pl https://visitopolskie.pl/ . Portal ten to nie lada gratka dla każdego turysty, który może zapoznać się nie tylko ze szlakami, ale również listą atrakcji turystycznych regionu czy zabytków.

Nie zwlekaj i odkryj Opolskie o każdej porze roku!
Województwo Opolskie zaprasza!
WWW || FACEBOOK || INSTAGRAM

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon