Polecamy

Jak działa polisa OC?

Każdy kierowca, który porusza się po polskich drogach pojazdem mechanicznym, musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC. Tak stanowią przepisy i nie ma od nich odstępstw. Z tego tekstu dowiesz się, jak dokładnie działa polisa OC oraz na jaką ochronę możesz liczyć, kupując tego typu ubezpieczenie.

OC - ubezpieczenie obowiązkowe

Jeśli jesteś posiadaczem zarejestrowanego pojazdu, musisz mieć wykupioną polisę OC. Jest to jedyny rodzaj ubezpieczenia, który w Polsce ma charakter obowiązkowy. Na rynku są dostępne również inne polisy takie jak: AC, NNW, ubezpieczenie szyb, ale ustawodawca nie nakazuje kierowcom wykupienia ich razem z rejestracją samochodu. Więcej informacji o tym, jakie ubezpieczenia komunikacyjne oferują firmy, znajdziesz, wchodząc na tę stronę: http://ubezpieczenie24.org/category/ubezpieczenia-komunikacyjne/

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej samochodu obejmuje przede wszystkim wypłatę rekompensat szkód, które powstały w wyniku kolizji lub poważniejszego wypadku drogowego. Dobrze wiedzieć, że OC dotyczy zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Ubezpieczenie jest przypisane do konkretnego samochodu, a nie do właściciela.

Co dokładnie obejmuje ubezpieczenie OC?

W związku z tym, że w Polsce OC jest obowiązkowe, to jego zakres ochrony reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jeśli więc zastanawiasz się nad zakupem polisy, wybieraj tylko najtańsze oferty. W końcu każda firma ma obowiązek gwarantować swoim klientom dokładnie to samo. OC zadziała wtedy, kiedy na skutek użytkowania pojazdu wyrządzisz komuś krzywdę osobową lub materialną. Musisz również wiedzieć, że za szkodę uznawane są również zdarzenia zaistniałe przy wsiadaniu i wysiadaniu z auta, załadunku, postoju, a nawet garażowania.

Kiedy OC nie zadziała?

W art. 38 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych znajdziesz informacje, że firma ubezpieczeniowa nie odpowiada za szkody rzeczowe wyrządzone posiadaczowi auta oraz za szkody w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach i bagażu. Nie w każdej sytuacji więc możesz liczyć na pomoc ubezpieczalni i warto przed podpisaniem umowy poznać możliwe wyłączenia z odpowiedzialności. Najwięcej informacji znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy).

Gdzie kupić OC?

Jednym z najlepszych sposobów jest skorzystanie z ogólnodostępnych porównywarek ubezpieczeń komunikacyjnych. Dzięki tym niezwykłym narzędziom uda Ci się szybko uzyskać dostęp do najlepiej pasujących do Ciebie ofert. Więcej tutaj, jak działa porównywarka OC?

Podsumowanie

Jak widzisz, ubezpieczenie OC ze względu na swój obowiązkowy charakter w każdej firmie ma taki sam zakres ochrony. Nie warto więc przy okazji szukania polisy decydować się na drogie oferty. Skoro każda firma daje tyle samo, to najlepszym rozwiązaniem jest wybranie tej, która chce za to najmniej pieniędzy. Dla pewności, przed podpisaniem przeczytaj również OWU. Znajdziesz tam wszystkie informacje, które dotyczą Twojego przyszłego OC i ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Materiał partnera

Zobacz też:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.